Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Rumunia

Atlas of World: Rumunia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Rumunia.


Informacje o Rumunia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Rumunia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Rumunia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Rumunia tutaj:

Rumunia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Rumunia? Zacznijmy od tego: Władze Wołoszczyzny i Mołdawii - przez wieki pod zwierzchnictwem tureckiego Imperium Osmańskiego - zapewniły sobie autonomię w 1856 roku; zostały one de facto połączone w 1859 r. i formalnie zjednoczone w 1862 r. pod nową nazwą Rumunia. Kraj ten uzyskał uznanie niepodległości w 1878 roku. Przyłączył się do sprzymierzonych mocarstw podczas I wojny światowej i nabył nowe terytoria - w szczególności Siedmiogród - po konflikcie. W 1940 r. Rumunia sprzymierzyła się z potęgami Osi i uczestniczyła w inwazji Niemiec w 1941 r. Na ZSRR. Trzy lata później, zaatakowany przez Sowietów, Rumunia podpisała zawieszenie broni. Powojenna okupacja sowiecka doprowadziła do powstania w 1947 r. Komunistycznej "republiki ludowej" i abdykacji króla. Wieloletnie rządy dyktatora Nicolae Ceausescu, który przejął władzę w 1965 roku, a jego policyjne państwo Securitate stało się coraz bardziej opresyjne i drakońskie w latach osiemdziesiątych. Ceausescu został obalony i stracony pod koniec 1989 roku. Byli komuniści zdominowali rząd aż do 1996 roku, kiedy zostali zmieceni z władzy. Rumunia przystąpiła do NATO w 2004 r., A UE w 2007 r.

Geografia - Rumunia

Gdzie na świecie jest Rumunia? Lokalizacja tego kraju to Europa Południowo-Wschodnia, granicząca z Morzem Czarnym, między Bułgarią i Ukrainą. Całkowita powierzchnia kraju Rumunia wynosi 238,391 km2, z czego 229,891 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: Środkowe Zagłębie Transylwanii jest oddzielone od Wyżyny Mołdawskiej od wschodu przez Karpaty Wschodnie i oddzielone od Równiny Wołoskiej od południa przez Alpy Transylwańskie. Najniższym punktem kraju Rumunia jest Morze Czarne 0 m, najwyższy punkt Moldoveanu 2544 m. Klimat jest ; zimne, pochmurne zimy z częstymi opadami śniegu i mgłą; słoneczne lato z częstymi prysznicami i burzami.


Mieszkańcy - Rumunia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Rumunia. Liczba to: 21,529,967 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Rumuńskie 83,4%, węgierskie 6,1%, romskie 3,1%, ukraińskie 0,3%, niemieckie 0,2%, pozostałe 0,7%, nieokreślone 6,1% ( 2011 est.). Jakie są języki w kraju Rumunia? Rumuński (oficjalny) 85,4%, węgierski 6,3%, romski 1,2%, inny 1%, nieokreślony 6,1% (2011 est.). A religie: Prawosławny (w tym wszystkie subdomen) 81,9%, protestanci (różne wyznania, w tym reformowany i Zielonoświątkowy) 6,4%, katolicki 4,3%, inny (w tym muzułmanin) 0,9%, brak lub ateista 0,2%, nieokreślony 6,3% (2011 rok). Ile lat mają przeciętni ludzie? 41.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 75.4 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Rumunia? Tutaj: urbanizacja nie jest szczególnie wysoka, a dość równomierny rozkład populacji można znaleźć w większości kraju, a obszary miejskie przyciągają większą i gęstszą populację; Węgrzy, największa mniejszość w kraju, mają szczególnie silną obecność we wschodniej Transylwanii. Główne obszary miejskie kraju Rumunia to: Bukareszt (stolica) 1.868 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Rumunia

Stolica kraju Rumunia to Bukareszt i rządowy typ pół prezydenckiej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 41 powiatów (judete, liczba pojedyncza - judet) i 1 gmina (municipiu); Alba, Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Braila, Brasov, Bukareszt (Bukareszt), Buzau, Calarasi, Caras-Severin, Cluj, Konstanca, Covasna, Dambovita, Dolj, Galati, Gorj, Giurgiu, Harghita , Hunedoara, Ialomita, Iasi, Ilfov, Maramures, Mehedinti, Mures, Neamt, Olt, Prahova, Salaj, Satu Mare, Sybin, Suceava, Teleorman, Timis, Tulcea, Vaslui, Valcea, Vrancea. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Rumunia, ważnymi produktami przemysłowymi są maszyny i urządzenia elektryczne, montaż samochodów, tekstylia i obuwie, lekkie maszyny, metalurgia, chemikalia, przetwórstwo spożywcze, rafinacja ropy naftowej, wydobycie, drewno, materiały budowlane. Ważne produkty rolne to pszenica, kukurydza, jęczmień, buraki cukrowe, nasiona słonecznika, ziemniaki, winogrona; jaja, owce,. Najważniejsze towary eksportowe to maszyny i sprzęt, inne wyroby przemysłowe, rolnicze produkty i artykuły spożywcze, metale i wyroby metalowe, chemikalia, minerały i paliwa, surowce, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Niemcy 21,5%, Włochy 11,6%, Francja 7,2%, Węgry 5,2%, Zjednoczone Królestwo 4,3% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt, inne wyroby przemysłowe, chemikalia, produkty rolnicze produkty i artykuły spożywcze, paliwa i minerały, metale i produkty metalowe, surowce, a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 20,5%, Włochy 10,3%, Węgry 7,5%, Francja 5,6%, Polska 5,1%, Chiny 5,1%, Holandia 4,1% (2016). Jak bogaty jest Rumunia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $24,000 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 22.4% (2012 oszacowanie).


Mapa - RumuniaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności