Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Nikaragua

Atlas of World: Nikaragua. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Nikaragua.


Informacje o Nikaragua

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Nikaragua. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Nikaragua. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Nikaragua tutaj:

Nikaragua - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Nikaragua? Zacznijmy od tego: Wybrzeże Pacyfiku w Nikaragui zostało założone jako hiszpańska kolonia z Panamy na początku XVI wieku. Niezależność od Hiszpanii została ogłoszona w 1821 roku, a kraj stał się niezależną republiką w 1838 roku. Brytania zajęła wybrzeże Karaibów w pierwszej połowie XIX wieku, ale stopniowo przejmowała kontrolę nad regionem w kolejnych dekadach. Gwałtowny sprzeciw wobec rządowej manipulacji i korupcji rozprzestrzenił się na wszystkie klasy w 1978 roku i doprowadził do krótkotrwałej wojny domowej, która doprowadziła partyzantów marksistowskich Sandinistów kierowanych przez Daniela Ortegę Saavedrę do władzy w 1979 roku. Pomoc nikaraguańska na rzecz lewicowych rebeliantów w Salwadorze skłoniła Stany Zjednoczone do sponsoruj partyzantów anty-Sandinistów kontra przez większą część lat osiemdziesiątych. Po utracie wolnych i sprawiedliwych wyborów w latach 1990, 1996 i 2001, były prezydent Sandinista Daniel Ortega został wybrany na prezydenta w 2006, 2011, a ostatnio w 2016 r. Wybory samorządowe, regionalne i krajowe od 2008 r. zostały zakłócone przez powszechne nieprawidłowości. Infrastruktura i gospodarka Nikaragui - ciężko przejęte przez wcześniejszą wojnę domową i huragan Mitch w 1998 r. - są odbudowywane, ale instytucje demokratyczne osłabiły się pod rządami Ortegi, gdy prezydent uzyskał pełną kontrolę nad wszystkimi czterema gałęziami władzy: prezydencją, sądowe, Zgromadzenie Narodowe i Najwyższa Rada Wyborcza.

Geografia - Nikaragua

Gdzie na świecie jest Nikaragua? Lokalizacja tego kraju to Ameryka Środkowa, granicząca zarówno z Morzem Karaibskim, jak i Północnym Pacyfikiem, pomiędzy Kostaryką i Hondurasem. Całkowita powierzchnia kraju Nikaragua wynosi 130,370 km2, z czego 119,990 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: rozległe równiny przybrzeżne Atlantyku wznoszące się do centralnych gór wewnętrznych; wąska równina wybrzeża Pacyfiku przerwana przez wulkany. Najniższym punktem kraju Nikaragua jest Ocean Spokojny 0 m, najwyższy punkt Mogoton 2 085 m. Klimat jest tropikalna na nizinach, chłodniej w górach,.


Mieszkańcy - Nikaragua

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Nikaragua. Liczba to: 6,025,951 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? mestizo (mieszane indiańskie i białe) 69%, białe 17%, czarne 9%, indiańskie 5%. Jakie są języki w kraju Nikaragua? hiszpańskie (oficjalne) 95,3%, Miskito 2,2%, Mestizo z karaibskiego wybrzeża 2%, inne 0,5%. A religie: rzymskokatolickie 51,6%, ewangelicki 33,9 %, pozostałe 1,5%, nieokreślone 12,9%, żadne 0,2% (2016 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 25.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 73.5 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Nikaragua? Tutaj: przeważająca większość ludności zamieszkuje w zachodniej części kraju, a znaczna część rozwoju miast skupia się na stolica Managua; obszary przybrzeżne pokazują również duże klastry ludności. Główne obszary miejskie kraju Nikaragua to: Managua (stolica) 956,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Nikaragua

Stolica kraju Nikaragua to Managua i rządowy typ prezydenckiej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 15 departamentów (departamentos, liczba pojedyncza - departamento) i 2 regiony autonomiczne (autonomistas regionów, liczba pojedyncza - region autonoma); Boaco, Carazo, Chinandega, Chontales, Costa Caribe Norte, Costa Caribe Sur, Esteli, Granada, Jinotega, Leon, Madriz, Managua, Masaya, Matagalpa, Nueva Segovia, Rio San Juan, Rivas. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Nikaragua, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwórstwo żywności orzeszki ziemne , chemikalia, maszyny i wyroby metalowe, dzianina i odzież tkana, rafinacja i dystrybucja ropy naftowej, napoje, obuwie, drewno, produkcja wiązek elektrycznych, górnictwo. Ważne produkty rolne to Kawa, banany, trzcina cukrowa, ryż, kukurydza, tytoń, bawełna, sezam, soja, fasola, wołowina, cielęcina, wieprzowina, drób, nabiał, krewetki, homary,. Najważniejsze towary eksportowe to Kawy, wołowiny, złota, cukru, orzeszków ziemnych, krewetek i homarów, tytoniu, cygar, wiązek samochodowych, tekstyliów, odzieży, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 51,5%, Meksyku 13,8%, Salwadoru 6%, Wenezueli 5,9% (2016 r.) ). Najważniejsze towary importowe to towary konsumpcyjne, maszyny i urządzenia, surowce, produkty ropopochodne, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 19,7%, Chiny 12,9%, Meksyk 9,7%, Kostaryka 7,8%, Gwatemala 6,5%, Antyle Holenderskie 5,7%, Salwador 4,8% (2016). Jak bogaty jest Nikaragua i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $5,800 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 29.6% (2015 oszacowanie).


Mapa - NikaraguaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności