Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Libérie

Atlas světa: Libérie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Libérie.

Domů - Afrika - Libérie

Informace - Libérie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Libérie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Libérie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Libérie:

Libérie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Libérie? Začněme tímto: Osídlení osvobozených otroků z USA v dnešní Libérii začalo v roce 1822; do roku 1847 mohli Američané-Liberiové založit republiku. William Tubman, prezident z let 1944-71, hodně prosazoval zahraniční investice a překlenul ekonomické, sociální a politické mezery mezi potomkami původních osadníků a obyvateli vnitra. V roce 1980 zahájil vojenský převrat vedený Samuelem DOE desetiletí autoritářské vlády. V prosinci 1989 zahájil Charles Taylor vzpouru proti režimu DOE, který vedl k prodloužené občanské válce, během níž byl DOE zabit. Období relativního míru v roce 1997 umožnilo volby, které přinesly Taylor k moci, ale velké boje znovu nastaly v roce 2000. srpen 2003 mírová dohoda ukončila válku a podnítila rezignaci bývalého prezidenta Charlesa Taylora, který byl odsouzen zvláštním soudem pro Sierru Leone v Haagu za účasti v občanské válce v Sierra Leone. Po dvou letech vládnutí přechodnou vládou demokratická volba koncem roku 2005 přivedla prezidenta Ellen Johnson Sirleaf k moci. Později získala reelection v roce 2011, ale byla vyzvána k obnově ekonomiky Libérie, zejména po epidemii Ebola v letech 2014-2015 a ke sladění národa, který se stále zotavuje ze 14 let bojů. V červenci 2016 OSN předala mírovou odpovědnost Libérii a snížila přítomnost vojsk OSN, která nyní slouží jako podpůrná role. Ústavní lhůty znemožnily prezidentovi Johnsonovi Sirleafovi, aby byl znovu zvolen. Prezidentské volby do prezidentského souboje v listopadu roku 2017 byly zastaveny, dokud nebude vydáno rozhodnutí o obvinění z podvodu.

Geografie - Libérie

Kde je na světě Libérie? Umístění této země je Západní Afrika, hraničící s severním Atlantickým oceánem, mezi Pobřežím slonoviny a Sierrou Leone. Libérie má celkovou plochu 111,369 km2, z čehož 96,320 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně plochými až k válečnými pobřežními pláněmi, které se zvedají k rolovací plošině a nízké hory na severovýchodě. Nejnižší bod země Libérie je Atlantský oceán 0 m, nejvyšší bod Mount Wuteve 1 447 m. A klima je tropických; horké, vlhké; suché zimy s horkými dny a chladnými noci; mokré, zamračené léto s častými silnými přeháňkami.


Obyvatelé - Libérie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Libérie. Počet obyvatel je: 4,689,021 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Kpelle 20,3%, Bassa 13,4%, Grebo 10%, Gio 8%, Mano 7,9%, Kru 6%, Lorma 5,1%, Kissi 4,8%, Gola 4,4%, ostatní 20,1% (2008 sčítání lidu). Jaké jsou tu požívané jazyky? Libérie hovoří jazyky English 20% (oficiální), asi 20 etnických skupin, z nichž některé mohou být napsány nebo použity v korespondenci. A náboženství: Křesťan 85,6%, Muslim 12,2%, Tradiční 0,6%, Jiný 0,2%, Žádný 1,4% (Sčítání lidu 2008). Kolik let je tady lidem? 17.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 63.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: více než polovina obyvatel žije v městských oblastech, přičemž přibližně jedna třetina žije v okruhu 80 km od Monrovie. Hlavní městské oblasti v zemi Libérie jsou: Monrovia (hlavní město) 1,264 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Libérie

Hlavní město země Libérie je Monrovia a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 15 krajů; Bomi, Bong, Gbarpolu, Grand Bassa Grand Cape Mount, Grand Gedeh Grand Kru, Lofa, Margibi, Maryland, Montserrado, Nimba, River Cess River Gee, Sinoe. Pokud jde o ekonomiku, Libérie má tyto důležité průmyslové produkty: výtěžek (železná ruda a zlato), zpracování pryže, zpracování palmový olej, diamanty. Důležité zemědělské produkty jsou kaučuk, káva, kakao, rýže, maniok, tapioka, palmový olej, cukrová třtina, banány; ovce, kozy; timbe. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou kaučuk, dřevo, železo, diamanty, kakao, káva a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Polsko 18,5%, Švýcarsko 9,7%, SAE 9,4%, Nizozemsko 8,9% , Německo 6,1%, USA 5,9%, Jihoafrická republika 5%, Čína 4,4%, Ghana 4,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou pohonné hmoty, chemikálie, stroje, dopravní prostředky, průmyslové zboží; potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Jižní Korea 38,3%, Singapur 18%, Čína 15,9%, Japonsko 10,9% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Libérie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $900 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 54.1% (2014 odhad).


Mapa LibérieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet