Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Omán

Atlas sveta: Omán. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Omán.

Domov - Ázia - Omán

Informácie - Omán

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Omán. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Omán. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Omán tu:

Omán - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Omán? Začnime týmto: Obyvatelia oblasti Omán dlho prosperujú z obchodu s Indickým oceánom. Koncom 18. storočia podpredsedom sultanátu v Muscat podpísal prvý zo série priateľských zmlúv s Britániou. Postupom času sa zvyšovala závislosť Omara od britských politických a vojenských poradcov, hoci sultánska sa nikdy nestala britskou kolóniou. V roku 1970 Qaboos bin Said Al-Said zvrhol svojho otca a odvtedy vládol ako sultán, ale neurčil nástupcu. Jeho rozsiahly modernizačný program otvoril krajinu vonkajšiemu svetu a zároveň zachoval dlhodobé úzke vzťahy s Veľkou Britániou a USA. Omanova mierna, nezávislá zahraničná politika sa snažila udržiavať dobré vzťahy so svojimi susedmi a vyhnúť sa vonkajším spletením. Inšpirovaný ľudovými povstaniami, ktoré sa začali v januári 2011 na Blízkom východe a severnej Afrike, niektoré Omanis predstavili demonštráciu, vyzývajú k väčšiemu počtu pracovných miest a hospodárskym prínosom a ku koncu korupcie. V reakcii na tieto požiadavky demonštrantov sa Qaboos v roku 2011 zaviazal realizovať hospodárske a politické reformy, ako napríklad udelenie legislatívnych a regulačných právomocí Majlis al-Shura a zvyšovanie dávok v nezamestnanosti. Okrem toho v auguste 2012 sultán oznámil kráľovskú smernicu, ktorá zaviedla rýchle zavedenie národného plánu na vytváranie pracovných miest pre tisíce pracovných miest v Ománe vo verejnom aj súkromnom sektore. Ako súčasť úsilia vlády o decentralizáciu autority a umožnenie väčšej účasti občanov na miestnej správe, Oman úspešne uskutočnil prvé voľby v mestskej rade v decembri 2012. Sultán oznámil v roku 2011, že mestské zastupiteľstvo má právomoc poradiť kráľovskému súdu o potrebách miestnych obvodov v 11 obvodoch Omanu. Sultán sa vrátil do Ománu v marci 2015 po ôsmich mesiacoch v Nemecku, kde dostal lekársku starostlivosť. Odvtedy sa objavil niekoľkokrát verejne.

Geografia - Omán

Kde na svete je Omán? Umiestnenie tejto krajiny je Blízky východ, hraničiaci s Arabským morom, Ománským zálivom a Perzským zálivom medzi Jemenom a SAE. Celková plocha krajiny Omán je 309,500 km2, z čoho 309,500 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: centrálnej púštne pláne, rozoklané hory v Severnej a Južnej. Omán má najnižší bod Arabské more 0 m, najvyšší bod Jabal Shams 3004. Podnebie je suchou púšťou 309 500 km2 ; horúce, vlhké pozdĺž pobrežia; horúci, suchý interiér; silný juhozápadnej letné monzún (máj až september), v ďalekom juhu.


Obyvatelia - Omán

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Omán. To číslo je: 3,424,386 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Arab, Baluch, South Asian (indické, pakistanské, Srí Lanky, Bangladéša), Afričan. Aké sú jazyky v krajine Omán? arabčina (úradný), angličtina, Baluch, Urdu, indických dialektov. A náboženstvá: Moslim 85,9%, Christian 6,5%, Hind 5,5%, budhista 0,8%, židovské. Koľko rokov je ľudom v priemere? 25.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Omán? Tu: Prevažná väčšina obyvateľov sa nachádza v oblasti Al Hagar a okolo neho na severe krajiny; iný menší klastr sa nachádza okolo mesta Salalah na ďalekom juhu; väčšina krajiny zostáva riedko obsadená. Hlavné mestské oblasti krajiny Omán sú: Muscat (hlavné mesto) 838 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Omán

Hlavné mesto krajiny Omán je Muscat a typ vlády absolútna monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 11 guvernérov (muhafazat, singular - muhafaza); Ad Dakhiliyah, Al Buraymi, Al Wusta, Az Zahirah, Janub al Batínah (Al Batinah South), Janub ash Sharqiyah (Ash Sharqiyah South), Masqat (Muscat), Musandam, Shamal al Batinah (Al Batinah North) Ash Sharqiyah na severe), Zufar (Dhofar). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Omán, dôležité priemyselné produkty sú produkcie ropy a rafinácie, prírodné a skvapalnený výroba zemného plynu; oceľ, chemikálie, optické vlákna. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Dátumy, limety, banány, lucerna, zelenina; ťavy, hovädzí dobytok; rybie. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa, reexporty, ryby, kovy, textil a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Čína 47,8%, Spojené arabské emiráty 8,3%, India 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, priemyselné výrobky, potraviny, dobytok, mazivá a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú SAE 44,9%, Čína 4,8%, India 4,8% (2016). Ako bohatá je krajina Omán a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $45,500 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - OmánE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet