Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Tadżykistan

Atlas of World: Tadżykistan. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Tadżykistan.

Strona główna - Azja - Tadżykistan

Informacje o Tadżykistan

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Tadżykistan. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Tadżykistan. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Tadżykistan tutaj:

Tadżykistan - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Tadżykistan? Zacznijmy od tego: Tadżyccy dostali się pod panowanie rosyjskie w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku, ale pozycja Rosji w Azji Środkowej osłabła po rewolucji w 1917 roku. Zespoły miejscowych partyzantów (zwanych "basmachi") ostro skrytykowały kontrolę nad tym regionem przez Bolszewików, który nie został w pełni przywrócony do czasu 1925 r. Tadżykistan po raz pierwszy został utworzony jako autonomiczna republika w Uzbekistanie w 1924 r., Ale ZSRR wyznaczył Tadżykistan jako odrębną republikę w 1929 r. I przekazał mu znaczną część dzisiejszej prowincji Sughd. Etniczni Uzbekowie stanowią istotną mniejszość w Tadżykistanie, a etniczni Tadżykowie stanowią jeszcze większą mniejszość w Uzbekistanie. Tadżykistan stał się niepodległym w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego i doznał wojny domowej między regionalnymi frakcjami od 1992 do 1997 roku. Tadżykistan doznał wielu incydentów bezpieczeństwa krajowego od 2010 roku, w tym konflikt zbrojny między siłami rządowymi a lokalnymi siłaczami w dolinie Rasht oraz między siłami rządowymi a grupami przestępczymi w obwodzie autonomicznym Gorno-Badachszan. We wrześniu 2015 r. Rządowe siły bezpieczeństwa odrzuciły ataki prowadzone przez byłego wysoko postawionego urzędnika w Ministerstwie Obrony. Prezydent Emomali Rachmon, który doszedł do władzy podczas wojny domowej, wykorzystał ataki, by zakazać głównej partii opozycyjnej w Tadżykistanie. W maju 2016 r. Rahmon umocnił swoją pozycję, określając siebie mianem "Przywódcy Narodu" nieograniczonymi warunkami i immunitetem przez całe życie poprzez poprawki konstytucyjne, które zostały ratyfikowane w referendum. Referendum obniżyło również minimalny wiek wymagany do kandydowania na prezydenta w wieku od 35 do 30 lat, co uczyniłoby syna Rahmona Rustam Emomali, który byłby kandydatem na prezydenta w 2020 roku. Kraj pozostaje najbiedniejszym w byłej sowieckiej sferze. Tadżykistan stał się członkiem WTO w marcu 2013 r. Jednak gospodarka nadal boryka się z poważnymi wyzwaniami, w tym z zależnością od przekazów pieniężnych od Tadżyków pracujących w Rosji, wszechobecnej korupcji i handlu opiatem pochodzącego z sąsiedniego Afganistanu.

Geografia - Tadżykistan

Gdzie na świecie jest Tadżykistan? Lokalizacja tego kraju to Azja Środkowa, na zachód od Chin, na południe od Kirgistanu. Całkowita powierzchnia kraju Tadżykistan wynosi 144,100 km2, z czego 141,510 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: górzysty region zdominowany przez pasmo Trans-Alay na północy i Pamir na południowym wschodzie; western Fergana dolina północy Kofarnihon i Vakhsh Doliny w Southwest. Najniższym punktem kraju Tadżykistan jest Syr-daria (Sirdaryo) 300 m, najwyższy punkt Qullai Ismoili Somoni 7495 m. Klimat jest kontynentalne średniej szerokości, gorące lato, łagodne zimy; półsuche do polarnego w Górach Pamirskich.


Mieszkańcy - Tadżykistan

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Tadżykistan. Liczba to: 8,468,555 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Tadżycki 84,3%, Uzbek 13,8% (w tym Lakai, Kongrat, Katagan, Barlos, Yuz), pozostałe 2% (w tym Kirgiz, Rosja, Turkmen, Tatar, Arab) (2010 r.). Jakie są języki w kraju Tadżykistan? Tadżycki (oficjalny ), Rosyjski szeroko stosowany w rządzie i biznesie. A religie: sunnici muzułmanie 85%, szyit muzułmanin 5%, inne 10% (2003 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 24.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 68.1 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Tadżykistan? Tutaj: Populacja kraju koncentruje się na niższych wysokościach, z 90% ludzi żyjących w dolinach; ogólna gęstość wzrasta ze wschodu na zachód. Główne obszary miejskie kraju Tadżykistan to: Duszanbe (stolica) 822 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Tadżykistan

Stolica kraju Tadżykistan to Duszanbe i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 2 prowincje (viloyatho, liczba pojedyncza - viloyat), 1 autonomiczna prowincja (viloyati mukhtor), 1 region stołeczny (viloyati poytakht) i 1 obszar określany jako administracja okręgów pod administracją; Duszanbe, Khatlon (Qurghonteppa), Kuhistoni Badakhshon [Gorno-Badakhshan] (Khorugh), Nohiyahoi Tobei Jumhuri, Sughd (Khujand). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Tadżykistan, ważnymi produktami przemysłowymi są aluminium, cement, olej roślinny. Ważne produkty rolne to Bawełna, ziarno, owoce, winogrona, warzywa; bydło, owce, kozy. Najważniejsze towary eksportowe to aluminium, elektryczność, bawełna, owoce, olej roślinny, tekstylia, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Turcja 27,8%, Rosja 15,6%, Chiny 14,7%, Szwajcaria 9,8%, Iran 6,5%, Algieria 6,5%, Włochy 5,8% (2016). Najważniejsze towary importowe to produkty ropopochodne, tlenek glinu, maszyny i urządzenia, artykuły spożywcze, a najważniejsi partnerzy importowi to Rosja 31,2%, Chiny 13,9%, Kazachstan 12,8%, Uzbekistan 5,2%, Iran 5,1% (2016). Jak bogaty jest Tadżykistan i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $3,100 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 31.5% (2016 oszacowanie).


Mapa - TadżykistanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności