Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Nikaragua

Atlas světa: Nikaragua. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Nikaragua.

Domů - Střední Amerika - Nikaragua

Informace - Nikaragua

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Nikaragua. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Nikaragua. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Nikaragua:

Nikaragua - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Nikaragua? Začněme tímto: Tichomořské pobřeží Nikaraguy bylo usazeno jako španělská kolonie z Panamy na počátku 16. století. Nezávislost od Španělska byla vyhlášena v roce 1821 a země se stala nezávislou republikou v roce 1838. Británie obsadila Karibské pobřeží v první polovině 19. století, ale postupně postoupila kontrolu nad regionem v následujících desetiletích. Násilná opozice vůči vládní manipulaci a korupci se do roku 1978 rozšířila do všech tříd a vyústila v krátkodobou občanskou válku, která v roce 1979 přivedla k moci mocenské partyzánské partyzány pod vedením Daniela Ortegy Saavedry. Nikaragujská pomoc levicovým rebelům v Salvadoru přiměla USA, aby sponzoroval anti-Sandinista proti partyzánům po většinu osmdesátých let. Po ztrátě volných a spravedlivých voleb v letech 1990, 1996 a 2001 byl bývalý prezident Sandinista Daniel Ortega zvolen prezidentem v roce 2006, 2011, a naposledy v roce 2016. Městské, regionální a celostátní volby od roku 2008 byly narušeny rozsáhlými nesrovnalostmi. Nikaragujská infrastruktura a ekonomika - těžce zasažená starší občanskou válkou a hurikánem Mitch v roce 1998 - jsou přestavěny, ale demokratické instituce oslabily pod správou Ortega, protože prezident získal plnou kontrolu nad všemi čtyřmi oblastmi vlády: předsednictví, soudní, Národní shromáždění a Nejvyšší volební rada.

Geografie - Nikaragua

Kde je na světě Nikaragua? Umístění této země je Střední Amerika, ležící mezi Karibským mořem a severním Tichým oceánem, mezi Kostaricí a Hondurasem. Nikaragua má celkovou plochu 130,370 km2, z čehož 119,990 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: rozsáhlé pobřežní pláně Atlantiku stoupající do centrálních hor; úzká tichomořská pobřežní rovina přerušená sopkami. Nejnižší bod země Nikaragua je Tichý oceán 0 m, nejvyšší bod Mogoton 2 085 m. A klima je tropické v nížinách, chladnější na vysočině.


Obyvatelé - Nikaragua

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Nikaragua. Počet obyvatel je: 6,025,951 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? mestizo (směsný americký a bílý) 69%, bílý 17%, černý 9%, Amerindian 5%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Nikaragua hovoří jazyky španělský (oficiální) 95,3%, Miskito 2,2%, Mestizo karibského pobřeží 2%, ostatní 0,5%. A náboženství: římsko katolík 51,6%, evangelický 33,9 %, ostatní 1,5%, nespecifikováno 12,9%, žádná 0,2% (2016 est.). Kolik let je tady lidem? 25.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 73.5 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: převážná většina obyvatelstva sídlí v západní polovině země, přičemž velká část městského růstu je soustředěna hlavní město Managua; pobřežní oblasti také vykazují velké populační klastru. Hlavní městské oblasti v zemi Nikaragua jsou: Managua (hlavní město) 956,000 (2015).

Vláda a ekonomika - Nikaragua

Hlavní město země Nikaragua je Managua a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 15 oddělení (departamentos, singular - departamento) a 2 autonomní regiony (autonisty regionů, autonomní regiony); Boaco, Carazo, Chinandega, Chontales, Costa Caribe Norte, Costa Caribe Sur, Esteli, Granada, Jinotega, Leon, Madriz, Managua, Masaya, Matagalpa, Nueva Segovia, Rio San Juan, Rivas. Pokud jde o ekonomiku, Nikaragua má tyto důležité průmyslové produkty: zpracování potravin, chemikálie, stroje a kovové výrobky, pletené a tkané oděvy, rafinace a distribuce ropy, nápoje, obuv, dřevo, výroba elektrických vodičů, těžba. Důležité zemědělské produkty jsou Káva, banány, cukrová třtina, rýže, kukuřice, tabák, bavlna, sezam, sója, fazole, hovězí maso, humry, arašídy. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou Káva, hovězí maso, zlato, cukr, arašídy, krevety a humry, tabák, doutníky, automobilové kabelové svazky, textilie, oblečení a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 51.5%, Mexiko 13.8%, El Salvador 6% ). Nejdůležitější importní komodity jsou spotřební zboží, stroje a zařízení, suroviny, ropné produkty a nejdůležitější importní partneři jsou USA 19,7%, Čína 12,9%, Mexiko 9,7%, Kostarika 7,8%, Guatemala 6,5%, Nizozemské Antily 5,7%, Salvador 4,8%. Jakým bohatstvím oplývá Nikaragua a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $5,800 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 29.6% (2015 odhad).


Mapa NikaraguaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet