Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Pákistán

Atlas světa: Pákistán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Pákistán.

Domů - Asie - Pákistán

Informace - Pákistán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Pákistán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Pákistán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Pákistán:

Pákistán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Pákistán? Začněme tímto: Civilizace Indus Valley, která je jednou z nejstarších na světě a pochází z doby nejméně 5 000 let, se rozprostírá na velké části toho, co je v současnosti Pákistán. Během druhého tisíciletí před naším letopočtem se zbytky této kultury spojily s migrujícími indoaryjskými národy. Oblast prošla následnými invazemi v následujících stoletích od Peršanů, Řeků, Scytů, Arabů (kteří přinesli islám), Afghánců a Turků. Mughalská říše prosperovala v 16. a 17. století; Britové se v 18. století stali dominantou tohoto regionu. Odloučení britské Indie v roce 1947 do muslimského státu Pákistán (se západními a východními částmi) a převážně hinduistické Indie nebylo nikdy uspokojivě vyřešeno a Indie a Pákistán bojovaly dvěma válkami a omezeným konfliktem - v letech 1947-48, 1965 a 1999 - na sporném území Kašmíru. Třetí válka mezi těmito zeměmi v roce 1971, kdy Indie využila islamabadské marginalizace Bengálise v pákistánské politice, vyústila v to, že se východní Pákistán stal samostatným státem Bangladéše. V reakci na testování indických jaderných zbraní provedlo Pákistán v polovině roku 1998 své vlastní testy. Vztahy mezi Indií a Pákistánem se zlepšily v polovině roku 2000, ale od útoků v Bombaji v listopadu 2008 byly kamenité a byly dále zatíženy útoky v Indii ze strany militantů podezřelých ze založení v Pákistánu. Nawaz Sharif nastoupil do funkce předsedy vlády v roce 2013 a poprvé v historii Pákistánu označil, že demokraticky zvolená vláda dokončila celý mandát a přešla na postupnou demokraticky zvolenou vládu. V červenci 2017 Nejvyšší soud diskvalifikoval Šarífa z veřejné funkce, a v srpnu ho nahradil Shahid Khaqan Abbasi. Pákistán se účastnil desetiletí ozbrojeného konfliktu s militantními skupinami, které se zaměřují na vládní instituce a civilisty, včetně Pákistánu Tehrik-e-Taliban (TTP) a dalších militantních sítí.

Geografie - Pákistán

Kde je na světě Pákistán? Umístění této země je Jižní Asie, která hraničí s Arabským mořem, mezi Indií na východě a Iránem a Afghánistánem na západě a Čínou na severu. Pákistán má celkovou plochu 796,095 km2, z čehož 770,875 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: rozdělený do tří hlavních zeměpisných oblastí: severní vysočiny, roviny Indus v centru a na východě a balochistánské plošiny na jihu a západě. Nejnižší bod země Pákistán je Arabské moře 0 m, nejvyšší bod K2 (Mount Godwin-Austen) 8 611 m. A klima je převážně horká suchá poušť; mírný na severozápadě; severní arktický.


Obyvatelé - Pákistán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Pákistán. Počet obyvatel je: 204,924,861 (7/2017 odhad). Takže tato země patří mezi nejlidnatější na světě. Kdo tady žije? Punjabi 44,7%, Pashtun (Pathan) 15,4%, Sindhi 14,1%, Sariaki 8,4%, Muhajír 7,6%, Balochi 3,6%, Ostatní 6,3%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Pákistán hovoří jazyky Punjabi 48%, Sindhi 12%, Saraiki 10%, Pashto jméno, Pashtu) 8%, Urdu (oficiální) 8%, Balochi 3%, Hindko 2%, Brahui 1%, angličtina (úřední; lingua franca z pákistánské elity a většina vládních ministerstev), Burušaskí a ostatní 8%. A náboženství: muslim (úřední ) 96,4% (Sunni 85-90%, Shia 10-15%), ostatní (zahrnuje křesťanské a hinduistické) 3,6% (2010 est.). Kolik let je tady lidem? 23.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 68.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Indus a jeho přítoky přitahují většinu s provincií Pandžáb nejvíce hustě obydlenou. Hlavní městské oblasti v zemi Pákistán jsou: Karáčí 16,618 milionu; Lahore 8,741 milionu; Faisalabad 3,567 milionu; Rawalpindi 2,506 milionu; Multan 1,921 milionu; Islamabad (hlavní město) 1,365 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Pákistán

Hlavní město země Pákistán je Islamabad a typ vlády federální parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 4 provincie, 1 území a 1 kapitálové území; Balochistan, federálně spravované kmenové oblasti, islámabad kapitálové území, Khyber Pakhtunkhwa (bývalá severozápadní hraniční provincie), Pandžáb, Sindh. Pokud jde o ekonomiku, Pákistán má tyto důležité průmyslové produkty: textil a oděvy, zpracování potravin, léčiva, chirurgické nástroje, stavební materiály, papírové výrobky, hnojiva, krevetka. Důležité zemědělské produkty jsou bavlna, pšenice, rýže, cukrová třtina, ovoce, zelenina; mléko, hovězí, skopové, vejce. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou textil (oděvy, ložní prádlo, bavlněné látky, příze), rýže, kožené zboží, , výroba, chirurgické nástroje, koberce a koberce a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou US 16,3%, Čína 7,6%, Velká Británie 7,4%, Afghánistán 6,5%, Německo 5,7% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa, ropné produkty, stroje, plasty, železo a ocel, čaj a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 29,1%, Spojené arabské emiráty 13,2%, Indonésie 4,4%, USA 4,3%, Japonsko 4,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Pákistán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $5,400 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 29.5% (FY2013 odhad).


Mapa PákistánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí