Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Honduras

Atlas of World: Honduras. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Honduras.


Informacje o Honduras

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Honduras. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Honduras. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Honduras tutaj:

Honduras - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Honduras? Zacznijmy od tego: Będąc częścią rozległego imperium hiszpańskiego w Nowym Świecie, Honduras stał się niepodległym państwem w 1821 roku. Po dwóch i pół dekadach głównie rządów wojskowych, swobodnie wybrany cywilny rząd doszedł do władzy w 1982 roku. W latach 80. Honduras okazał się rajem dla anti-Sandinista contras walczący z marksistowskim rządem Nikaragui i sojusznikiem rządów salwadorskich zwalczających partyzantów lewicowych. Kraj został zniszczony przez huragan Mitch w 1998 roku, który zabił około 5600 osób i wyrządził około 2 miliardy dolarów szkód. Od tego czasu gospodarka powoli odbiła.

Geografia - Honduras

Gdzie na świecie jest Honduras? Lokalizacja tego kraju to Ameryka Środkowa, granicząca z Morzem Karaibskim, pomiędzy Gwatemalą i Nikaragua i granicząca z Zatoką Fonseca (Północny Ocean Spokojny), pomiędzy El Salvador i Nikaragua. Całkowita powierzchnia kraju Honduras wynosi 112,090 km2, z czego 111,890 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie góry we wnętrzach, wąskie równiny przybrzeżne. Najniższym punktem kraju Honduras jest Morze Karaibskie 0 m, najwyższy punkt Cerro Las Minas 2.870 m. Klimat jest podzwrotnikowy na nizinach, umiarkowany w górach,.


Mieszkańcy - Honduras

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Honduras. Liczba to: 9,038,741. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? mestizo (mieszane w Amerindii i w Europie) 90%, indyjskie 7%, czarne 2%, białe 1%. Jakie są języki w kraju Honduras? hiszpańskie (oficjalne), dialekty indyjskie. A religie: Rzymskokatolicki 46%, protestancki 41%, ateista 1%, inne 2%, brak 9% (2014 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 23 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 71.2 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Honduras? Tutaj: Większość mieszkańców mieszka w górzystej zachodniej części kraju; w przeciwieństwie do innych krajów Ameryki Środkowej, Honduras jako jedyny ma populację miejską, która jest rozproszona między dwoma dużymi ośrodkami - stolicą Tegucigalpa i miastem San Pedro Sula; dolina Rio Ulua na północy jest jedynym gęsto zaludnionym obszarem Niziny. Główne obszary miejskie kraju Honduras to: Tegucigalpa (stolica) 1.123 miliona; San Pedro Sula 852 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Honduras

Stolica kraju Honduras to Tegucigalpa i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 18 departamentów (departamentos, liczba pojedyncza - departamento); Atlantida, Choluteca, Colon, Comayagua, Copan, Cortes, El Paraiso, Francisco Morazan, Gracias a Dios, Intibuca, Islas de la Bahia, La Paz, Lempira, Ocotepeque, Olancho, Santa Barbara, Valle, Yoro. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Honduras, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwarzanie cukru, kawa, odzież tkana i dzianinowa, wyroby z drewna, cygara. Ważne produkty rolne to Banany, kawa, cytrusy, kukurydza, palma afrykańska; wołowina; drzewny; krewetki, tilapia, homar, cukier, orientalne. Najważniejsze towary eksportowe to kawa, odzież, kawa, krewetki, druty samochodowe, cygara, banany, złoto, olej palmowy, owoce, homar, lumbe, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 36,7%, Niemcy 10,7%, Salwador 8,6%, Gwatemala 6,5%, Holandia 5,4%, Nikaragua 5,3% (2016). Najważniejsze towary importowe to urządzenia komunikacyjne, maszyny i środki transportu, surowce przemysłowe, produkty chemiczne, paliwa, artykuły spożywcze:, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 32,8%, Chiny 14,1% %, Gwatemala 8,9%, Meksyk 7,3%, Salwador 5.7% (2016). Jak bogaty jest Honduras i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $5,500 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 29.6% (2014).


Mapa - HondurasBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności