Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Libéria

Atlas sveta: Libéria. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Libéria.

Domov - Afrika - Libéria

Informácie - Libéria

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Libéria. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Libéria. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Libéria tu:

Libéria - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Libéria? Začnime týmto: Osídlenie oslobodených otrokov z USA v dnešnej Libérii začalo v roku 1822; do roku 1847 Američania a Libérijčania vytvorili republiku. William Tubman, prezident z rokov 1944-71, veľa podporoval zahraničné investície a preklenul ekonomické, sociálne a politické rozdiely medzi potomkami pôvodných osadníkov a obyvateľmi interiéru. V roku 1980 začal vojenský prevrat pod vedením Samuela DOEa za desaťročie autoritárskej vlády. V decembri 1989 Charles Taylor spustil vzbura proti režimu DOE, ktorý viedol k predĺženej občianskej vojne, v ktorej bol DOE zabitý. Obdobie relatívneho mieru v roku 1997 umožnilo voľby, ktoré priviedli Taylor k moci, ale hlavné boje pokračovali v roku 2000. Mierová dohoda z augusta 2003 ukončila vojnu a podnietila rezignáciu bývalého prezidenta Charlesa Taylora, ktorý bol odsúdený osobitným tribunálom pre Sierru Leone v Haagu za účasť v občianskej vojne v Sierre Leone. Po dvoch rokoch vládnutia prechodnou vládou demokratické voľby koncom roka 2005 priviedli prezidenta Ellen Johnson Sirleaf k moci. Následne získala opätovnú voľbu v roku 2011, ale bola vyzvaná, aby obnovila hospodárstvo Libérie, najmä po epidémií Ebola v rokoch 2014 až 2020, av snahe zosúladiť národy, ktoré sa stále zotavujú zo 14 rokov bojov. V júli 2016 OSN odovzdala mierovú zodpovednosť Libérii a znížila prítomnosť ozbrojených síl OSN, ktorá teraz slúži podpornej úlohe. Ústavné termíny obmedzujú prezidenta Johnsona Sirleafa z konania pre opätovné voľby. Prezidentské voľby na voľbách v novembri 2017 boli zastavené až do rozhodnutia o podozrení z podvodu.

Geografia - Libéria

Kde na svete je Libéria? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, hraničiaca s severným Atlantickým oceánom, medzi Pobrežím Slonoviny a Sierrou Leonom. Celková plocha krajiny Libéria je 111,369 km2, z čoho 96,320 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: predovšetkým ploché koľajových pobrežné pláně rastúcich na valcovanie náhornej plošine a nízkych hôr v severovýchodnej. Libéria má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Mount Wuteve 1447 m. Podnebie je ; horúce, vlhké; suché zimy s horúcimi dňami a chladné až chladné noci; mokré, zatiahnuté leta s častými lejaky.


Obyvatelia - Libéria

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Libéria. To číslo je: 4,689,021 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Kellé 20,3%, Bassa 13,4%, Grebo 10%, Gio 8%, Mano 7,9%, Kru 6%, Lorma 5,1%, Kissi 4,8%, Gola 4,4%, ostatné 20,1% (Census 2008). Aké sú jazyky v krajine Libéria? Angličtina 20% asi 20 etnických skupín, z ktorých niektoré môžu byť písané alebo použité v korešpondencii. A náboženstvá: kresťan 85,6%, moslim 12,2%, tradične 0,6%, ostatné 0,2%, žiadne 1,4% (sčítanie v roku 2008). Koľko rokov je ľudom v priemere? 17.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 63.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Libéria? Tu: viac ako polovica obyvateľov žije v mestských oblastiach, pričom približne jedna tretina žije v okruhu 80 km od. Hlavné mestské oblasti krajiny Libéria sú: Monrovie Monrovia (hlavné mesto) 1,264 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Libéria

Hlavné mesto krajiny Libéria je Monrovia a typ vlády prezidentskej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 15 krajov; Bomi, Bong, Gbarpolu, Grand Bassa Grand Cape Mount, Grand Gedeh Grand Kru, Lofa, Margibi, Maryland, Montserrado, Nimba, River Cess River Gee, Sinoe. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Libéria, dôležité priemyselné produkty sú výťažok (železná ruda a zlato), spracovanie gumy, spracovanie palmový olej, diamanty. Dôležité poľnohospodárske produkty sú gumy, kávy, kakaa, ryže, manioku, tapioky, palmového oleja, cukrovej trstiny, banánov; ovce, kozy; Tinbe. Najdôležitejšie vývozné komodity sú kaučuk, drevo, železo, diamanty, kakao, káva a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Poľsko 18,5%, Švajčiarsko 9,7%, SAE 9,4%, Holandsko 8,9% , Nemecko 6,1%, USA 5,9%, Južná Afrika 5%, Čína 4,4%, Ghana 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú palivá, chemikálie, stroje, dopravné zariadenia, priemyselné tovary; potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Južná Kórea 38,3%, Singapur 18%, Čína 15,9%, Japonsko 10,9% (2016). Ako bohatá je krajina Libéria a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $900 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 54.1% (2014 odhad).


Mapa - LibériaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia