Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Rwanda

Atlas of World: Rwanda. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Rwanda.


Informacje o Rwanda

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Rwanda. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Rwanda. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Rwanda tutaj:

Rwanda - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Rwanda? Zacznijmy od tego: W 1959 roku, na trzy lata przed uzyskaniem niepodległości od Belgii, większość grup etnicznych, Hutus, obaliła króla Tutsi. W ciągu następnych kilku lat tysiące Tutsi zginęło, a około 150 000 wygnano do sąsiednich krajów. Dzieci tych wygnańców utworzyły później grupę rebeliantów - Rwandyjski Front Patriotyczny (RPF) i rozpoczęły wojnę domową w 1990 r. Wojna, wraz z kilkoma wstrząsami politycznymi i gospodarczymi, zaostrzyła napięcia etniczne, których kulminacja nastąpiła w kwietniu 1994 r. W okresie rządowym. zorganizowanego ludobójstwa, w którym Rwandyjczycy zabili milion swoich współobywateli, w tym około trzy czwarte populacji Tutsi. Ludobójstwo zakończyło się później w tym samym roku, kiedy głównie Tutsi RPF, działający z Ugandy i północnej Rwandy, pokonał armię narodową i milicje Hutu, i ustanowił rząd jedności narodowej pod kierownictwem RPF. Około 2 miliony uchodźców Hutu - wielu obawiających się odwetu Tutsi - uciekło do sąsiedniego Burundi, Tanzanii, Ugandy i byłego Zairu. Od tego czasu większość uchodźców powróciła do Rwandy, ale kilka tysięcy pozostało w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga (DRK, były Zair) i utworzyło ekstremistyczną partyzantkę nastawioną na odzyskanie Rwandy, podobnie jak RPF w 1990 roku. Rwanda przeprowadził pierwsze wybory lokalne w 1999 r. i pierwsze wybory prezydenckie i parlamentarne w 2003 r. W 2009 r. Rwanda przeprowadziła wspólną operację wojskową z Kongijską Armią w DRK, by wypędzić tam ekstremistyczne powstanie Hutu, a Kigali i Kinszasa przywrócili stosunki dyplomatyczne. . Rwanda również dołączyła do Wspólnoty w końcu 2009 roku.

Geografia - Rwanda

Gdzie na świecie jest Rwanda? Lokalizacja tego kraju to Afryka Środkowa, na wschód od Demokratycznej Republiki Konga, na północ od Burundi. Całkowita powierzchnia kraju Rwanda wynosi 26,338 km2, z czego 24,668 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie trawiaste wyżyny i pagórki; relief jest górzysty z wysokością malejącą z zachodu na wschód. Najniższym punktem kraju Rwanda jest Rzeka Rusizi 950 m, najwyższy punkt Wulkan Karisimbi 4,519 m. Klimat jest umiarkowany; dwie pory deszczowe (od lutego do kwietnia, od listopada do stycznia); łagodne w górach z mrozem i śniegiem możliwe.


Mieszkańcy - Rwanda

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Rwanda. Liczba to: 11,901,484. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Hutu (Bantu), Tutsi (Hamitic), Twa (Pigmej). Jakie są języki w kraju Rwanda? Kinyarwanda (oficjalny, uniwersalny język Bantu) 93,2%, francuski (oficjalny). A religie: protestant 50,2% (w tym adwentysta 12% i inny protestant 38,2%), katolik 44,3%, muzułmanin 2%, inny 0,9% (w tym tradycjonalista / animista), brak 2,5%, nieokreślone. Ile lat mają przeciętni ludzie? 19 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 64.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Rwanda? Tutaj: Jeden z najgęściej zaludnionych krajów Afryki; duże skupiska znajdują się zwykle w centralnych regionach i wzdłuż brzegu jeziora Kivu na zachodzie. Główne obszary miejskie kraju Rwanda to: Kigali (stolica) 1.257 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Rwanda

Stolica kraju Rwanda to Kigali i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 4 prowincje (w języku francuskim - prowincje, liczba pojedyncza - prowincja, w języku kinyarwanda - intara w liczbie pojedynczej i mnogiej) i 1 miasto (po francusku - ville; w kinya ruanda - umujyi); Est (wschodnia), Kigali, Nord (północ), Ouest (zachodnia), Sud (południowa). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Rwanda, ważnymi produktami przemysłowymi są cement, produkty rolne, napoje na małą skalę, mydło, meble, buty, wyroby z tworzyw sztucznych, tekstyliów, papierosy. Ważne produkty rolne to kawa, herbata, złocień (środek owadobójczy wykonany z chryzantem), banany, fasola, sorgo, ziemniaki; żywiec. Najważniejsze towary eksportowe to kawa, herbata, skór, rudy cyny, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Demokratyczna Republika Konga 31,3%, Kenia 15,7%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 13,8%, Szwajcaria 8,7%, Burundi 5,7% (2016). Najważniejsze towary importowe to artykuły spożywcze, maszyny i urządzenia, stal, produkty naftowe, cement i materiały budowlane, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 21,2%, Uganda 11,2%, Kenia 7,8%, Indie 7,4%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 5,8%, Tanzania 5,3% (2016). Jak bogaty jest Rwanda i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $2,100 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 39.1% (2015 oszacowanie).


Mapa - RwandaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności