Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Mali

Atlas sveta: Mali. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Mali.

Domov - Afrika - Mali

Informácie - Mali

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Mali. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Mali. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Mali tu:

Mali - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Mali? Začnime týmto: Sudánska republika a Senegal sa stali nezávislými od Francúzska v roku 1960 ako federácia Mali. Keď sa Senegal stiahol po niekoľkých mesiacoch, to, čo predtým tvorilo Sudánsku republiku, bolo premenované na Mali. Pravidlo diktatúry skončilo v roku 1991 vojenským prevratom, ktorý viedol v období demokratického vládnutia. President Alpha Konare vyhral Mali v prvých dvoch demokratických prezidentských volieb v roku 1992 a 1997. V súlade s dvousemestrálního ústavnou hranicu Mali, odstúpil v roku 2002 a bol nasledovaný Amadou Toumani Touré, ktorý bol zvolený do druhého funkčného obdobia v voľbách 2007, ktoré bol široko posúdený ako slobodný a spravodlivý. Malí návštevníci z Líbye v roku 2011 zhoršili napätie v severnom Mali a turecké etnické milície sa v januári 2012 vzbúrili. Nízke a stredné vojakov, frustrovaní špatným zvládnutím povstania, zvrhol Toure 22. marca. Intenzívne úsilie o sprostredkovanie, ktoré viedlo hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (Ecowas), sa v apríli vrátilo k moci civilnej správe s menovaním dočasného prezidenta Dioncoundy Traore. Chaos po skončení prevratu viedol k rebelom, ktorí vylúčili maljskú armádu z troch severných oblastí krajiny a umožnili islamským militantom vybudovať pevnosti. Stovky tisíc severných Malianov utiekli z násilia do južného Mali a susedných krajín, čo zhoršilo regionálny nedostatok potravín v hostiteľských komunitách. Medzinárodný vojenský zásah na opätovné prevzatie troch severných regiónov sa začal v januári 2013 a do jedného mesiaca sa väčšina zo severu opäť dostala. V demokratických prezidentských voľbách uskutočnených v júli a auguste 2013 bol zvolený za prezidenta Ibrahim Boubacar Keita.

Geografia - Mali

Kde na svete je Mali? Umiestnenie tejto krajiny je západ západnej Afriky, juhozápadne od Alžírska, severne od Guiney, Pobrežia Slonoviny a Burkiny Faso, západne od Nige. Celková plocha krajiny Mali je 1,240,192 km2, z čoho 1,220,190 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne rovinaté až do valcovania severných plání pokrytých pieskom; savana na juhu, drsné kopce severovýchodne. Mali má najnižší bod rieka Senegal 23 m, najvyšší bod Hombori Tondo 1,155 m. Podnebie je subtropické až suché; horúce a suché (február až jún); daždivé, vlhké a mierne (jún až november); chladné a suché (od novembra do februára).


Obyvatelia - Mali

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Mali. To číslo je: 17,885,245 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Bambara 34,1%, Fulani (Peul) 14,7%, Sarakole 10,8%, Senufo 10,5%, Dogon 8,9%, Malinke 8,7%, Bobo 2,9%, Songhai 1,6%, Tuareg 0,9%, Ostatné Malian 6,1%. Štáty západnej Afriky 0,3%, ostatné 0,4%,. Aké sú jazyky v krajine Mali? Francúzsko (oficiálne), Bambara 46,3%, Peul / Foulfoulbe 9,4%, Dogon 7,2%, Maraka / Soninke 6,4%, Malinke 5,6%, Sonrhai / Djerma 5,6% , Minianka 4,3%, Tamacheq 3,5%, Senoufo 2,6%, Bobo 2,1%, NS 0,7%, ostatní 6,3%. A náboženstvá: moslimský 94,8%, Christian 2,4%, animist 2%, žiadna 0,5%, NS 0,3% (2009 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 15.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 60.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Mali? Tu: Prevažná väčšina obyvateľov žije v južnej polovici krajiny, s vyššou hustotou na hranici s Burkina Faso. Hlavné mestské oblasti krajiny Mali sú: Bamako (hlavné mesto) 2,515 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Mali

Hlavné mesto krajiny Mali je Bamako a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 8 regiónov (regióny, singulárny región), 1 okres; Okres de Bamako, Gao, Kayes, Kidal, Koulikoro, Mopti, Segou, Sikasso, Tombouctou (Timbuktu); poznámka - dva nové regióny, Menaka a Taoudenni, boli údajne vytvorené na začiatku roka 2016, ale tieto ešte neboli preverené americkou radou pre geografické názvy. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Mali, dôležité priemyselné produkty sú ; výstavbe; fosfát a ťažba zlata. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlna, proso, ryža, kukurica, zelenina, arašidy; spracovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz. Najdôležitejšie vývozné komodity sú bavlna, zlato, hospodárske zvieratá a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Švajčiarsko 30,4%, India 12,2%, Ukrajina 5,1%, Čína 5,1%, Burkina Faso 4,9%, Senegal 4,3%, Francúzsko 4%, Južná Afrika 4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa, stroje a zariadenia, stavebné materiály, potraviny, textil a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Senegal 12.2 %, Čína 12,2%, Francúzsko 10,3%, Benin 8,6%, Cote dIvoire 8,4% (2016). Ako bohatá je krajina Mali a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,200 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 36.1% (2005 odhad).


Mapa - MaliE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia