Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Mali

Atlas of World: Mali. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Mali.


Informacje o Mali

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Mali. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Mali. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Mali tutaj:

Mali - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Mali? Zacznijmy od tego: Republika Sudanu i Senegal uniezależniły się od Francji w 1960 r. Jako Federacja Mali. Kiedy Senegal wycofał się po zaledwie kilku miesiącach, to, co poprzednio zostało utworzone w Sudanie, zostało przemianowane na Mali. Reguła dyktatury została w 1991 roku zakończona wojskowym zamachem stanu, który zapoczątkował okres rządów demokratycznych. Prezydent Alpha Konare wygrał pierwsze dwa demokratyczne wybory prezydenckie w Mali w 1992 i 1997 roku. Zgodnie z dwojaką konstytucyjną granicą Mali ustąpił w 2002 roku i zastąpił go Amadou Toumani Toure, który został wybrany na drugą kadencję w wyborach w 2007 roku, został powszechnie uznany za wolny i uczciwy. Malijscy powracający z Libii w 2011 r. Zaostrzyli napięcia w północnym Mali, a bojówki etniczne Tuaregów zbuntowały się w styczniu 2012 r. Żołnierze niskiego i średniego szczebla sfrustrowani złym postępowaniem w rebelii, obalili Toure 22 marca. Intensywne działania mediacyjne prowadzone przez Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (Ecowas) przywróciły władzę cywilną w kwietniu wraz z powołaniem tymczasowego prezydenta Dioncounda Traore. Chaos po zamachu doprowadził do rebeliantów wypędzających malijskich żołnierzy z trzech północnych regionów kraju i pozwolił islamskim bojownikom na tworzenie twierdz. Setki tysięcy północnych malijczyków uciekło przed przemocą na południe od Mali i sąsiednich krajów, zaostrzając regionalne niedobory żywności w społecznościach przyjmujących. Międzynarodowa interwencja militarna mająca na celu odzyskanie trzech regionów północnych rozpoczęła się w styczniu 2013 r., A w ciągu miesiąca odzyskano większość północy. W demokratycznych wyborach prezydenckich przeprowadzonych w lipcu i sierpniu 2013 r. Ibrahim Boubacar Keita został wybrany na prezydenta.

Geografia - Mali

Gdzie na świecie jest Mali? Lokalizacja tego kraju to wnętrze Afryki Zachodniej, na południowy zachód od Algierii, na północ od Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Burkina Faso, na zachód od Nige. Całkowita powierzchnia kraju Mali wynosi 1,240,192 km2, z czego 1,220,190 km2 to ziemia. To bardzo duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości płaskie na północne równiny porośnięte piaskiem; sawanna na południu, surowe wzgórza w północno-wschodniej części. Najniższym punktem kraju Mali jest rzeka Senegal 23 m, najwyższy punkt Hombori Tondo 1 155 m. Klimat jest podzwrotnikowy do suchych; gorący i suchy (od lutego do czerwca); deszczowa, wilgotna i łagodna (od czerwca do listopada); chłodne i suche (od listopada do lutego), w.


Mieszkańcy - Mali

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Mali. Liczba to: 17,885,245 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Bambara 34,1%, Fulani (Peul) 14,7%, Sarakole 10,8%, Senufo 10,5%, Dogon 8,9%, Malinke 8,7%, Bobo 2,9%, Songhai 1,6%, Tuareg 0,9%, inny malijski 6,1%, członek Wspólnoty Gospodarczej Państwa Afryki Zachodniej 0,3%, pozostałe 0,4% (w latach 2012-13):. Jakie są języki w kraju Mali? francuski (oficjalny), Bambara 46,3%, Peul / Foulfoulbe 9,4%, Dogon 7,2%, Maraka / Soninke 6,4%, Malinke 5,6%, Sonrhai / Djerma 5,6% , Minianka 4,3%, Tamacheq 3,5%, Senoufo 2,6%, Bobo 2,1%, nieokreślone 0,7%, pozostałe 6,3%. A religie: muzułmanów 94,8%, chrześcijanin 2,4%, animista 2%, żadne 0,5%, nieokreślone 0,3% (2009 rok). Ile lat mają przeciętni ludzie? 15.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 60.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Mali? Tutaj: Przeważająca większość ludności mieszka w południowej połowie kraju, z większą gęstością wzdłuż granicy z Burkina Faso. Główne obszary miejskie kraju Mali to: Bamako (kapitał) 2,515 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Mali

Stolica kraju Mali to Bamako i rządowy typ pół-prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 8 regionów (regionów, liczba pojedyncza - region), 1 dzielnica; District de Bamako, Gao, Kayes, Kidal, Koulikoro, Mopti, Segou, Sikasso, Tombouctou (Timbuktu); Uwaga: dwa nowe regiony, Menaka i Taoudenni, zostały rzekomo utworzone na początku 2016 r., ale nie zostały jeszcze zweryfikowane przez Amerykańską Radę ds. Nazw Geograficznych. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Mali, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwórstwo żywności; budowa; wydobycie fosforanów i złota. Ważne produkty rolne to Bawełny, prosa, ryżu, kukurydzy, warzyw, orzeszków ziemnych; bydło, owce, kozy. Najważniejsze towary eksportowe to bawełna, złoto, zwierzęta gospodarskie, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Szwajcaria 30,4%, Indie 12,2%, Ukraina 5,1%, Chiny 5,1%, Burkina Faso 4,9%, Senegal 4,3%, Francja 4%, RPA 4% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa naftowa, maszyny i sprzęt, materiały budowlane, artykuły spożywcze, tekstylia, a najważniejsi partnerzy importowi to Senegal 12.2 %, Chiny 12,2%, Francja 10,3%, Benin 8,6%, Wybrzeże Kości Słoniowej 8,4% (2016). Jak bogaty jest Mali i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $2,200 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 36.1% (2005 oszacowanie).


Mapa - MaliBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności