Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Honduras

Atlas sveta: Honduras. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Honduras.

Domov - Stredná Amerika - Honduras

Informácie - Honduras

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Honduras. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Honduras. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Honduras tu:

Honduras - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Honduras? Začnime týmto: V roku 1821 sa stal Honduras nezávislým štátom. Po dvoch a pol desaťročiach väčšinou vojenskej vlády sa v roku 1982 dostala k moci slobodne zvolená civilná vláda. V 80. rokoch sa Honduras stal útočiskom anti-Sandinista proti bojom proti marxistickej nikaragujskej vláde a spojencom so silou Salvádorskej vlády, ktorá bojuje proti ľavicovým partizánom. Krajina bola spustošená hurikánom Mitchom v roku 1998, ktorý zabil približne 5 600 ľudí a spôsobil škody vo výške približne 2 miliardy dolárov. Odvtedy sa ekonomika pomaly odrazila.

Geografia - Honduras

Kde na svete je Honduras? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Amerika, ktorá hraničí s Karibským morom, medzi Guatemalou a Nikaraguou a hraničí s zálivom Fonseca (severný Tichý oceán) medzi Salvádorom a Nikaraguou. Celková plocha krajiny Honduras je 112,090 km2, z čoho 111,890 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou v horách v údolí, úzke pobrežné pláně. Honduras má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Cerro Las Minas 2.870 m. Podnebie je subtropické v nížinách, mierne v horách.


Obyvatelia - Honduras

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Honduras. To číslo je: 9,038,741. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? mestizo (zmiešané Amerindian a Európska) 90%, Amerindian 7%, čierna 2%, biela 1%. Aké sú jazyky v krajine Honduras? Španielska (oficiálna), Amerindian dialekty. A náboženstvá: Rímsky katolík 46%, protestant 41%, ateista 1%, iní 2%, žiadny 9% (rok 2014). Koľko rokov je ľudom v priemere? 23 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 71.2 rok. Kde ľudia žijú v krajine Honduras? Tu: Väčšina obyvateľov žije v horskej západnej polovici krajiny; na rozdiel od iných stredoamerických štátov je Honduras jediný s mestským obyvateľstvom, ktorý je rozdelený medzi dve veľké centrá - hlavné mesto Tegucigalpa a mesto San Pedro Sula; Údolie rieky Rio Ulua na severe je jedinou husto osídlenou nížinnou oblasťou. Hlavné mestské oblasti krajiny Honduras sú: Tegucigalpa (hlavné mesto) 1,123 milióna; San Pedro Sula 852 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Honduras

Hlavné mesto krajiny Honduras je Tegucigalpa a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 18 oddelení (departamentos, singular - departamento); Atlantida, Choluteca, Colón, Comayagua, Copan, Cortes, El Paraiso, Francisco Morazan, Gracias a Dios, Intibuca, Islas de la Bahia, La Paz, Lempira, Ocotepeque, Olancho, Santa Barbara, Valle, Yoro. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Honduras, dôležité priemyselné produkty sú výroba cukru, káva, tkané a pletené odevy , ovocie, homár, lumbe. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Banány, káva, citrusy, kukurica, africká palma; hovädzie mäso; drevo; (2014) káva, odevy, káva, krevety, automobilové drôtené postroje, cigary, banány, zlato, palmový olej, krevety, tilapia, homár, cukr, orientálna zelenina. Najdôležitejšie vývozné komodity sú a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 36,7%, Nemecko 10,7%, El Salvador 8,6%, Guatemala 6,5%, Holandsko 5,4%, Nikaragua 5,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú komunikačné zariadenia, stroje a doprava, priemyselné suroviny, chemické výrobky, palivá, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 32,8% %, Guatemala 8,9%, Mexiko 7,3%, Salvádor 5,7% (2016). Ako bohatá je krajina Honduras a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $5,500 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 29.6% (2014).


Mapa - HondurasE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia