Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Mali

Atlas světa: Mali. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Mali.

Domů - Afrika - Mali

Informace - Mali

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Mali. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Mali. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Mali:

Mali - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Mali? Začněme tímto: Súdánská republika a Senegal se v roce 1960 staly nezávislými na Francii jako Mali federace. Když Senegal odstoupil po několika měsících, to, co dříve vytvořilo Súdánskou republiku, bylo přejmenováno na Mali. Pravidlo diktatury bylo ukončeno v roce 1991 vojenským převratem, který zahájil období demokratické vlády. Prezident Alpha Konare vyhrál první dvě demokratické prezidentské volby Mali v letech 1992 a 1997. V souladu s dvouletým ústavním limitem Mali odstoupil v roce 2002 a následoval Amadou Toumani Toure, který byl zvolen do druhého volebního období ve volbách v roce 2007, byl obecně považován za svobodný a spravedlivý. Malajští navrátilci z Líbye v roce 2011 zhoršili napětí v severní části Mali a turecké etnické milice se v lednu 2012 vzbouřily. Nižší a střední vojáci, frustrovaní špatným zacházením s povstaleckou válkou, svrhl Toure dne 22. března. Intenzivní snaha o zprostředkování vedená Hospodářským společenstvím západoafrických států (Ecowas) se v dubnu vrátila moci civilní správě s jmenováním dočasného prezidenta Dioncoundy Traore. Chaos po převratu vedl k rebelům, kteří vyhnali malijskou armádu ze tří severních oblastí země, a umožnili islámským militantům vybudovat pevnosti. Stovky tisíc severních Malijců uprchlo z násilnosti do jižního Mali a do sousedních zemí a zhoršilo regionální nedostatek potravin v hostitelských komunitách. Mezinárodní vojenský zásah na obnovení tří severních regionů začal v lednu 2013 a do jednoho měsíce byla většina severu znovu zavedena. V demokratických prezidentských volbách v červenci a srpnu 2013 byl zvolen prezidentem Ibrahim Boubacar Keita.

Geografie - Mali

Kde je na světě Mali? Umístění této země je vnitřní západní Afrika, jihozápadně od Alžírska, severně od Guiney, Pobřeží slonoviny a Burkina Faso, západně od Nige. Mali má celkovou plochu 1,240,192 km2, z čehož 1,220,190 km2 je země. Takže to je velmi velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně plochý k válcování severních plání pokrytých pískem; savana na jihu, drsné kopce na severovýchodě. Nejnižší bod země Mali je Řeka Senegal 23 m, nejvyšší bod Hombori Tondo 1,155 m. A klima je subtropické až suché; teplé a suché (únor až červen); deštivé, vlhké a mírné (červen až listopad); chladný a suchý (listopad až únor).


Obyvatelé - Mali

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Mali. Počet obyvatel je: 17,885,245 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Bambara 34,1%, Fulani (Peul) 14,7%, Sarakole 10,8%, Senufo 10,5%, Dogon 8,9%, Malinke 8,7%, Bobo 2,9%, Songhai 1,6%, Tuareg 0,9%, ostatní Malian 6,1%. Západoafrické státy 0,3%, ostatní 0,4% (est. 2012-13). Jaké jsou tu požívané jazyky? Mali hovoří jazyky Francouzština (oficiální), Bambara 46,3%, Peul / Foulfoulbe 9,4%, Dogon 7,2%, Maraka / Soninke 6,4%, Malinke 5,6%, Sonrhai / Djerma 5.6% , Minianka 4,3%, Tamacheq 3,5%, Senoufo 2,6%, Bobo 2,1%, NS 0,7%, ostatní 6,3%. A náboženství: muslimský 94,8%, Christian 2,4%, animist 2%, žádná 0,5%, NS 0,3% (2009 est.). Kolik let je tady lidem? 15.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 60.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Převažující většina obyvatel žije v jižní polovině země, s větší hustotou podél hranice s Burkina Faso. Hlavní městské oblasti v zemi Mali jsou: Bamako (kapitál) 2.515 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Mali

Hlavní město země Mali je Bamako a typ vlády poloprezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 8 regionů (regionů, singulárních regionů), 1 okres; Okres de Bamako, Gao, Kayes, Kidal, Koulikoro, Mopti, Segou, Sikasso, Tombouctou (Timbuktu); poznámka - dva nové regiony, Menaka a Taoudenni, byly údajně vytvořeny počátkem roku 2016, ale tyto dosud nebyly prozkoumány Americkou radou pro zeměpisné názvy. Pokud jde o ekonomiku, Mali má tyto důležité průmyslové produkty: ; konstrukce; fosfát a těžba zlata. Důležité zemědělské produkty jsou Bavlna, proso, rýže, kukuřice, zelenina, arašídy; zpracování skotu, ovcí, koz. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou bavlna, zlato, hospodářská zvířata a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Švýcarsko 30,4%, Indie 12,2%, Ukrajina 5,1%, Čína 5,1%, Burkina Faso 4,9%, Senegal 4,3%, Francie 4%, Jihoafrická republika 4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa, stroje a zařízení, stavební materiály, potraviny, textil a nejdůležitější importní partneři jsou Senegal 12.2 %, Čína 12,2%, Francie 10,3%, Benin 8,6%, Pobřeží slonoviny 8,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Mali a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $2,200 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 36.1% (2005 odhad).


Mapa MaliZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí