Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Irák

Atlas světa: Irák. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Irák.

Domů - Asie - Irák

Informace - Irák

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Irák. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Irák. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Irák:

Irák - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Irák? Začněme tímto: Původně součástí Osmanské říše, Irák byl během první světové války obsazen Spojeným královstvím; v roce 1920 byl prohlášen za mandát Ligy národů pod správou Spojeného království. Během následujících desetiletí získal Irák nezávislost jako království v roce 1932. V roce 1958 byla vyhlášena "republika", ale ve skutečnosti vládla řada silných vládců až do roku 2003. Poslední byl Saddám Husajn od roku 1979 do roku 2003. Územní spory s Íránem vedly k nepřekonatelné a nákladné osmileté válce (1980-88). V srpnu 1990 Irák obsadil Kuvajt, ale byl během války v Zálivu v lednu až únoru 1991 vyhoštěn koaličními sílami OSN pod vedením USA. Po osvobození Kuvajtu požadovala Rada bezpečnosti OSN Irák, aby Irák zrušil všechny zbraně hromadného ničení, a umožnit kontrolní inspekci OSN. Pokračující irácké nesoulad s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN během období 12 let vedlo k invazi v Iráku, vedené USA, v březnu 2003 a k vyloučení režimu Saddáma Husajna. Americké síly zůstaly v Iráku v rámci mandátu Rady bezpečnosti OSN do roku 2009 a na základě dvoustranné dohody o bezpečnosti, což pomohlo zajistit bezpečnost a instruktáž a vedení iráckých bezpečnostních sil. V říjnu 2005 Iráčané schválili ústavu v národním referendu a v souladu s tímto dokumentem zvolili v prosinci 2005 275-člennou radu zástupců (COR). V květnu 2006 schválil většinu ministrů kabinetu, který označil přechod k první Irák ústavní vláda za téměř půl století. Téměř devět let po zahájení druhé války v Perském zálivu v Iráku skončila americká vojenská operace v polovině prosince 2011. V lednu 2009 a dubnu 2013, Irák uspořádal volby pro provinční rady ve všech vládách s výjimkou tří, které tvoří regionální vládu Kurdistánu a vládu v Kirkuku. Irák uspořádal v březnu 2010 vnitrostátní legislativní volby - vybíral 325 zákonodárců v rozšířeném KDR - a po devítiměsíčním zablokování COR schválila novou vládu v prosinci 2010. V dubnu 2014 Irák uspořádal národní legislativní volby a rozšířil COR k 328 zákonodárcům. Předseda vlády Nuri al-Maliki upustil svou nabídku na třetí funkční období a umožnil nový předseda vlády Haydar al-Abadi, muslimský šiít z Bagdádu, aby získal legislativní schválení nového kabinetu v září 2014. Od roku 2014 se Irák zavázal ve vojenské kampani proti ISIS, aby znovu získal území ztracené v západní a severní části země.

Geografie - Irák

Kde je na světě Irák? Umístění této země je Blízký východ, sousedící s Perským zálivem, mezi Íránem a Kuvajtem. Irák má celkovou plochu 438,317 km2, z čehož 437,367 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně široké pláně; říční bažiny podél íránské hranice na jihu s velkými zaplavenými oblastmi; hory podél hranic s Íránem a Tureckem. Nejnižší bod země Irák je Perský záliv 0 m, nejvyšší bod Cheekha Dar 31111 m. A klima je převážně pouště; mírné chladné zimy v suchém, horkém, bezmražném létě; severní hornaté oblasti podél íránských a tureckých hranic prožívají studené zimy s příležitostně těžkými sněhovými toky, které se taví na jaře a někdy způsobují rozsáhlé záplavy ve středním a jižním Iráku.


Obyvatelé - Irák

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Irák. Počet obyvatel je: 39,192,111 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? arabština 75-80%, kurdština 15-20%, ostatní 5% (zahrnuje Turkmenistu, Yezidi, Shabak, Kaka'i, beduín, , Asijský, cirkusský, Sabaean-Mandaeanský, perský). Jaké jsou tu požívané jazyky? Irák hovoří jazyky arabský (oficiální), kurdský (oficiální), turkmenský (turecký dialekt), syrský (neo-aramejský) z populace). A náboženství: Muslim (oficiální) 95-98% (Shiáše 64-69%, Sunni 29-34%), Křesťan 1% (zahrnuje katolické, pravoslavné, protestantské, Asyrská východní církev), další 1-4%. Kolik let je tady lidem? 20 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 74.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace je soustředěna na severu, ve středu a ve východních částech země, přičemž mnohé z větších městských aglomerací se nacházejí podél rozsáhlých částí řek Tigris a Eufrat; většina západních a jižních oblastí je buď mírně osídlená nebo neobývaná. Hlavní městské oblasti v zemi Irák jsou: Bagdád (kapitál) 6,643 milionu; Mosul 1,694 milionu; Erbil 1,166 milionu; Basra 1,019 milionu; Jako Sulaymaniyah 1,004 milionu; Najaf 889 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Irák

Hlavní město země Irák je Bagdád a typ vlády federální parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 18 governorates (muhafazat, singular - muhafazah (arabština), parezgakan, singulární - parezga (kurdština)) a 1 oblast; Al Anbar; Al Basrah; Al Muthanna; Al Qadisiyah (Ad Diwaniyah); Najaf; Arbil (Erbil) (arabština), Hewler (kurdština); Jako Sulaymaniyah (arabština), Slemani (kurdština); Babil; Bagdád; Dahuk (arabština), Dihok (kurdština); Dhi Qar; Diyala; Karbala '; Kirkuk; Regionální vláda v Kurdistánu; Maysan; Ninawa; Salah ad Din; Wasit. Pokud jde o ekonomiku, Irák má tyto důležité průmyslové produkty: ropa, chemikálie, textil, kůže, stavební materiály, zpracování potravin, hnojiva, výroba kovů / zpracování. Důležité zemědělské produkty jsou pšenice, ječmene, rýže, zeleniny, dobytek, ovce, drůbež. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa 99%, suroviny bez pohonných hmot, potraviny, živá zvířata a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Čína 21.9%, Indie 20.6% 12,3%, Jižní Korea 10,3%, Itálie 6,8%, Řecko 5,4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, léky, vyrábí a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 26,9%, Turecko 26,6%, Jižní Korea 5%, USA 4,4%. Jakým bohatstvím oplývá Irák a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $17,000 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 23% (2014 odhad).


Mapa IrákZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet