Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Sri Lanka

Atlas of World: Sri Lanka. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Sri Lanka.

Strona główna - Azja - Sri Lanka

Informacje o Sri Lanka

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Sri Lanka. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Sri Lanka. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Sri Lanka tutaj:

Sri Lanka - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Sri Lanka? Zacznijmy od tego: Pierwsza syngaleska przybyła na Sri Lankę pod koniec VI wpne, prawdopodobnie z północnych Indii. Buddyzm został wprowadzony około 250 pne, a pierwsze królestwa rozwinęły się w miastach Anuradhapura (od około 200 pne do ok. AD 1000) i Polonnaruwa (od około 1070 do 1200). W XIV wieku indyjska dynastia południowa ustanowiła królestwo tamilskie na północy Sri Lanki. Portugalczycy kontrolowali przybrzeżne obszary wyspy w XVI wieku i Holendrzy w XVII wieku. Wyspa została cedowana na Brytyjczyków w 1796 r., Stała się kolonią koronną w 1802 r. I została formalnie zjednoczona pod panowaniem brytyjskim do 1815 r. Jako Cejlon uzyskała niepodległość w 1948 r .; jego nazwa została zmieniona na Sri Lankę w 1972 roku. Dominujące napięcia między syngalską większością a tamilskimi separatystami wybuchły w 1983 roku. Po dwóch dekadach walki, rząd i Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE) sformalizowały zawieszenie broni w lutym 2002 r., a Norwegia pośredniczyła w negocjacjach pokojowych. Zarówno LTTE, jak i rząd nieoficjalnie uchyliły zawieszenie broni i przemoc między LTTE a siłami rządowymi nasiliły się w 2006 r., Ale rząd odzyskał kontrolę nad Prowincją Wschodnią w 2007 r. Rząd oficjalnie wycofał się z porozumienia o zawieszeniu broni w styczniu 2008 r. I do maja 2009 r. Niedobitki LTTE zostały pokonane. Od zakończenia konfliktu rząd uchwalił ambitny program projektów rozwoju gospodarczego, z których wiele finansowanych jest z pożyczek od rządu Chin. Oprócz wysiłków na rzecz odbudowy gospodarki, rząd przesiedlił ponad 95% cywilów przesiedlonych podczas ostatniej fazy konfliktu i uwolnił ogromną większość byłych bojowników LTTE schwytanych przez rządowe siły bezpieczeństwa. Powolne postępy są kontynuowane w przypadku bardziej kontrowersyjnych i trudnych politycznie problemów, takich jak osiągnięcie porozumienia politycznego z wybieranymi tamilskimi przedstawicielami i pociągnięcie do odpowiedzialności osób rzekomo uczestniczących w łamaniu praw człowieka i innych nadużyciach podczas konfliktu.

Geografia - Sri Lanka

Gdzie na świecie jest Sri Lanka? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowa, wyspa na Oceanie Indyjskim, na południe od Indii. Całkowita powierzchnia kraju Sri Lanka wynosi 65,610 km2, z czego 64,630 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości niski, płaski do toczącej się równiny; góry w południowo-środkowej okolicy. Najniższym punktem kraju Sri Lanka jest Ocean Indyjski 0 m, najwyższy punkt Pidurutalagala 2.524 m. Klimat jest tropikalny monsun; monsun północny na wschodzie (od grudnia do marca); monsun południowo-zachodni (od czerwca do października), w.


Mieszkańcy - Sri Lanka

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Sri Lanka. Liczba to: 22,409,381 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Syngales 74,9%, Sri Lanki Tamil 11,2%, Maurów Sri Lanki 9,2%, Tamilski Tamil 4,2%, inne 0,5% (2012 est.). Jakie są języki w kraju Sri Lanka? Sinhala (język urzędowy i narodowy) 74%, tamilski (język urzędowy i narodowy) 18%, pozostałe 8%. A religie: buddyjskie (oficjalne) 70,2%, hinduskie 12,6%, muzułmańskie 9,7%, katolickie 6,1%, inne chrześcijańskie 1,3%, inne 0,05 % (W 2012 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 32.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 76.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Sri Lanka? Tutaj: Populacja koncentruje się głównie w szerokiej strefie mokrej na południowym zachodzie, ośrodkach miejskich wzdłuż wschodniego wybrzeża oraz na półwyspie Jaffna na północy. Główne obszary miejskie kraju Sri Lanka to: Sri Jayewardenepura Kotte (stolicy ustawodawczej) ) 128 000 (2014); Kolombo (kapitał) 70 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Sri Lanka

Stolica kraju Sri Lanka to Kolombo (kapitał komercyjny); Sri Jayewardenepura Kotte (stolica administracyjna) i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 9 prowincji; Środkowe, wschodnie, północno-środkowe, północne, północno-zachodnie, Sabaragamuwa, południowe, Uva, zachodnie. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Sri Lanka, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwarzanie ryb z gumy, herbaty, orzechów kokosowych, tytoniu i innych produktów rolnych; telekomunikacja, ubezpieczenia, bankowość; turystyka, wysyłka; odzież, tekstylia; cement, rafinacja ropy naftowej, usługi informatyczne, budownictwo. Ważne produkty rolne to Ryżu, trzciny cukrowej zboża, rośliny strączkowe, nasiona oleiste, przyprawy, warzywa, owoce, herbata, guma, orzechy kokosowe; mleko, jaja, skóry, wołowina;. Najważniejsze towary eksportowe to tekstylia i odzież, herbata i przyprawy; gumowe manufaktury; kamienie szlachetne; produkty kokosowe, ryby, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 27,3%, Zjednoczone Królestwo 10,2%, Indie 7,3%, Niemcy 5%, Włochy 4,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa naftowa, tekstylia, maszyny i sprzęt transportowy, materiały budowlane, produkty mineralne, żywność, a najważniejsi partnerzy importowi to Indie 21,7%, Chiny 12,1%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 6,1%, Singapur 5,9%, Japonia 5,4% (2016). Jak bogaty jest Sri Lanka i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $13,000 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 6.7% (2012 oszacowanie).


Mapa - Sri LankaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet