Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Rwanda

Atlas sveta: Rwanda. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Rwanda.

Domov - Afrika - Rwanda

Informácie - Rwanda

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Rwanda. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Rwanda. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Rwanda tu:

Rwanda - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Rwanda? Začnime týmto: V roku 1959, tri roky pred nezávislosťou od Belgicka, väčšinová etnická skupina Hutus zvrhla vládnuceho kráľa Tutsiho. V najbližších niekoľkých rokoch boli zabití tisíce Tutsisov a asi 150 000 ľudí vyhnaných do exilu v susedných krajinách. Deti týchto vyhnancov neskôr vytvorili povstaleckú skupinu, Rwandanskú vlasteneckú frontu (RPF) a začali občiansku vojnu v roku 1990. Vojna spolu s viacerými politickými a ekonomickými prevratmi zhoršila etnické napätie, ktoré vyvrcholilo v apríli 1994 v štátom- orchestrálnej genocídy, v ktorej Rwandáni zabili až milión svojich spoluobčanov vrátane približne tri štvrtiny obyvateľov Tutsiho. Genocída skončila neskôr v tom istom roku, keď prevažne Tutsi RPF, pôsobiaci z Ugandy a severnej Rwandy, porazil národnú armádu a milície Hutu, a založila vládu národnej jednoty pod vedením RPF. Približne 2 milióny utečencov z Hutu - mnohí sa obávajú Tutsiho odplaty - utiekli do susedného Burundi, Tanzánie, Ugandy a bývalého Zaire. Odvtedy sa väčšina utečencov vrátila do Rwandy, ale niekoľko tisíc zostalo v susednej Demokratickej republike Kongo (DRC, bývalý Zaire) a vytvorilo extrémistickú povstalectvu, ktorá sa zamerala na opätovné obnovenie Rwandy, podobne ako RPF v roku 1990. Rwanda uskutočnila prvé miestne voľby v roku 1999 a svoje prvé prezidentské a parlamentné voľby po skončení genocídy v roku 2003. Rwanda v roku 2009 uskutočnila spoločnú vojenskú operáciu s konžskou armádou v KDR, aby vyhnala extrémistické povstania Hutu a Kigali a Kinshasa obnovili diplomatické vzťahy , Rwanda tiež vstúpila do Commonwealthu koncom roka 2009.

Geografia - Rwanda

Kde na svete je Rwanda? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Afrika, východne od Konžskej demokratickej republiky, severne od Burundi. Celková plocha krajiny Rwanda je 26,338 km2, z čoho 24,668 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou trávnaté vrchoviny a kopce; reliéf je hornatý s nadmorskou výškou klesajúcou zo západu na východ 1,598. Rwanda má najnižší bod rieka Rusizi 950 m, najvyšší bod Volcan Karisimbi 4,519 m. Podnebie je ; dve obdobia dažďov (február až apríl, november až január); mierne v horách s mrazom a snehom možné.


Obyvatelia - Rwanda

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Rwanda. To číslo je: 11,901,484. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Hutu (Bantu), Tutsi (Hamitic), Twa (Pygmy). Aké sú jazyky v krajine Rwanda? Kinyarwanda (oficiálny, univerzálny Bantu) 93,2%, francúzsky (oficiálny). A náboženstvá: protestant 50,2% (vrátane adventistov 12% a ostatných protestantov 38,2%), rímskokatolíckych 44,3%, moslimských 2%, ostatných 0,9% 2,5%, nešpecifikované. Koľko rokov je ľudom v priemere? 19 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 64.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Rwanda? Tu: Jedna z najhustejšie obývaných krajín v Afrike; veľké koncentrácie majú tendenciu byť v centrálnych oblastiach a pozdĺž brehu jazera Kivu na západe. Hlavné mestské oblasti krajiny Rwanda sú: Kigali (hlavné mesto) 1,257 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Rwanda

Hlavné mesto krajiny Rwanda je Kigali a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 4 provincie (vo francúzštine - provincie, singulárna - provincia, v Kinyarwande - intara pre singulárne a množné číslo) a 1 mesto (vo francúzštine - ville, v Kinyarwanda - umujyi); Východné, Kigali, Nord (Severné), Ouest (Západné), Sud (juh). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Rwanda, dôležité priemyselné produkty sú cement, poľnohospodárske produkty, drobní nápoje, mydlo, nábytok, obuv, plastové tovar, textil, cigarety. Dôležité poľnohospodárske produkty sú káva, čaj, pyrethrum (insekticíd vyrobený z chryzantémov), banány, fazuľa, cirok, zemiaky; dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú káva, čaj, koža, cínové rudy a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Konžská demokratická republika 31,3%, Kenya 15,7%, SAE 13,8%, Švajčiarsko 8,7%, Burundi 5,7% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, stroje a zariadenia, oceľ, ropné produkty, cement a stavebný materiál a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 21,2%, Uganda 11,2%, Keňa 7,8%, India 7,4%, Spojené arabské emiráty 5,8%, Tanzánia 5,3%. Ako bohatá je krajina Rwanda a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,100 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 39.1% (2015 odhad).


Mapa - RwandaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia