Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Polska

Atlas of World: Polska. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Polska.


Informacje o Polska

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Polska. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Polska. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Polska tutaj:

Polska - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Polska? Zacznijmy od tego: Historia Polski jako państwa rozpoczęła się w połowie X wieku. W połowie XVI wieku Rzeczpospolita Obojga Narodów władała rozległym obszarem ziemi w Europie Środkowej i Wschodniej. W XVIII wieku zaburzenia wewnętrzne osłabiły naród, aw szeregu porozumień między 1772 a 1795 rokiem Rosja, Prusy i Austria podzieliły Polskę między siebie. Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku tylko po to, by Niemcy i Związek Radziecki zostali pokonani podczas II wojny światowej. Po wojnie stało się satelickim państwem sowieckim, ale jego rząd był stosunkowo tolerancyjny i postępowy. Zawirowania na rynku pracy w 1980 r. Doprowadziły do ​​utworzenia niezależnego związku zawodowego "Solidarność", który z czasem stał się siłą polityczną z ponad 10 milionami członków. Wolne wybory w 1989 i 1990 r. Zdobyły kontrolę parlamentarną i prezydencką Solidarności, zbliżając ery komunizmu. Program "terapii szokowej" na początku lat 90. XX wieku umożliwił krajowi przekształcenie gospodarki w jedną z najsilniejszych w Europie Środkowej. Polska przystąpiła do NATO w 1999 r., A UE w 2004 r. Wraz z transformacją do demokratycznego, zorientowanego na rynek kraju w dużej mierze zakończonego i z dużymi inwestycjami w obronność, energię i inną infrastrukturę, Polska jest coraz bardziej aktywnym członkiem organizacji euroatlantyckich.

Geografia - Polska

Gdzie na świecie jest Polska? Lokalizacja tego kraju to Europa Środkowa, na wschód od Niemiec. Całkowita powierzchnia kraju Polska wynosi 312,685 km2, z czego 304,255 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie płaskimi równinami; góry wzdłuż południowego brzegu. Najniższym punktem kraju Polska jest koło Raczek Elbląskich -2 m, najwyższy punkt Rysy 2499 m. Klimat jest z zimnymi, słabymi , umiarkowanie silnymi zimami z częstymi opadami; łagodne lata z częstymi prysznicami i grzmotami.


Mieszkańcy - Polska

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Polska. Liczba to: 38,476,269 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? polskie 96,9%, śląskie 1,1%, niemieckie 0,2%, ukraińskie 0,1%, inne i nieokreślone 1,7%. Jakie są języki w kraju Polska? Polski (oficjalny) 98,2%, śląski 1,4%, inny 1,1%, nieokreślony 1,3%. A religie: katolicki 87,2% (w tym katolicki 86,9% i grecki katolik, ormiański katolik i bizantyjsko-słowiański katolicki .3%), prawosławny 1,3% (prawie wszystkie Polskie Autokefaliczne Prawosławie), protestanckich 0,4% (głównie Augsburg ewangelicki i Pentakostal), inne 0,4% (w tym Świadek Jehowy, Buddysta, Hare Kryszna, Gaudiya Vaisnavizm, Muzułmanin, Żyd, Mormon), nieokreślone 10,8% (2012 est.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 40.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 77.8 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Polska? Tutaj: Populacja skoncentrowana na południu wokół Krakowa i centralnego obszaru wokół Warszawy i Łodzi, z przedłużeniem do północnego wybrzeża Gdańska. Główne obszary miejskie kraju Polska to: Warszawa (stolica) 1.722 mln; Kraków 760 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Polska

Stolica kraju Polska to Warszawa i rządowy typ republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 16 województw (wojewodztwa, singular - wojewodztwo); Dolnośląskie (Dolny Śląsk), Kujawsko-Pomorskie (Kujawsko-Pomorskie), Łódzkie (Łódź), Lubelskie (Lublin), Lubuskie (lubuskie), Małopolskie (małopolskie), Mazowieckie (mazowieckie), Opolskie (Opole), Podkarpackie (Podkarpackie) Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie Warmińsko-Mazurskie Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Polska, ważnymi produktami przemysłowymi są budowa maszyn mleczarskich , żelazo i stal, wydobycie węgla, chemia, przemysł stoczniowy, przetwórstwo spożywcze, szkło, napoje, tekstylia. Ważne produkty rolne to Ziemniaków, owoców, warzyw, pszenicy; drób, jaja, wieprzowina,. Najważniejsze towary eksportowe to maszyny i sprzęt transportowy 37,8%, półprodukty 23,7%, różne wyprodukowane towary 17,1%, żywność i żywe zwierzęta 7,6% (2012 est.), a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Niemcy 27,3%, Wielka Brytania 6,6%, Czechy 6,6%, Francja 5,4%, Włochy 4,8%, Holandia 4,5% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt transportowy 38%, pośrednie wyroby przemysłowe 21%, chemikalia 15%, minerały, paliwa, smary i podobne materiały 9% (2011 rok.), a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 28,3%, Chiny 7,9%, Holandia 6%, Rosja 5,8%, Włochy 5,3%, Francja 4,2%, Czechy 4.1% (2016). Jak bogaty jest Polska i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $29,300 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 17.6% (2015 oszacowanie).


Mapa - PolskaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet