Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Rwanda

Atlas světa: Rwanda. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Rwanda.

Domů - Afrika - Rwanda

Informace - Rwanda

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Rwanda. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Rwanda. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Rwanda:

Rwanda - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Rwanda? Začněme tímto: V roce 1959, tři roky před nezávislostí od Belgie, většina etnické skupiny, Hutus, svrhl vládnoucího Tutsiho krále. Během příštích několika let bylo zabito tisíce Tutsiových a asi 150 000 lidí vyhnaných do exilu v sousedních zemích. Děti těchto exulantů později vytvořily povstaleckou skupinu, Rwandanskou vlasteneckou frontu (RPF) a zahájily občanskou válku v roce 1990. Válka spolu s několika politickými a ekonomickými otřesy zhoršila etnické napětí a vyvrcholila v dubnu 1994 ve státě, orchestrovanou genocidou, ve které Rwandané zabilo až milión svých spoluobčanů, včetně přibližně tří čtvrtin obyvatel Tutsi. Genocida skončila později v tomtéž roce, kdy převážně Tutsi RPF, působící z Ugandy a severní Rwandy, porazil armádu národní a hutuské milice, a založil vládu národní jednoty pod vedením RPF. Přibližně 2 miliony uprchlíků z Hutu - mnoho se obávalo odškodnění Tutsi - uprchlo do sousedního Burundi, Tanzanie, Ugandy a bývalého Zairea. Od té doby se většina uprchlíků vrátila do Rwandy, ale několik dalších tisíc zůstalo v sousední Demokratické republice Kongo (DRC, bývalý Zaire) a vytvořilo extrémistické povstání, které se snažilo o obnovení Rwandy, stejně jako RPF v roce 1990. Rwanda uspořádala první volby v roce 1999 a své první postgénní prezidentské a parlamentní volby v roce 2003. Rwanda v roce 2009 uspořádala společnou vojenskou operaci s konžskou armádou v DRK, aby vyhnala extrémistické povstání Hutu a Kigali a Kinshasa obnovily diplomatické vztahy . Rwanda také vstoupila do Commonwealthu na konci roku 2009.

Geografie - Rwanda

Kde je na světě Rwanda? Umístění této země je Střední Afrika, východně od Konžské demokratické republiky, severně od Burundi. Rwanda má celkovou plochu 26,338 km2, z čehož 24,668 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou travnaté vrchoviny a kopce; reliéf je hornatý s nadmořskou výškou klesá ze západu na východ 1,598. Nejnižší bod země Rwanda je Řeka Rusizi 950 m, nejvyšší bod Volcan Karisimbi 4,519 m. A klima je ; dvě deštivé období (únor až duben, listopad až leden); mírné v horách s mrazem a sněhem možné.


Obyvatelé - Rwanda

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Rwanda. Počet obyvatel je: 11,901,484. Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Hutu (Bantu), Tutsi (Hamitic), Twa (Pygmy). Jaké jsou tu požívané jazyky? Rwanda hovoří jazyky Kinyarwanda (oficiální, univerzální obyvatelstvo Bantu) 93,2%, francouzština (oficiální). A náboženství: protestantská 50,2% (včetně adventistů 12% a dalších protestantských 38,2%), římských katolíků 44,3%, muslimských 2%, dalších 0,9% 2,5%, nespecifikováno. Kolik let je tady lidem? 19 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 64.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Jedna z nejhustěji obydlených zemí Afriky; velké koncentrace bývají v centrálních oblastech a podél břehu jezera Kivu na západě. Hlavní městské oblasti v zemi Rwanda jsou: Kigali (hlavní město) 1,257 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Rwanda

Hlavní město země Rwanda je Kigali a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 4 provincie (ve francouzštině - provincie, singulární - provincie, v Kinyarwandě - intara pro singulární a množné číslo) a 1 město (ve francouzštině - ville, v Kinyarwandě - umujyi); Východně, Kigali, Nord (severní), Ouest (Západní), Sud (jižní). Pokud jde o ekonomiku, Rwanda má tyto důležité průmyslové produkty: cement, zemědělské produkty, drobní nápoje, mýdlo, nábytek, obuv, plastové zboží, textil, cigarety. Důležité zemědělské produkty jsou káva, čaj, pyrethrum (insekticid vyrobený z chryzantémů), banány, fazole, čirok, brambory; dobytek. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou káva, čaj, kůže, cínové rudy a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Demokratická republika Kongo 31,3%, Kenya 15,7%, Spojené arabské emiráty 13,8%, Švýcarsko 8,7%, Burundi 5,7% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, stroje a zařízení, ocel, ropné produkty, cement a stavební materiál a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 21,2%, Uganda 11,2%, Keňa 7,8%, Indie 7,4%, Spojené arabské emiráty 5,8%, Tanzanie 5,3%. Jakým bohatstvím oplývá Rwanda a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $2,100 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 39.1% (2015 odhad).


Mapa RwandaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí