Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Irlandia

Atlas of World: Irlandia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Irlandia.

Strona główna - Europa - Irlandia

Informacje o Irlandia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Irlandia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Irlandia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Irlandia tutaj:

Irlandia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Irlandia? Zacznijmy od tego: Plemiona celtyckie przybyły na wyspę w latach 600-150 pne Inwazja przez Norsemen, która rozpoczęła się pod koniec VIII wieku, ostatecznie dobiegła końca, gdy król Brian BORU pokonał Duńczyków w 1014 r. Normandskie inwazje rozpoczęły się w XII wieku i wyruszyły ponad siedem wieków Anglo - irlandzka walka naznaczona gwałtownymi rebeliami i ostrymi represjami. Irlandzki głód w połowie XIX wieku spowodował, że populacja wyspy spadła o jedną trzecią przez głód i emigrację. Przez ponad sto lat populacja wyspy nadal spadała, by ponownie zacząć rosnąć w latach sześćdziesiątych. W ciągu ostatnich 50 lat wysoki wskaźnik urodzeń w Irlandii uczynił z demografii jedną z najmłodszych populacji w UE. Współczesne państwo irlandzkie wywodzi swój początek z nieudanego powstania w Poniedziałek Wielkanocny w 1916 r., Które wywołało kilka lat wojen partyzanckich, skutkujących niepodległością Wielkiej Brytanii w 1921 r. Dla 26 południowych okręgów; sześć hrabstw północnych (Ulster) pozostało częścią Zjednoczonego Królestwa. Głębokie sekciarskie podziały między katolickimi i protestanckimi społeczeństwami i systemowa dyskryminacja w Irlandii Północnej wybuchły w latach przemocy znanej jako "kłopoty", które rozpoczęły się w latach 60. XX wieku. Rząd Irlandii był częścią procesu wraz z rządami Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych, które pomogły w podpisaniu Porozumienia Wielkopiątkowego w Irlandii Północnej w 1998 r. Rozpoczęło to nowy etap współpracy między rządami irlandzkimi i brytyjskimi. Irlandia była neutralna podczas II wojny światowej i kontynuowała politykę neutralności militarnej. Irlandia dołączyła do Wspólnoty Europejskiej w 1973 r., A Unia walutowa strefy euro w 1999 r. Lata boomu ekonomicznego Celtyckiego Tygrysa (1995-2007) przyniosły szybki wzrost gospodarczy, który gwałtownie się zakończył w 2008 r. Wraz z krachu irlandzkiej bankowości. system. Dziś gospodarka odzyskuje siły, napędzana przez duże i rosnące bezpośrednie inwestycje zagraniczne, szczególnie ze strony wielu obywateli Stanów Zjednoczonych.

Geografia - Irlandia

Gdzie na świecie jest Irlandia? Lokalizacja tego kraju to Europa Zachodnia, zajmująca pięć szóstych wysp Irlandii na Północnym Oceanie Atlantyckim, na zachód od Wielkiej Brytanii. Całkowita powierzchnia kraju Irlandia wynosi 70,273 km2, z czego 68,883 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości płaskie, na toczącą się wewnętrzną równinę otoczoną chropowatymi wzgórzami i niskimi górami; klify morskie na zachodnim wybrzeżu. Najniższym punktem kraju Irlandia jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Carrauntoohil 1,041 m. Klimat jest morski; zmodyfikowany przez prąd północnoatlantycki; łagodne zimy, chłodne lata; stale wilgotny; zachmurzone mniej więcej przez połowę czasu, w.


Mieszkańcy - Irlandia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Irlandia. Liczba to: 5,011,102 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Irlandzkie 82,2%, irlandzcy podróżni 0,7%, inne białe 9,5%, azjatyckie 2,1%, czarne 1,4%, inne 1,5%, nieokreślone 2,6% (2016 r.). Jakie są języki w kraju Irlandia? Angielski (oficjalny, ogólnie używany język), irlandzki (gaelicki lub gaelicki) (oficjalny, używany od około 39,8% ludności od 2016 r., Głównie w obszarach wzdłuż zachodniego wybrzeża Irlandii zwanego gaeltachtai, które są oficjalnie uznanymi regionami, w których dominującym językiem jest irlandzki). A religie: Rzymskokatolicki 78,3%, kościół irlandzki 2,7%, inny chrześcijanin 1,6%, prawosławny 1,3%, muzułmanin 1,3%, inny 2,4%, żaden 9,8%, nieokreślony 2,6% (prognoza 2016 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 36.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 80.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Irlandia? Tutaj: Populacja dystrybucja jest ważona na wschodniej stronie wyspy, przy czym największe stężenie występuje w Dublinie i jego okolicach; populacje na zachodzie są niewielkie ze względu na górzysty grunt, uboższą glebę, brak dobrych dróg transportowych i mniej możliwości zatrudnienia. Główne obszary miejskie kraju Irlandia to: Dublin (stolica) 1.169 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Irlandia

Stolica kraju Irlandia to Dublin i rządowy typ republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 28 powiatów i 3 miasta; Carlow, Cavan, Clare, Cork, Cork, Donegal, Dublin, Dun Laoghaire-Rathdown, Fingal, Galway, Galway, Kerry, Kildare, Kilkenny, Laois, Leitrim, Limerick, Longford, Louth, Mayo, Meath, Monaghan, Offaly, Roscommon , Sligo, South Dublin, Tipperary, Waterford, Westmeath, Wexford, Wicklow. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Irlandia, ważnymi produktami przemysłowymi są farmaceutyki, chemikalia, sprzęt komputerowy i oprogramowanie, produkty żywnościowe, napoje i parzenia; urządzenia medyczne. Ważne produkty rolne to jęczmień, ziemniaki, pszenica ; wołowina, produkty mleczne. Najważniejsze towary eksportowe to maszyny i sprzęt, komputery, chemikalia, wyroby medyczne, farmaceutyki; artykuły spożywcze, produkty pochodzenia zwierzęcego, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 26%, Wielka Brytania 12,7%, Belgia 12,6%, Niemcy 6,7%, Szwajcaria 5,4%, Holandia 5,1%, Francja 4,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to sprzęt do przetwarzania danych, inne maszyny i sprzęt, chemikalia, ropa naftowa i produkty naftowe, tekstylia, odzież, a najważniejsi partnerzy importowi to Wielka Brytania 28,8%, USA 15,9%, Francja 12,6%, Niemcy 10,1%, Holandia 4,7% (2016). Jak bogaty jest Irlandia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $72,600 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że ludzie tutaj są średnio bogaci. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 8.2% (2013 oszacowanie).


Mapa - IrlandiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności