Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Irak

Atlas sveta: Irak. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Irak.

Domov - Ázia - Irak

Informácie - Irak

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Irak. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Irak. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Irak tu:

Irak - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Irak? Začnime týmto: Predtým bola súčasťou Osmanskej ríše Irak obsadený Veľkou Britániou počas prvej svetovej vojny; v roku 1920 bol vyhlásený za mandát Ligy národov pod správou Spojeného kráľovstva. Počas niekoľkých nasledujúcich desiatich rokov Irak získal svoju nezávislosť ako kráľovstvo v roku 1932. V roku 1958 bola vyhlásená "republika", ale v skutočnosti vládla séria silných ľudí až do roku 2003. Posledný bol Saddám Husajn v rokoch 1979 až 2003. Územné spory s Iránom viedli k nepresvedčenému a nákladnému osemročnému vojnu (1980 - 1988). V auguste 1990 Irak obsadil Kuvajt, ale bol vylúčený americkými koaličnými silami Spojených národov počas vojny v Zálive v januári až februári 1991. Po oslobodení Kuvajtu Bezpečnostná rada OSN požiadala Irak, aby zrušil všetky zbrane hromadného ničenia a dlho- a umožniť inšpekčné kontroly OSN. Pokračujúce iracké nedodržanie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN počas obdobia 12 rokov viedlo k invázii v Iraku do Iraku v marci 2003 a k odstráneniu režimu Saddáma Husajna. Americké sily zostali v Iraku v rámci mandátu BR OSN do roku 2009 a na základe bilaterálnej bezpečnostnej dohody, ktorá pomáha zabezpečovať bezpečnosť a trénovať a mentorovať iracké bezpečnostné sily. V októbri 2005 Iračania schválili ústavu v národnom referende a podľa tohto dokumentu v decembri 2005 zvolili 275-člennú Radu zástupcov (COR). V máji 2006 schválil väčšinu ministrov vlády, pričom označil prechod na prvé miesto v Iraku ústavnej vlády za takmer pol storočia. Takmer deväť rokov po začiatku druhej vojny v Zálive v Iraku sa vojenské operácie USA skončili v polovici decembra 2011. V januári 2009 a apríli 2013, V Iraku sa konali voľby pre provinčné rady vo všetkých vládnych územiach okrem troch, ktoré tvoria regionálnu vládu Kurdistanu a Kirkúkovú vládu. Irak uskutočnil v marci 2010 národné legislatívne voľby - vybrala 325 zákonodarcov v rozšírenej Kórejskej republike - a po 9 mesiacoch mŕtveho bodu COR schválila novú vládu v decembri 2010. V apríli 2014 uskutočnil Irak národné legislatívne voľby a rozšíril COR na 328 zákonodarcov. Predseda vlády Nuri al-Maliki upustil svoju ponuku na tretie funkčné obdobie, čo umožnilo novému premiérovi Haydarovi al-Abadiovi, ktorý je muslimom zo Šagu, aby získal legislatívny súhlas svojho nového kabinetu v septembri 2014. Od roku 2014 sa Irak angažoval vo vojenskej kampani proti ISIS na opätovné získanie územia strateného v západnej a severnej časti krajiny.

Geografia - Irak

Kde na svete je Irak? Umiestnenie tejto krajiny je Blízky východ, hraničiaci s Perzským zálivom, medzi Iránom a Kuvajtom. Celková plocha krajiny Irak je 438,317 km2, z čoho 437,367 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou širokých pláňach; riečne močiare pozdĺž iránskych hraníc na juhu s veľkými zaplavenými oblasťami; hory pozdĺž hraníc s Iránom a Tureckom. Irak má najnižší bod Perský záliv 0 m, najvyšší bod Cheekha Dar 31111 m. Podnebie je prevažne púšť; mierne chladné zimy so suchými horúcimi bezmražými letami; severné hornaté oblasti pozdĺž iránskych a tureckých hraníc zažívajú studené zimy s príležitostne silnými snehmi, ktoré sa tavia skoro na jar, čo niekedy spôsobuje rozsiahle záplavy v strednom a južnom Iraku.


Obyvatelia - Irak

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Irak. To číslo je: 39,192,111 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Arab 75-80%, kurdčina 15-20%, ostatné 5% (zahŕňa Turkmén, Yezidi, Shabak, Kaka'i, beduín, , asýrskej, Čerkes, Sabaean-Mandaean, perzský). Aké sú jazyky v krajine Irak? Arabčina (úradný), kurdský (oficiálne), Turkmen (turecký dialekt), Syriac (Neo-Aramaic) a arménska je úradník v oblastiach, kde rodení hovorcovia týchto jazykov tvorí väčšinu obyvateľstva). A náboženstvá: Moslimský (oficiálny) 95-98% (šiati 64-69%, sunni 29-34%), kresťanskí 1% (vrátane katolíckej, pravoslávnej, protestantskej, asyrskej cirkvi na východe), ďalších 1-4%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 20 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Irak? Tu: Populácie sú sústredené na severe, strednej a východnej časti krajiny, pričom mnohé z väčších mestských aglomerácií sa nachádzajú pozdĺž rozsiahlych častí riek Tigris a Eufrat; veľa zo západnej a južnej oblasti sú buď ľahko obývané alebo neobývané. Hlavné mestské oblasti krajiny Irak sú: Bagdad (hlavné mesto) 6,643 milióna; Mosul 1,694 milióna; Erbil 1,166 milióna; Basra 1,019 milióna; Ako Sulaymaniyah 1,004 milióna; Najaf 889 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Irak

Hlavné mesto krajiny Irak je Bagdad a typ vlády Federálna parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 18 governorates (muhafazat, singular - muhafazah (arabský), parezgakan, singular - parezga (kurdský)) a 1 región; Al Anbar; Al Basrah; Al Muthanna; Al Qadisiyah (Ad Diwaniyah); Najaf; Arbil (Erbil) (arabčina), Hewler (kurdčina); Ako Sulaymaniyah (arabčina), Slemani (kurdčina); Babil; Bagdad; Dahuk (arabčina), Dihok (kurdčina); Dhi Qar; Diyala; Karbala '; Kirkuk; Kurdská regionálna vláda; Maysan; Ninawa; Salah ad Din; Wasit. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Irak, dôležité priemyselné produkty sú ropa, chemikálie, textil, koža, stavebné materiály, spracovanie potravín, hnojivá, výroba kovov / spracovanie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú pšenica, jačmeň, ryža, zelenina, dátumy, bavlna; dobytok, ovce, hydina. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa 99%, suroviny bez pohonných hmôt, potraviny, živé zvieratá a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Čína 21.9%, India 20.6% 12,3%, Južná Kórea 10,3%, Taliansko 6,8%, Grécko 5,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, lieky, vyrába a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 26,9%, Turecko 26,6%, Južná Kórea 5%, USA 4,4%. Ako bohatá je krajina Irak a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $17,000 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 23% (2014 odhad).


Mapa - IrakE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet