Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Oman

Atlas of World: Oman. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Oman.


Informacje o Oman

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Oman. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Oman. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Oman tutaj:

Oman - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Oman? Zacznijmy od tego: Mieszkańcy Omanu od dawna prosperują z handlu Oceanem Indyjskim. Pod koniec XVIII wieku powstały sułtanat w Maskacie podpisał pierwszą z serii umów o przyjaźni z Wielką Brytanią. Z czasem wzrosło uzależnienie Omanu od brytyjskich doradców politycznych i wojskowych, chociaż Sułtanat nigdy nie stał się brytyjską kolonią. W 1970 r. Qaboos bin Said Al-Said obalił swojego ojca i od tego czasu rządził jako sułtan, ale nie wyznaczył następcy. Jego obszerny program modernizacji otworzył kraj na zewnątrz, przy jednoczesnym zachowaniu długotrwałych bliskich związków z Wielką Brytanią i USA. Umiarkowana, niezależna polityka zagraniczna Omanu dążyła do utrzymywania dobrych stosunków z sąsiadami i unikania zewnętrznych uwikłań. Zainspirowany popularnymi powstaniami, które przetoczyły się na Bliski Wschód i Afrykę Północną od stycznia 2011 r., Niektórzy z Omanich zorganizowali demonstracje, wzywając do zwiększenia miejsc pracy i korzyści gospodarczych oraz położenia kresu korupcji. W odpowiedzi na te żądania protestujących, Qaboos w 2011 r. Zobowiązał się do przeprowadzenia reform gospodarczych i politycznych, takich jak przyznanie uprawnień legislacyjnych i regulacyjnych do Madżlis al-Shura i zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych. Ponadto w sierpniu 2012 r. Sułtan ogłosił królewską dyrektywę nakazującą szybkie wdrożenie krajowego planu tworzenia miejsc pracy dla tysięcy miejsc pracy w Omani. W ramach starań rządu o zdecentralizowanie władzy i umożliwienie większego udziału obywateli w lokalnym zarządzaniu, Oman pomyślnie przeprowadził pierwsze wybory do samorządów miejskich w grudniu 2012 roku. Ogłoszone przez sułtana w 2011 r. Rady miejskie są w stanie doradzać Royal Court na temat potrzeb lokalnych okręgów w 11 gubernatorach Omanu. Sułtan powrócił do Omanu w marcu 2015 r. Po ośmiu miesiącach pobytu w Niemczech, gdzie otrzymał leczenie. Od tego czasu pojawił się publicznie przy kilku okazjach.

Geografia - Oman

Gdzie na świecie jest Oman? Lokalizacja tego kraju to Bliski Wschód, graniczący z Morzem Arabskim, Zatoką Omańską i Zatoką Perską, między Jemenem a UAE. Całkowita powierzchnia kraju Oman wynosi 309,500 km2, z czego 309,500 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: centralne równiny pustyni, chropowaty gór na północ i południe. Najniższym punktem kraju Oman jest Morze Arabskie 0 m, najwyższy punkt Jabal Shams 3004 m. Klimat jest sucha pustynia; gorący, wilgotny wzdłuż wybrzeża; gorące, suche wnętrze; silny zachód letni monsun (od maja do września) w dalekim południu.


Mieszkańcy - Oman

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Oman. Liczba to: 3,424,386 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Arab, Baluchi, południowoazjatycka (indyjska, pakistańska, lankijska, Bangladeszu), afrykańska. Jakie są języki w kraju Oman? arabska (oficjalna), angielska, boliuchi, urdu, indonezyjskie dialekty. A religie: muzułmańskie 85,9%, chrześcijańska 6,5%, hinduska 5,5%, buddyjska 0,8%, żydowska. Ile lat mają przeciętni ludzie? 25.6 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 75.7 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Oman? Tutaj: Zdecydowana większość ludności znajduje się w górach Al Hagar i na ich obrzeżach na północy kraju; w pobliżu miasta Salala na dalekim południu znajduje się inna mniejsza gromada; większość kraju pozostaje słabo zaludniona. Główne obszary miejskie kraju Oman to: Muscat (stolica) 838 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Oman

Stolica kraju Oman to Muscat i rządowy typ monarchia absolutna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 11 gubernatorstw (muhafazat, liczba pojedyncza - muhafaza); Ad Dakhiliyah, Al Buraymi, Al Wusta, Az Zahirah, Janub al Batinah (Al Batinah South), Janub ash Sharqiyah (Ash Sharqiyah South), Masqat (Muscat), Musandam, Shamal al Batinah (Al Batinah North), Shamal ash Sharqiyah ( Ash Sharqiyah North), Zufar (Dhofar). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Oman, ważnymi produktami przemysłowymi są wydobycia ropy i rafinacji, naturalne i skroplone produkcji gazu ziemnego; budowa, cement, miedź, stal, chemikalia, światłowody. Ważne produkty rolne to , bananów, lucerny, warzyw; wielbłądy, bydło; ryby. Najważniejsze towary eksportowe to ropa naftowa, reeksport, ryby, metale, tekstylia, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Chiny 47,8%, ZEA 8,3%, Indie 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt transportowy, towary przemysłowe, żywność, zwierzęta gospodarskie, smary, a najważniejsi partnerzy importowi to ZEA 44,9%, Chiny 4,8%, Indie 4,8% (2016). Jak bogaty jest Oman i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $45,500 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że ludzie tutaj są średnio bogaci. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: nieznany%.


Mapa - OmanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet