Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Nikaragua

Atlas sveta: Nikaragua. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Nikaragua.

Domov - Stredná Amerika - Nikaragua

Informácie - Nikaragua

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Nikaragua. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Nikaragua. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Nikaragua tu:

Nikaragua - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Nikaragua? Začnime týmto: Tichomorské pobrežie Nikaraguy bolo usadené ako španielska kolónia z Panamy na začiatku 16. storočia. Nezávislosť od Španielska bola vyhlásená v roku 1821 a krajina sa stala nezávislou republikou v roku 1838. Británia okupovala Karibské pobrežie v prvej polovici 19. storočia, ale postupne postúpila kontrolu nad regiónom v nasledujúcich desaťročiach. Násilná opozícia voči vládnym manipuláciám a korupcii sa do roku 1978 rozšírila do všetkých tried a vyústila do krátkodobej občianskej vojny, ktorá v roku 1979 priviedla do rúk partyzánov marxistu Sandinistu pod vedením Daniela Ortegu Saavedru. Nikaragujská pomoc ľavicovým rebelom v Salvadore prinútila USA, aby sponzorom anti-Sandinista proti partyzánom počas veľa z 80. rokov. Po strate slobodných a spravodlivých volieb v rokoch 1990, 1996 a 2001 bol bývalý prezident Sandinista Daniel Ortega zvolený za prezidenta v roku 2006, a naposledy v roku 2016. Mestské, regionálne a celoštátne voľby od roku 2008 boli narušené rozsiahlymi nezrovnalosťami. Nikaragujská infraštruktúra a hospodárstvo - ťažko zasiahnuté predchádzajúcou občianskou vojnou a hurikánom Mitchom v roku 1998 - sú prestavané, ale demokratické inštitúcie oslabili pod vedením Ortegy, keďže prezident získal plnú kontrolu nad všetkými štyrmi pobočkami vlády: predsedníctvo, súdnictva, Národného zhromaždenia a Najvyššej volebnej rady.

Geografia - Nikaragua

Kde na svete je Nikaragua? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Amerika, ktorá hraničí s Karibským morom a severným Tichým oceánom, medzi Kostarikou a Hondurasom. Celková plocha krajiny Nikaragua je 130,370 km2, z čoho 119,990 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: rozsiahlych pobrežných atlantických plání rastie do centrálnych vnútorných hôr; úzka tichomorská pobrežná rovina prerušená sopkami. Nikaragua má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Mogotón 2 085 m. Podnebie je tropických v nížinách, chladnejší na vysočinách.


Obyvatelia - Nikaragua

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Nikaragua. To číslo je: 6,025,951 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? mestizo (zmiešané americká a biela) 69%, biela 17%, čierna 9%, americká 5%. Aké sú jazyky v krajine Nikaragua? španielčina (oficiálna) 95,3%, Miskito 2,2%, mestizo karibského pobrežia 2%, ostatné 0,5%. A náboženstvá: rímskokatolícke 51,6%, evanjelické 33,9 %, ostatné 1,5%, nešpecifikované 12,9%, žiadne 0,2% (2016 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 25.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 73.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Nikaragua? Tu: prevažná väčšina obyvateľstva má trvalý pobyt v západnej polovici krajiny, hlavné mesto Managua; pobrežné oblasti tiež vykazujú veľké populačnej klastre. Hlavné mestské oblasti krajiny Nikaragua sú: Managua (kapitál) 956000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Nikaragua

Hlavné mesto krajiny Nikaragua je Managua a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 15 oddelení (departamentos, singular - departamento) a 2 autonómne regióny (autonómne regióny, samonosné regióny); BOAC, Carazo, Chinandega, Chontales, Costa Caribe Norte, Costa Caribe Sur, Esteli, Granada, Jinotega, Leon, Madriz, Managua, Masaya, Matagalpa, Nueva Segovia, Rio San Juan, Rivas. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Nikaragua, dôležité priemyselné produkty sú potravinárske spracovanie, chemikálie, stroje a kovové výrobky, pletené a tkané odevy, rafinovanie a distribúcia ropy, nápoje, obuv, drevo, výroba elektrických drôtov, ťažba. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Káva, banány, cukrová trstina, ryža, kukurica, tabak, bavlna, sezam, sója, fazuľa, hovädzie mäso, humry, arašídy. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Káva, hovädzie mäso, zlato, cukor, arašidy, krevety a homáre, tabak, cigary, automobilový káblové zväzky, textil, odev a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 51,5%, Mexico 13,8%, El Salvador 6% Venezuela 5,9% (2016 ). Najdôležitejšie dovozné komodity sú spotrebný tovar, stroje a zariadenia, suroviny, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 19,7%, Čína 12,9%, Mexiko 9,7%, Kostarika 7,8%, Guatemala 6,5%, Holandské Antily 5,7%, Salvádor 4,8%. Ako bohatá je krajina Nikaragua a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $5,800 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 29.6% (2015 odhad).


Mapa - NikaraguaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet