Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Słowenia

Atlas of World: Słowenia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Słowenia.

Strona główna - Europa - Słowenia

Informacje o Słowenia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Słowenia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Słowenia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Słowenia tutaj:

Słowenia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Słowenia? Zacznijmy od tego: Słoweńskie ziemie należały do ​​Cesarstwa Austro-Węgierskiego aż do jego rozwiązania pod koniec I wojny światowej. W 1918 r. Słoweńcy dołączyli do Serbów i Chorwatów tworząc nowe wielonarodowe państwo, które w 1929 r. Zostało nazwane Jugosławią. Po wojnie światowej II, Słowenia stała się republiką odrodzonej Jugosławii, która choć komunistyczna, zdystansowała się od rządów Moskwy. Niezadowoleni z wykonywania władzy przez większość Serbów, Słoweńcom udało się ustanowić ich niepodległość w 1991 roku po krótkiej 10-dniowej wojnie. Historyczne związki z Europą Zachodnią, silna gospodarka i stabilna demokracja pomogły w transformacji Słowenii w nowoczesne państwo. Słowenia przystąpiła do NATO i UE wiosną 2004 r .; przystąpił do strefy euro i strefy Schengen w 2007 r.

Geografia - Słowenia

Gdzie na świecie jest Słowenia? Lokalizacja tego kraju to południe Europa Środkowa, Alpy Julijskie między Austrią i Chorwacją. Całkowita powierzchnia kraju Słowenia wynosi 20,273 km2, z czego 20,151 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: w krótkim południowo-zachodnim przybrzeżny pas krasowy na Adriatyku; alpejski region górski przylega do Włoch i Austrii na północy; mieszane góry i doliny z licznymi rzekami na wschodzie. Najniższym punktem kraju Słowenia jest Morze Adriatyckie 0 m, najwyższy punkt Triglav 2,864 m. Klimat jest Klimat śródziemnomorski na wybrzeżu, klimat kontynentalny z łagodnym do gorącego lata i mroźne zimy na płaskowyżach i dolinach na wschodzie,.


Mieszkańcy - Słowenia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Słowenia. Liczba to: 1,972,126 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Słoweński 83,1%, serbski 2%, chorwacki 1,8%, bośniacki 1,1%, inne lub nieokreślone 12% (spis z 2002 r.). Jakie są języki w kraju Słowenia? słoweński (oficjalny) 91,1%, serbo -Croatian 4,5%, inne lub nieokreślone 4,4%, włoski (urzędnik, tylko w gminach, w których zamieszkują włoskie społeczności narodowe), węgierski (urzędowy, tylko w gminach, w których zamieszkują węgierskie wspólnoty narodowe) (2002 r. Spis ludności). A religie: katolicki 57,8%, muzułmanin 2,4%, Prawosławni 2,3%, inni chrześcijanie 0,9%, niestowarzyszeni 3,5%, inni lub nieokreśleni 23%, żaden 10,1% (2002 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 44.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 78.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Słowenia? Tutaj: dość równomierny rozkład w większości kraju, a obszary miejskie przyciągają większą i gęstszą populację; Kieszenie w górskiej północno wystawowa mniejszej gęstości niż gdzie indziej. Główne obszary miejskie kraju Słowenia to: w Lublanie (kapitał) 279000 (2014).

Rząd i gospodarka - Słowenia

Stolica kraju Słowenia to Ljubljana i rządowy typ republiką parlamentarną. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 201 gmin (občine, liczba pojedyncza - Obcina ) oraz 11 gmin miejskich (mestne občine, liczba pojedyncza - Mestna Obcina). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Słowenia, ważnymi produktami przemysłowymi są metalurgia żelaza i produkty aluminiowe, wytapianie ołowiu i cynku; elektronika (w tym elektronika wojskowa), samochody ciężarowe, samochody, sprzęt elektroenergetyczny, wyroby z drewna, tekstylia, chemikalia, obrabiarki. Ważne produkty rolne to chmiel, pszenica, kawa, kukurydza, jabłka , gruszki; bydło, owce, drób. Najważniejsze towary eksportowe to wytwarzane towary, maszyny i sprzęt transportowy, chemikalia, żywność, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Niemcy 19,3%, Włochy 10,4%, Austria 7,5%, Chorwacja 7,3%, Węgry 4,4%, Francja 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt transportowy, wyroby przemysłowe, chemikalia, paliwa i smary, żywność, a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 16,8%, Włochy 13,5%, Austria 9,9%, Chorwacja 5,5%, Chiny 4,8%, Turcja 4,4% (2016). Jak bogaty jest Słowenia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $34,100 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 14.3% (2015 oszacowanie).


Mapa - SłoweniaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności