Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Pakistan

Atlas of World: Pakistan. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Pakistan.

Strona główna - Azja - Pakistan

Informacje o Pakistan

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Pakistan. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Pakistan. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Pakistan tutaj:

Pakistan - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Pakistan? Zacznijmy od tego: Cywilizacja doliny Indusu, jedna z najstarszych na świecie, która sięga co najmniej 5000 lat, rozłożyła się na wiele z tego, co obecnie stanowi Pakistan. W drugim tysiącleciu pne pozostałości tej kultury połączyły się z migrującymi ludami indoaryjskimi. Obszar ten w następnych stuleciach przechodził kolejne inwazje od Persów, Greków, Scytów, Arabów (którzy przynieśli islam), Afgańczyków i Turków. Imperium Mogołów rozkwitło w XVI i XVII wieku; Brytyjczycy zaczęli dominować w regionie w XVIII wieku. Oddzielenie w 1947 r. Brytyjskich Indii od muzułmańskiego państwa Pakistanu (z częściami zachodnimi i wschodnimi) iw dużej mierze hinduskie Indie nigdy nie zostało rozwiązane zadowalająco, a Indie i Pakistan stoczyły dwie wojny i ograniczony konflikt - w latach 1947-48, 1965 i 1999 odpowiednio - na spornym terytorium Kaszmiru. Trzecia wojna między tymi krajami w 1971 r. - w której Indie skapitalizowały nad marginalizacją Bengalczyków w pakistańskiej polityce Islamabadu - spowodowała, że ​​wschodni Pakistan stał się odrębnym narodem Bangladeszu. W odpowiedzi na indyjskie testy broni jądrowej Pakistan przeprowadził własne testy w połowie 1998 roku. Stosunki między Indiami a Pakistanem uległy poprawie w połowie lat 2000., ale od listopada 2008 r. Uległy gwałtownym zmianom i zostały dodatkowo napięte przez ataki w Indiach przez bojowników podejrzewanych o to, że mają siedzibę w Pakistanie. Nawaz Sharif objął stanowisko premiera w 2013 r., Po raz pierwszy w pakistańskiej historii, że demokratycznie wybrany rząd ukończył pełną kadencję i przeszedł na kolejny demokratycznie wybrany rząd. W lipcu 2017 r. Sąd Najwyższy zdyskwalifikował Sharif z urzędu, a Shahid Khaqan Abbasi zastąpił go w sierpniu na stanowisko premiera. Pakistan był zaangażowany w dziesięcioleci konflikt zbrojny z grupami bojowników, które atakują instytucje rządowe i ludność cywilną, w tym Pakistańsko-Talibański Pakistan (TTP) i inne sieci bojowników.

Geografia - Pakistan

Gdzie na świecie jest Pakistan? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowa, granicząca z Morzem Arabskim, pomiędzy Indiami na wschodzie a Iranem i Afganistanem na zachodzie i Chinami na północy. Całkowita powierzchnia kraju Pakistan wynosi 796,095 km2, z czego 770,875 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: podzielony na trzech głównych obszarach geograficznych: północne wyżyny, zwykły Indus Rzeka w centrum i na wschodzie i Beludżystan Plateau w południowej i zachodniej. Najniższym punktem kraju Pakistan jest Morze Arabskie 0 m, najwyższy punkt K2 (Mt. Godwin-Austen) 8611 m. Klimat jest większości gorąca, sucha pustynia; umiarkowany na północnym zachodzie; Arktyczny na północy.


Mieszkańcy - Pakistan

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Pakistan. Liczba to: 204,924,861 (7/2017 oszacowanie). Ten kraj należy do najbardziej zaludnionych na świecie. Kto tu mieszka? Pendżabski 44,7%, pasztun (Pathan) 15,4%, sindhi 14,1%, sariaki 8,4%, muhajry 7,6%, balochi 3,6%, pozostałe 6,3%. Jakie są języki w kraju Pakistan? pendżabski 48%, sindhi 12%, saraiki (wariant pendżabski) 10%, paszto (alternatywne imię, Pashtu) 8%, Urdu (oficjalny) 8%, Balochi 3%, Hindko 2%, Brahui 1%, angielski (oficjalny, lingua franca pakistańskiej elity i większości ministerstw), Buruszaski i 8%. A religie: muzułmanin (oficjalny ) 96,4% (sunnicka 85-90%, szyicka 10-15%), inne (w tym chrześcijańska i hinduska) 3,6% (2010 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 23.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 68.1 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Pakistan? Tutaj: Rzeka Indus i jej dopływy przyciągają większość osada, z prowincją Pendżab najgęściej zaludnioną. Główne obszary miejskie kraju Pakistan to: Karaczi 16,618 milionów; Lahore 8,741 mln; Fajsalabad 3,567 miliona; Rawalpindi 2,506 miliona; Multan 1,921 mln; Islamabad (stolica) 1,365 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Pakistan

Stolica kraju Pakistan to Islamabad i rządowy typ federalna republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 4 prowincje, 1 terytorium i 1 terytorium stołeczne; Balochistan, Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie, Islamabad Capital Territory, Khyber Pakhtunkhwa (dawniej North-West Frontier Province), Pendżab, Sindh. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Pakistan, ważnymi produktami przemysłowymi są tekstylia i odzież, przetwórstwo spożywcze, farmaceutyki, narzędzia chirurgiczne, materiały budowlane, wyroby z papieru, nawóz, krewetki. Ważne produkty rolne to bawełna, pszenica, ryż, trzcina cukrowa, owoce, warzywa; mleko, wołowina, baranina, jaja. Najważniejsze towary eksportowe to tkaniny (odzież, bielizna pościelowa, tkanina bawełniana, przędza), ryż, wyroby skórzane, artykuły sportowe, chemikalia , produkuje, instrumenty chirurgiczne, dywany i dywaniki, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 16,3%, Chiny 7,6%, Zjednoczone Królestwo 7,4%, Afganistan 6,5%, Niemcy 5,7% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa naftowa, produkty naftowe, maszyny, tworzywa sztuczne, sprzęt transportowy, oleje jadalne, papier i tektura, żelazo i stal, herbata, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 29,1%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 13,2%, Indonezja 4,4%, 4,3%, Japonia 4,2% (2016). Jak bogaty jest Pakistan i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $5,400 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 29.5% (FY2013 oszacowanie).


Mapa - PakistanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności