Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Guinea-Bissau

Atlas sveta: Guinea-Bissau. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Guinea-Bissau.

Domov - Afrika - Guinea-Bissau

Informácie - Guinea-Bissau

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Guinea-Bissau. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Guinea-Bissau. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Guinea-Bissau tu:

Guinea-Bissau - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Guinea-Bissau? Začnime týmto: Od nezávislosti od Portugalska v roku 1974 došlo v Guinei-Bissau k značným politickým a vojenským prevratom. V roku 1980 vojenský prevrat založil ako prezidenta autoritárskeho generála Joa Bernardo 'Nino' ​​Vieira. Napriek tomu, že na Vieirovom režime naštartoval cestu k trhovému hospodárstvu a multipartižnému systému, bol charakterizovaný potláčaním politickej opozície a očistením politických súperov. Niekoľko pokusov o prevrat v 80. a začiatku deväťdesiatych rokov nedokázalo ho odstrániť. V roku 1994 bol Vieira zvolený za prezidenta v prvých slobodných, viacstranných voľbách. Vojenská vzburu a následná občianska vojna v roku 1998 nakoniec viedla k vyvratu Vieira v máji 1999. Vo februári 2000 prechodná vláda previedla moc na opozičného vodcu Kumba YALA po tom, ako bol zvolený za prezidenta v transparentnom prieskume. V septembri 2003, po troch rokoch vo funkcii bola YALA zvrhnutá bezkrvým vojenským prevratom a podnikateľ Henrique ROSA bol podpísaný ako dočasný prezident. V roku 2005 bol opätovne zvolený bývalý prezident Vieira, ktorý sa zaviazal pokračovať v hospodárskom rozvoji a národnom zmierení; on bol zavraždený v marci 2009. Malam Bacai Sanha bol zvolený v núdzových voľbách, ktoré sa konali v júni 2009, ale zomrel v januári 2012 z dlhodobého ochorenia. Vojenský prevrat v apríli 2012 zabránil tomu, aby sa uskutočnili druhé kolo prezidentských volieb v Guinei-Bissau - určiť Sanchanov nástupca. Po sprostredkovaní hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov prevzala civilná prechodná vláda v roku 2012 právomoc a zostala až do voľného a spravodlivého voľby Jose Maria VAZa v roku 2014. Dlhotrvajúci spor medzi frakciami vládnucej Paigcovej strany priniesol vládu do politickej slepoty; od augusta 2015 bolo päť premiérov.

Geografia - Guinea-Bissau

Kde na svete je Guinea-Bissau? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, hraničiaca s severným Atlantickým oceánom, medzi Guineou a Senegalom. Celková plocha krajiny Guinea-Bissau je 36,125 km2, z čoho 28,120 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou nízko položenou pobrežnou rovinou s hlboko odsadeným pobrežím ústia rieky, ktoré stúpa na savanu na východe; početné pobrežné ostrovy vrátane Arquipelago Dos Bijagos pozostávajúce z 18 hlavných ostrovov a mnohých malých ostrovčekov. Guinea-Bissau má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod nemenovaný nadmorský výhľad vo východnej časti krajiny 300 m. Podnebie je tropických; všeobecne horúce a vlhké; monzunárny typ dažďovej sezóny (jún až november) s juhozápadným vetrom; suchá sezóna (december až máj) s severovýchodným harmatánskym vetrom,.


Obyvatelia - Guinea-Bissau

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Guinea-Bissau. To číslo je: 1,792,338 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Fulani 28,5%, Balanta 22,5%, Mandinga 14,7%, Papel 9,1%, Manjaco 8,3%, Beafada 3,5%, Mancanha 3,1%, Bijago 2,1 %, Felute 1,7%, Mansoanca 1,4%, Balanta Mane 1%, ostatné 1,8%, žiadne 2,2% (2008 est.). Aké sú jazyky v krajine Guinea-Bissau? Crioulo (lingua franca), portugalčina (oficiálna, zvyčajne používaná ako druhý alebo tretí jazyk) Fula jazyk), Mandingo. A náboženstvá: moslimský 45,1%, kresťanský 22,1%, animist 14,9%, žiadny 2%, nešpecifikovaný 15,9% (2008 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 20.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 51 rok. Kde ľudia žijú v krajine Guinea-Bissau? Tu: približne jedna pätina obyvateľov žije v hlavnom meste Bissau pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu; zvyšok je rozdelený medzi osem iných, hlavne vidieckych regiónov. Hlavné mestské oblasti krajiny Guinea-Bissau sú: Bissau (hlavné mesto) 492 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Guinea-Bissau

Hlavné mesto krajiny Guinea-Bissau je Bissau a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 9 regiónov regióny, singulárne - regiao); Bafata, Biombo, Bissau, Bolama / Bijagos, Cacheu, Gabu, Oio, Quinara, Tombali. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Guinea-Bissau, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie poľnohospodárskych výrobkov, pivo, nealkoholické nápoje. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ryže, kukurice, fazule, manioku, tapioka, orechy, arašidy, palmové jadrá, bavlna; drevo; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ryby, krevety; a najdôležitejšími exportnými partnermi sú (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, stroje a dopravné zariadenia, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Portugalsko 44,2%, Senegal 19,2%, Čína 7,2%, Čierna Afrika 64,6%, Vietnam 9,4%, Bielorusko 9,4%, Nigéria 4,7% Pakistan 6,7%, Holandsko 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Guinea-Bissau a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,800 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 67% (2015 odhad).


Mapa - Guinea-BissauE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia