Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Tadžikistan

Atlas sveta: Tadžikistan. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Tadžikistan.

Domov - Ázia - Tadžikistan

Informácie - Tadžikistan

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Tadžikistan. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Tadžikistan. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Tadžikistan tu:

Tadžikistan - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Tadžikistan? Začnime týmto: Tádžskí ľudia sa dostali pod ruskú vládu v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia, ale po revolúcii v roku 1917 oslabila ruská vláda v Strednej Ázii. Skupiny domorodých partizánov (tzv. Basmachi) rázne napadli bolševickú kontrolu nad oblasťou, ktorá nebola úplne obnovená 1925. Tadžikistan bol prvýkrát vytvorený ako autonómna republika v Uzbekistane v roku 1924, ale SSSR označil Tadžikistan za samostatnú republiku v roku 1929 a preniesol do nej veľa dnešnej provincie Sughd. Etnické Uzbekia tvoria podstatnú menšinu v Tadžikistane a etnické Tádžikov ešte väčšiu menšinu v Uzbekistane. Tadžikistan sa po rozpadu Sovietskeho zväzu stal nezávislým v roku 1991 a zažil občiansku vojnu medzi regionálnymi frakciami v rokoch 1992 až 1997. Tadžikistan od roku 2010 prežil niekoľko domácich bezpečnostných incidentov, vrátane ozbrojeného konfliktu medzi vládnymi silami a miestnymi silnými mužmi v údolí Rasht a medzi vládnymi silami a zločineckými skupinami v autonómnej oblasti Gorno-Badakhshan. V septembri 2015 vládne bezpečnostné sily odmietli útoky vedené bývalým vysokým predstaviteľom ministerstva obrany. Prezident Emomali Rahmon, ktorý prišiel k moci počas občianskej vojny, použil útoky na zákaz hlavnej opozičnej politickej strany v Tadžikistane. V máji 2016 Rahmon ďalej posilnil svoju pozíciu tým, že sám sám bol označený za "vodcu národa" s neobmedzenými pojmami a celoživotnou imunitou prostredníctvom ústavných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov ratifikovaných v referende. Referendum tiež znížilo minimálny vek potrebný na to, aby sa stal prezidentom od 35 do 30 rokov, čo by robí Rahmonov syn Rustam Emomali, ktorý bude môcť byť prezidentom v roku 2020. Krajina ostáva najchudobnejšia v bývalej sovietskej sfére. Tadžikistan sa stal členom WTO v marci 2013. Jeho hospodárstvo však naďalej čelí veľkým výzvam vrátane závislosti od remitencií z Tadžikov pracujúcich v Rusku, všadeprítomnej korupcie a obchodu s opiátmi pochádzajúcich zo susedného Afganistanu.

Geografia - Tadžikistan

Kde na svete je Tadžikistan? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Ázia, západne od Číny, južne od Kirgizska. Celková plocha krajiny Tadžikistan je 144,100 km2, z čoho 141,510 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: hornatej oblasti Pamir, na ktorej dominuje oblasť Trans-Alay na severe a Pamirs na juhovýchode; western Fergana Valley v severnej, Kofarnihon a Vakhsh Valleys v juhozápadnej. Tadžikistan má najnižší bod Syr Darya (Syrdarja) 300 m, najvyšší bod kullai ismoili somonij 7495. Podnebie je strednej zemepisnej šírky kontinentu, horúce leta, mierne zimy; polárny až polárny v.


Obyvatelia - Tadžikistan

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Tadžikistan. To číslo je: 8,468,555 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Tadžickej 84,3%, Uzbek 13,8% (zahŕňa Lakai, Kongra, Katagan, Barlos, Yuz), ďalšie 2% (zahŕňa Kyrgyz, rusky, Turkmen, Tatar, arabské) (2010 est.). Aké sú jazyky v krajine Tadžikistan? Tadžické (úradné ), Ruský široko používaný vo vládnych a obchodných. A náboženstvá: veciach Sunni Muslim 85%, Shia Muslim 5%, ostatné 10% (v roku 2003). Koľko rokov je ľudom v priemere? 24.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 68.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Tadžikistan? Tu: Obyvateľstvo krajiny je sústredené na nižších výškách, 90% ľudí žijúcich v údoliach; celková hustota rastie z východu na západ. Hlavné mestské oblasti krajiny Tadžikistan sú: Dushanbe (hlavné mesto) 822 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Tadžikistan

Hlavné mesto krajiny Tadžikistan je Dushanbe a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 2 provincie (viloyatho, singular - viloyat), 1 autonómna provincia (viloyati mukhtor), 1 hlavný región (viloyati poytakht) a 1 oblasť označovaná ako okresy pod správou republiky; Dušanbe, Khatlon (Qurghonteppa), Kuhistoni Badakhshon [Gorno-Badakhshan] (Chorog), Nohiyahoi Tobe jumhur, Sughd (Khujand). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Tadžikistan, dôležité priemyselné produkty sú hliník, cement, rastlinný olej. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlna, obilie, ovocie, hrozno, zelenina; hovädzí dobytok, ovce, kozy. Najdôležitejšie vývozné komodity sú hliník, elektrina, bavlna, ovocie, rastlinný olej, textil a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Turecko 27.8%, Rusko 15.6%, Čína 14.7% Alžírsko 6,5%, Taliansko 5,8% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropné produkty, oxid hlinitý, stroje a zariadenia, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Rusko 31,2%, Čína 13,9%, Kazachstan 12,8%, Uzbekistan 5,2%, Irán 5,1% (2016). Ako bohatá je krajina Tadžikistan a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,100 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 31.5% (2016 odhad).


Mapa - TadžikistanE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia