Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Irak

Atlas of World: Irak. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Irak.


Informacje o Irak

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Irak. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Irak. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Irak tutaj:

Irak - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Irak? Zacznijmy od tego: Wcześniej był częścią Imperium Osmańskiego, Irak był okupowany przez Zjednoczone Królestwo podczas I wojny światowej; w 1920 r. został ogłoszony mandatem Ligi Narodów w ramach administracji Wielkiej Brytanii. W kolejnych kilkunastu latach Irak uzyskał niepodległość jako królestwo w 1932 r. "Republikę" ogłoszono w 1958 r., Ale w rzeczywistości szereg sił zbrojnych rządził krajem do 2003 r. Ostatnim był Saddam Husajn od 1979 r. Do 2003 r. Spory terytorialne z Iranem doprowadziły do ​​niejednoznacznej i kosztownej wojny ośmioletniej (1980-88). W sierpniu 1990 r. Irak przejął Kuwejt, ale został wypędzony przez amerykańskie siły koalicji ONZ podczas wojny w Zatoce Perskiej-lutym 1991 r. Po wyzwoleniu Kuwejtu, Rada Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) zażądała od Iraku zlikwidowania całej broni masowego rażenia i pocisków rakietowych i umożliwić inspekcje weryfikacji w ONZ. Ciągła iracka niezgodność z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ w ciągu 12 lat doprowadziła do inwazji na Irak w USA w marcu 2003 r. I do zerwania reżimu Saddama Husajna. Siły amerykańskie pozostały w Iraku na mocy mandatu RB ONZ do 2009 r. I na mocy dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie, pomagając w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo oraz szkolić i wspierać irackie siły bezpieczeństwa. W październiku 2005 r. Irakijczycy zatwierdzili konstytucję w referendum ogólnokrajowym i zgodnie z tym dokumentem w grudniu 2005 r. Wybrali 275-osobową Radę Reprezentantów (COR). Rada zatwierdziła większość ministrów w maju 2006 r., Oznaczając przejście do pierwszego Iraku konstytucyjny rząd w prawie pół wieku. Prawie dziewięć lat po rozpoczęciu drugiej wojny w Zatoce w Iraku operacje wojskowe w USA zakończyły się w połowie grudnia 2011 r. W styczniu 2009 r. I kwietniu 2013 r. Irak przeprowadził wybory do rad prowincji we wszystkich guberniach, z wyjątkiem trzech obejmujących rząd regionalny Kurdystanu i gubernator Kirkuku. Irak przeprowadził krajowe wybory parlamentarne w marcu 2010 r. - wybierając 325 ustawodawców w rozszerzonym ROS - a po dziewięciu miesiącach impasu Rada zatwierdziła nowy rząd w grudniu 2010 r. W kwietniu 2014 r. Irak przeprowadził krajowe wybory parlamentarne i rozszerzył zakres kompetencji do 328 prawodawców. Premier Nuri al-Maliki zrezygnował z ubiegania się o trzecią kadencję, dzięki czemu nowy premier Haydar al-Abadi, szyicki muzułmanin z Bagdadu, uzyskał aprobatę legislacyjną swojego nowego gabinetu we wrześniu 2014 r. Od 2014 r. Irak jest zaangażowany w kampanii wojskowej przeciwko ISIS, aby odzyskać zagubione terytorium w zachodniej i północnej części kraju.

Geografia - Irak

Gdzie na świecie jest Irak? Lokalizacja tego kraju to Bliski Wschód, graniczący z Zatoką Perską, między Iranem a Kuwejtem. Całkowita powierzchnia kraju Irak wynosi 438,317 km2, z czego 437,367 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie szerokie równiny; płożące się bagna wzdłuż granicy irańskiej na południu z dużymi obszarami zalewowymi; góry wzdłuż granic z Iranem i Turcją. Najniższym punktem kraju Irak jest Zatokę Perską 0 m, najwyższy punkt Cheekha Dar (kurdyjski dla "Czarnego namiotu") 3611 m. Klimat jest Głównie pustynny; łagodne do chłodnych zim z suchymi, gorącymi, bezchmurnymi latami; północne regiony górzyste wzdłuż granic Iranu i Turcji doświadczają mroźnych zim z czasami ciężkimi opadami śniegu, które topią się wczesną wiosną, powodując niekiedy rozległe powodzie w środkowym i południowym Iraku,.


Mieszkańcy - Irak

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Irak. Liczba to: 39,192,111 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Arab 75-80%, kurdyjski 15-20%, inne 5% (obejmuje Turkmenów, jazydów, Shabak, Kaka'i, Beduinów, Romów , Asyryjski, czerkieski, sabaja-manda, perski). Jakie są języki w kraju Irak? arabski (oficjalny), kurdyjski (oficjalny), turkmeński (dialekt turecki), syryjski (neoaramejski) i ormiański są urzędowe w obszarach, w których native speakerzy tych języków stanowią większość ludności). A religie: Muzułmanin (urzędnik) 95-98% (Shia 64-69%, sunnici 29-34%), chrześcijanie 1% (w tym katolicy, prawosławni, protestanci, asyryjscy członkowie Kościoła Wschodniego), inni 1-4%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 20 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 74.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Irak? Tutaj: Populacja koncentruje się w północnej, środkowej i wschodniej części kraju, a wiele dużych aglomeracji miejskich znajduje się wzdłuż rozległych części Tygrysu i Eufratu; większość zachodnich i południowych obszarów jest albo zaludniona, albo niezamieszkała. Główne obszary miejskie kraju Irak to: Bagdad (stolica) 6,643 miliona; Mosul 1.694 milionów; Erbil 1.166 milionów; Basra 1.019 milionów; W Sulaymaniyah 1,004 miliona; Najaf 889 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Irak

Stolica kraju Irak to Bagdad i rządowy typ federalna republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 18 gubernatorstw (muhafazat, liczba pojedyncza - muhafazah (arabski), parezgakan, liczba pojedyncza - parezga (kurdyjski)) i 1 region; Al Anbar; Al Basrah; Al Muthanna; Al Qadisiyah (Ad Diwaniyah); An Najaf; Arbil (Erbil) (arab.), Hewler (kurdyjski); Jako Sulaymaniyah (arabski), Slemani (kurdyjski); Babil; Bagdad; Dahuk (arabski), Dihok (kurdyjski); Dhi Qar; Diyala; Karbala "; Kirkuk; Rząd Regionalny Kurdystanu; Maysan; Ninawa; Salah ad Din; Wasit. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Irak, ważnymi produktami przemysłowymi są ropa naftowa, chemikalia, tekstylia, skóra, materiały budowlane, przetwórstwo spożywcze, nawozy sztuczne, produkcja i obróbka metalu. Ważne produkty rolne to pszenica, jęczmień, ryż, warzywa, daktyle, bawełna; bydło, owce, drób. Najważniejsze towary eksportowe to ropa naftowa 99%, surowe materiały z wyłączeniem paliw, żywności, żywych zwierząt, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Chiny 21,9%, Indie 20,6%, USA 12,3%, Korea Południowa 10,3%, Włochy 6,8%, Grecja 5,4% (2016). Najważniejsze towary importowe to żywność, medycyna, produkcja, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 26,9%, Turcja 26,6%, Korea Południowa 5%, USA 4,4% (2016). Jak bogaty jest Irak i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $17,000 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 23% (2014 oszacowanie).


Mapa - IrakBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet