Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Honduras

Atlas světa: Honduras. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Honduras.


Informace - Honduras

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Honduras. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Honduras. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Honduras:

Honduras - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Honduras? Začněme tímto: Jakmile se stal částí španělské obrovské říše v Novém světě, Honduras se stal nezávislým národem v roce 1821. Po dvou a půl desetiletích převážně vojenské vlády se volně volená civilní vláda dostala k moci v roce 1982. Během osmdesátých let se Honduras stal útočištěm anti-Sandinista contras bojuje proti marxistické nikaragujské vládě a spojenec se salvadorskou vládou bojuje proti levicovým partyzánům. Země byla zpustošena hurikánem Mitch v roce 1998, který zabil asi 5 600 lidí a způsobil škodu ve výši zhruba 2 miliardy dolarů. Od té doby se ekonomika pomalu uzdravila.

Geografie - Honduras

Kde je na světě Honduras? Umístění této země je Střední Amerika, která hraničí s Karibským mořem mezi Guatemalem a Nikaraguou a sousedí s zálivem Fonseca (severní Tichý oceán), mezi Salvadorem a Nikaraguou. Honduras má celkovou plochu 112,090 km2, z čehož 111,890 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou horské vnitrozemí, úzké pobřežní pláně. Nejnižší bod země Honduras je Karibské moře 0 m, nejvyšší bod Cerro Las Minas 2 870 m. A klima je subtropické v nížinách, mírné v horách.


Obyvatelé - Honduras

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Honduras. Počet obyvatel je: 9,038,741. Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? mestizo (směsicí Amerindian a Evropan) 90%, Amerindian 7%, černý 2%, bílý 1%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Honduras hovoří jazyky Španělský (oficiální), Amerindian dialekty. A náboženství: Římský katolík 46%, protestant 41%, ateista 1%, ostatní 2%, žádný 9% (2014. Kolik let je tady lidem? 23 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 71.2 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Většina obyvatel žije v horské západní polovině země; na rozdíl od ostatních středoamerických národů je Honduras jediným městským obyvatelstvem, které je rozděleno mezi dvě velká centra - hlavní město Tegucigalpa a město San Pedro Sula; údolí Rio Ulua na severu je jedinou hustě osídlenou nížinnou oblastí. Hlavní městské oblasti v zemi Honduras jsou: Tegucigalpa (hlavní město) 1,123 milionu; San Pedro Sula 852,000 (2015).

Vláda a ekonomika - Honduras

Hlavní město země Honduras je Tegucigalpa a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 18 oddělení (departamentos, singular - departamento); Atlantida, Choluteca, Colon, Comayagua, Copan, Cortes, El Paraiso, Francisco Morazan, Gracias a Dios, Intibuca, Islas de la Bahia, La Paz, Lempira, Ocotepeque, Olancho, Santa Barbara, Valle, Yoro. Pokud jde o ekonomiku, Honduras má tyto důležité průmyslové produkty: výroba cukru, kávy, tkané a pletené oděvy, dřevěné výrobky, doutníky. Důležité zemědělské produkty jsou Banány, káva, citrusy, kukuřice, africká dlaň; hovězí; dřevo; káva, krevety, automobilové drátěné postroje, doutníky, banány, zlato, palmový olej, káva , talíř, humr, cukr, orientální zelenina. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ovoce, humr, lumbe a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 36,7%, Německo 10,7%, El Salvador 8,6%, Guatemala 6,5%, Nizozemsko 5,4%, Nikaragua 5,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou komunikační zařízení, strojní zařízení a doprava, průmyslové suroviny, chemické výrobky, paliva, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou USA 32,8% %, Guatemala 8,9%, Mexiko 7,3%, Salvador 5,7% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Honduras a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $5,500 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 29.6% (2014).


Mapa HondurasZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí