Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Pakistan

Atlas sveta: Pakistan. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Pakistan.

Domov - Ázia - Pakistan

Informácie - Pakistan

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Pakistan. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Pakistan. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Pakistan tu:

Pakistan - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Pakistan? Začnime týmto: Civilizácia Indus Valley, ktorá je jednou z najstarších na svete a ktorá sa datuje najmenej 5 000 rokov, sa rozprestiera na väčšine toho, čo je v súčasnosti Pakistan. Počas druhého tisícročia pred nl boli zvyšky tejto kultúry spojené s migrujúcimi indoarínskymi národmi. Táto oblasť prešla následnými inváziami v nasledujúcich storočiach od Peršanov, Grékov, Sýtcov, Arabov (ktorí priniesli islam), Afgancov a Turkov. Mughalská ríša prekvitala v 16. a 17. storočí; Briti prišli do 18. storočia dominovať regiónu. Rozdelenie britskej Indie v roku 1947 do moslimského štátu Pakistanu (so západnými a východnými časťami) a do značnej miery hinduistickej Indie nikdy nebolo uspokojivo vyriešené a India a Pakistan bojovali proti dvom vojnám a obmedzenému konfliktu - v rokoch 1947-48, 1965 a 1999 - na spornom území Kašmíru. Tretia vojna medzi týmito krajinami v roku 1971 - keď India vyťažila na marginalizáciu Bengálie v pakistanskej politike - spôsobila, že východný Pakistan sa stal samostatným národom v Bangladéši. V reakcii na testovanie indických jadrových zbraní uskutočnil Pakistan v polovici roku 1998 svoje vlastné testy. Vzťahy medzi Indiou a Pakistanom sa v polovici roku 2000 zlepšili, od útokov zborov v Bombaji v novembri 2008 boli skalnaté a boli ďalej napádané útokmi v Indii zo strany militantov podozrivých zo založenia v Pakistane. Nawaz Sharif nastúpil do funkcie predsedu vlády v roku 2013 a v histórii Pakistanu prvýkrát označil, že demokraticky zvolená vláda dokončila plné funkčné obdobie a prešla na nasledujúcu demokraticky zvolenú vládu. V júli 2017 Najvyšší súd vylúčil Sharifa z verejnej funkcie, a nahradil ho Šahid Khaqan Abbasi za predsedu vlády v auguste. Pakistan sa zapojil do desaťročného ozbrojeného konfliktu s militantnými skupinami, ktoré sa zameriavajú na vládne inštitúcie a civilistov vrátane Pakistanu Tehrik-e-Taliban (TTP) a ďalších militantných sietí.

Geografia - Pakistan

Kde na svete je Pakistan? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Ázia, ktorá hraničí s Arabským morom, medzi Indiou na východe a Iránom a Afganistanom na západe a Čínou na severe. Celková plocha krajiny Pakistan je 796,095 km2, z čoho 770,875 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: rozdelená na tri hlavné geografické oblasti: severná vysočina, rieka Indus v strede a na východe a Balochistanská plošina na juhu a na západ. Pakistan má najnižší bod arabského mora 0 m, najvyšší bod K2 (mesto Godwin-Austen) 8 611 m. Podnebie je prevažne horúcou suchou púšťou; mierny na severozápade; severná arktická oblasť.


Obyvatelia - Pakistan

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Pakistan. To číslo je: 204,924,861 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Punjabi 44,7%, Pashtun (Pathan) 15,4%, Sindhi 14,1%, Sariaki 8,4%, Muhajír 7,6%, Balochi 3,6%, Ostatné 6,3%. Aké sú jazyky v krajine Pakistan? Punjabi 48%, Sindhi 12%, Saraiki 10%, Pashto meno, Pashtu) 8%, Urdu (oficiálne) 8%, Baloch 3%, Hindko 2%, Brahui 1%, angličtina (úradný; lingua franca z pakistanskej elity a väčšina vládnych ministerstiev), Buriština a ostatné 8%. A náboženstvá: moslim (úradné ) 96,4% (Sunni 85-90%, Shia 10-15%), iné (zahŕňa kresťanské a hinduistické) 3,6% (2010 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 23.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 68.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Pakistan? Tu: Indus a jeho prítoky priťahujú väčšinu s provinciou Pandžáb najhustejšie obyvateľov. Hlavné mestské oblasti krajiny Pakistan sú: Karáčí 16,618 miliónov; Lahore 8,741 miliónov; Faisalabad 3,567 milióna; Rawalpindi 2,506 miliónov; Multan 1,921 milióna; Islamabad (hlavné mesto) 1,365 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Pakistan

Hlavné mesto krajiny Pakistan je Islamabad a typ vlády federálna parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 4 provincie, 1 územie a 1 kapitálové územie; Balúčistan, federálne spravovaných kmeňových oblastiach, Islamabad Capital Territory, Khyber Pakhtunkhwa (predtým Severozápadnej pohraničnej provincii), Pandžáb, Sindh. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Pakistan, dôležité priemyselné produkty sú textil a odevy, potravinárstvo, liečivá, chirurgické nástroje, stavebné materiály, výrobky z papiera, hnojivá, krevety. Dôležité poľnohospodárske produkty sú bavlna, pšenica, ryža, cukrová trstina, ovocie, zelenina; mlieko, hovädzie mäso, baranina, vajcia. Najdôležitejšie vývozné komodity sú textil (odevy, posteľná bielizeň, bavlnené tkaniny, priadza) , výroba, chirurgické nástroje, koberce a koberce a najdôležitejšími exportnými partnermi sú US 16,3%, Čína 7,6%, Spojené kráľovstvo 7,4%, Afganistan 6,5%, Nemecko 5,7% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa, ropné výrobky, stroje, plasty, železo a oceľ, čaj a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 29,1%, Spojené arabské emiráty 13,2%, Indonézia 4,4%, USA 4,3%, Japonsko 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Pakistan a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $5,400 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 29.5% (FY2013 odhad).


Mapa - PakistanE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia