Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Liberia

Atlas of World: Liberia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Liberia.


Informacje o Liberia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Liberia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Liberia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Liberia tutaj:

Liberia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Liberia? Zacznijmy od tego: Osadła uwolnionych niewolników z USA w dzisiejszej liberii rozpoczęła się w 1822 roku; do 1847 r. Amerykanie Liberyjczycy byli w stanie ustanowić republikę. William Tubman, prezydent w latach 1944-71, przyczynił się znacznie do promocji inwestycji zagranicznych i do zlikwidowania różnic gospodarczych, społecznych i politycznych między potomkami pierwotnych osadników a mieszkańcami wnętrza. W 1980 r. Przewrót wojskowy prowadzony przez Samuela DOE zapoczątkował dekadę autorytarnych rządów. W grudniu 1989 r. Charles Taylor rozpoczął bunt przeciwko reżimowi DOE, który doprowadził do przedłużającej się wojny domowej, w której zginął DOE. Okres względnego spokoju w 1997 roku pozwolił na wybory, które doprowadziły Taylora do władzy, ale poważne walki zostały wznowione w 2000 roku. Porozumienie pokojowe z sierpnia 2003 roku zakończyło wojnę i spowodowało dymisję byłego prezydenta Charlesa Taylora, który został skazany przez specjalny Trybunał ONZ ds. Sierra Leone w Hadze za zaangażowanie w wojnę domową w Sierra Leone. Po dwóch latach rządów rządu tymczasowego demokratyczne wybory pod koniec 2005 r. Doprowadziły do ​​władzy prezydenta Ellen Johnson Sirleaf. Następnie wygrała reelekcję w 2011 r., Ale została zakwestionowana, aby odbudować gospodarkę Liberii, w szczególności po epidemii Ebola w latach 2014-15, i pojednać naród, który wciąż wraca do zdrowia po 14 latach walk. W lipcu 2016 r. ONZ przekazała Liberii odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i ograniczyła obecność wojsk ONZ, która obecnie pełni rolę wsparcia. Terminy konstytucyjne uniemożliwiły prezydentowi Johnsonowi Sirleafowi ubieganie się o reelekcję. Wybory prezydenckie w listopadzie 2017 r. Zostały przerwane w oczekiwaniu na zarzut oszustw.

Geografia - Liberia

Gdzie na świecie jest Liberia? Lokalizacja tego kraju to Zachodnia Afryka, na północnym Oceanie Atlantyckim, pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Sierra Leone. Całkowita powierzchnia kraju Liberia wynosi 111,369 km2, z czego 96,320 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie na płaskich terenach przybrzeżnych równin, wznoszących się do toczącego płaskowyżu i niskich gór na północnym wschodzie. Najniższym punktem kraju Liberia jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Góra Wuteve 1,447 m. Klimat jest tropikalna; gorący, wilgotny; suche zimy w gorące dni i chłodne do zimnych nocy; mokre, mętne lata z częstymi, ciężkimi prysznicami,.


Mieszkańcy - Liberia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Liberia. Liczba to: 4,689,021 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Kpelle 20,3%, Bassa 13,4%, Grebo 10%, Gio 8%, Mano 7,9%, Kru 6%, Lorma 5,1%, Kissi 4,8%, Gola 4,4%, pozostałe 20,1% (2008 Census). Jakie są języki w kraju Liberia? English 20% (oficjalny), około 20 grup etnicznych, z których niewiele można zapisać lub użyć w korespondencji. A religie: chrześcijańskiej 85,6%, muzułmańskiej 12,2%, tradycyjnej 0,6%, innej 0,2%, bez 1,4% (2008),. Ile lat mają przeciętni ludzie? 17.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 63.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Liberia? Tutaj: więcej niż połowa ludności mieszka na obszarach miejskich, z około jedną trzecią życia w promieniu 80 km od Monrovia. Główne obszary miejskie kraju Liberia to: Monrowia (stolica) 1,264 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Liberia

Stolica kraju Liberia to Monrovia i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 15 powiatów; Bomi, Bong, Gbarpolu, Grand Bassa, Grand Cape Mount, Grand Gedeh, Grand Kru, Lofa, Margibi, Maryland, Montserrado, Nimba, River Cess, River Gee, Sinoe. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Liberia, ważnymi produktami przemysłowymi są wydobycie (ruda żelaza i złota), przetwórstwo gumy, przetwórstwa oleju palmowego, diamenty. Ważne produkty rolne to gumy, kawy, kakao, ryżu, manioku (manioku, tapioki), oleju palmowego, trzciny cukrowej, bananów; owce, kozy; timbe. Najważniejsze towary eksportowe to guma, drewno, żelazo, diamenty, kakao, kawa, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Polska 18,5%, Szwajcaria 9,7%, UAE 9,4%, Holandia 8,9% , Niemcy 6,1%, USA 5,9%, RPA 5%, Chiny 4,4%, Ghana 4,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to paliwa, chemikalia, maszyny, sprzęt transportowy, wyroby gotowe; artykuły spożywcze, a najważniejsi partnerzy importowi to Korea Południowa 38,3%, Singapur 18%, Chiny 15,9%, Japonia 10,9% (2016). Jak bogaty jest Liberia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $900 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 54.1% (2014 oszacowanie).


Mapa - LiberiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności