Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Mołdawia

Atlas of World: Mołdawia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Mołdawia.

Strona główna - Europa - Mołdawia

Informacje o Mołdawia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Mołdawia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Mołdawia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Mołdawia tutaj:

Mołdawia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Mołdawia? Zacznijmy od tego: Duża część dzisiejszego terytorium mołdawskiego stała się prowincją Imperium Rosyjskiego w 1812 r., A następnie zunifikowana z Rumunią w 1918 r. W następstwie pierwszej wojny światowej. Teren ten został następnie włączony do ZSRR pod koniec II wojny światowej. Mimo że Mołdawia jest niezależna od Związku Radzieckiego od 1991 roku, siły rosyjskie pozostały na mołdawskim terytorium na wschód od rzeki Nistru, wspierając oderwany region Naddniestrza, którego ludność jest w przybliżeniu jednakowo złożona z etnicznych Ukraińców, Rosjan i Mołdawian. Lata rządów partii komunistycznej w Mołdawii po zakończeniu niepodległości zakończyły się ostatecznie ostrymi protestami związanymi z wyborami oraz powtórnym wyborami parlamentarnymi w 2009 r. Od tego czasu serię proeuropejskich koalicji rządzących sprawują Mołdawia. W wyniku tego kraju " W ostatnich wyborach parlamentarnych w listopadzie 2014 r. trzy partie proeuropejskie, które weszły do ​​Parlamentu, zdobyły łącznie 55 ze 101 mandatów. Kontrowersje między członkami koalicji doprowadziły do ​​przedłużającego się impasu legislacyjnego i niestabilności politycznej, a także upadku dwóch rządów, rządzonych proeuropejskimi koalicjami skupionymi wokół Partii Liberalno-Demokratycznej (PLDM) i Partii Demokratycznej (PDM). Polityczny impas zakończył się w styczniu 2016 r., Kiedy nowa większość parlamentarna prowadzona przez PDM, do której dołączyli uciekinierzy z komunistów i PLDM, poparła członka PDM Pavela Filipa na stanowisku premiera. Mołdawia pozostaje najbiedniejszą gospodarką Europy, ale podjęła kroki w kierunku rozszerzenia dostępu do rynku, podpisując i ratyfikując umowę stowarzyszeniową z UE w 2014 r., która w pełni weszła w życie w lipcu 2016 r. po ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE. Igor Dodon wygrał pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie w Mołdowie od ponad 20 lat w listopadzie 2016 roku.

Geografia - Mołdawia

Gdzie na świecie jest Mołdawia? Lokalizacja tego kraju to Europa Wschodnia, północny wschód od Rumunii. Całkowita powierzchnia kraju Mołdawia wynosi 33,851 km2, z czego 32,891 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: staczające się na stepie, stopniowe nachylenie na południe do Morza Czarnego. Najniższym punktem kraju Mołdawia jest Dniester (Nistru) 2 m, najwyższy punkt Dealul Balanesti 430 m. Klimat jest umiarkowane zimy, ciepłe lato.


Mieszkańcy - Mołdawia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Mołdawia. Liczba to: 3,474,121 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Mołdawian 75,1%, Rumuński 7%, ukraiński 6.6 %, Gagauz 4,6%, rosyjski 4,1%, bułgarski 1,9%, pozostałe 0,8% (2014 est.). Jakie są języki w kraju Mołdawia? Mołdawska / Rumuńska 80,2% (oficjalna) (56,7% identyfikuje swój język ojczysty jako mołdawski, który jest praktycznie taki sam jak rumuński, 23,5% określa język rumuński jako język ojczysty), rosyjski 9,7%, gagaus 4,2% (język turecki), ukraiński 3,9%, bułgarski 1,5%, romski 0,3%, pozostałe 0,2% (2014 r.). A religie: Prawosławni 90,1%, inni chrześcijańscy 2,6%, inni 0,1%, agnostyczni. Ile lat mają przeciętni ludzie? 36.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 71 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Mołdawia? Tutaj: całej aglomeracji na terenie całego kraju , największy w centrum kraju wokół stolicy Kiszyniowa, a następnie Tyraspol i Balti. Główne obszary miejskie kraju Mołdawia to: Kiszyniów (stolica) 725 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Mołdawia

Stolica kraju Mołdawia to Kiszyniów w języku rumuńskim (Kiszyniów) w języku rosyjskim) i rządowy typ parlamentarnej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 32 rejony (raioane, singular - raion), 3 gminy (municipii, singular - municipiul), 1 autonomiczna jednostka terytorialna (unitatea teritoriala autonoma) i 1 jednostka terytorialna (unitatea teritoriala). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Mołdawia, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwarzanie cukru z wina , olej roślinny, przetwórstwo spożywcze, maszyny rolnicze; sprzęt odlewniczy, lodówki i zamrażarki, pralki; wyroby pończosznicze, obuwie, tekstylia. Ważne produkty rolne to Warzyw, owoców, winogron, ziarna, buraków cukrowych, nasion słonecznika, tytoniu; wołowina, mleko;. Najważniejsze towary eksportowe to artykuły spożywcze, tekstylia, maszyny, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Rumunia 25,5%, Rosja 11,6%, Włochy 9,9%, Niemcy 6,3%, Wielka Brytania 5,7%, Białoruś 5,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty mineralne i paliwa, maszyny i sprzęt, chemikalia, tekstylia, a najważniejsi partnerzy importowi to Rumunia 13,7%, Rosja 13,3%, Chiny 9,8%, Ukraina 9,5%, Niemcy 7,9%, Włochy 7%, Turcja 6,8% (2016). Jak bogaty jest Mołdawia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $5,700 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 20.8% (2013 oszacowanie).


Mapa - MołdawiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2022 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet