Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Taiwan

Atlas of World: Taiwan. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Taiwan.


Informacje o Taiwan

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Taiwan. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Taiwan. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Taiwan tutaj:

Taiwan - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Taiwan? Zacznijmy od tego: Po raz pierwszy zamieszkały przez ludy austronezyjskie, Tajwan stał się domem dla imigrantów Han, począwszy od późnej dynastii Ming (XVII wiek). W 1895 roku klęska militarna zmusiła chińską dynastię Qing do zdyskredytowania Tajwanu do Japonii, która rządziła Tajwanem przez 50 lat. Po drugiej wojnie światowej Tajwan znalazł się pod kontrolą chińskich nacjonalistów (Kuomintang, KMT). Wraz z komunistycznym zwycięstwem w chińskiej wojnie domowej w 1949 r. Kontrolowany przez nacjonalistów rząd Chin i 2 mln nacjonalistów uciekł na Tajwan i nadal twierdził, że jest legalnym rządem Chin i Tajwanu w oparciu o Konstytucję z 1947 r. Sporządzoną dla wszystkich. z Chin. Do 1987 roku jednak rząd nacjonalistyczny rządził Tajwanem na mocy deklaracji stanu wojennego z 1948 roku. Począwszy od lat 70. XX wieku, Władze nacjonalistyczne stopniowo zaczęły włączać rdzenną ludność w strukturę rządzenia poza szczebel lokalny. Proces demokratyzacji rozszerzył się gwałtownie w latach 80. XX w., Prowadząc do nielegalnego założenia w 1986 roku pierwszej partii opozycyjnej Tajwanu (Demokratycznej Partii Postępowej lub DPP) i zniesienia stanu wojennego w roku następnym. Tajwan przeprowadził wybory parlamentarne w 1992 r., Pierwsze od ponad czterdziestu lat, i pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie w 1996 r. W wyborach prezydenckich w 2000 r. Tajwan przeszedł pierwsze pokojowe przekazanie władzy wraz z utratą KMT do DPP, a następnie doświadczył dwóch dodatkowych demokracji. transfery mocy w 2008 i 2016 roku. Przez cały ten okres, wyspa prosperowała, stała się jedną z ekonomicznych "Tygrysów" w Azji Wschodniej a po 2000 r. stał się głównym inwestorem w Chinach kontynentalnych, gdy dojrzewają więzy krzyżowe. Dominującymi kwestiami politycznymi pozostają reformy gospodarcze i wzrost, a także zarządzanie wrażliwymi stosunkami między Tajwanem a Chinami.

Geografia - Taiwan

Gdzie na świecie jest Taiwan? Lokalizacja tego kraju to Azja Wschodnia, wyspy graniczące z Morzem Wschodnio-Chińskim, Morzem Filipińskim, Morzem Południowochińskim i Cieśniną Tajwańską, na północ od Filipin, u południowo-wschodnich wybrzeży Chin. Całkowita powierzchnia kraju Taiwan wynosi 35,980 km2, z czego 32,260 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: wschodnie dwie trzecie w przeważającej części chropowate góry; od płaskich do delikatnie falujących równin na zachodzie. Najniższym punktem kraju Taiwan jest Morze Południowochińskie 0 m, najwyższy punkt Yu Shan 3.952 m. Klimat jest Tropikalnych; morski; pora deszczowa podczas monsunu południowo-zachodniego (od czerwca do sierpnia); uporczywe i rozległe zachmurzenie wszystkie yea.


Mieszkańcy - Taiwan

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Taiwan. Liczba to: 23,508,428 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? ponad 95% Chińczyków Han (w tym Hoklo, którzy stanowią około 70% ludności Tajwanu, Hakka i inne grupy pochodzące z Chin kontynentalnych), 2,3% rdzennych ludów malajsko-polinezyjskich. Jakie są języki w kraju Taiwan? Mandaryński chiński (urzędnik), tajwańskich (Min), hakka dialektów. A religie: Buddysta 35,3%, taoista 33,2%, chrześcijanin 3,9%, taoista lub konfucjański ludowy wyznawca około 10%, brak lub nieokreślony 18,2% (2005 est.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 40.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 80.2 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Taiwan? Tutaj: wykazuje peryferyjny wzór osadnictwa przybrzeżnego, z największe populacje na północnym i zachodnim wybrzeżu. Główne obszary miejskie kraju Taiwan to: Taipei (stolica) 2.666 milionów; Kaohsiung 1,523 miliona; Taichung 1.225 milionów; Tainan 815,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Taiwan

Stolica kraju Taiwan to Taipei i rządowy typ pół-prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - obejmuje główną wyspę Tajwanu oraz mniejsze wyspy w pobliżu wybrzeża chińskiej prowincji Fujian; Tajwan jest podzielony na 13 okręgów (Xian, liczba pojedyncza i liczba mnoga), 3 miasta (szi, liczba pojedyncza i liczba mnoga) oraz 6 gmin specjalnych bezpośrednio pod jurysdykcją Executive Yuan. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Taiwan, ważnymi produktami przemysłowymi są elektroniki rybnej , produkty komunikacyjne i informatyczne, rafinacja ropy naftowej, chemikalia, tekstylia, żelazo i stal, maszyny, cement, przetwórstwo spożywcze, pojazdy, produkty konsumenckie, farmaceutyki. Ważne produkty rolne to Ryż, warzywa, owoce, herbata, kwiaty; świnie, drób; produkty. Najważniejsze towary eksportowe to półprzewodniki, produkty petrochemiczne, części samochodowe / samochodowe, statki, sprzęt do komunikacji bezprzewodowej, płaskie wyświetlacze, stal, elektronika, tworzywa sztuczne, komputery, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są nieznane. Najważniejsze towary importowe to olej / ropa naftowa, półprzewodniki, gaz ziemny, węgiel, stal, komputery, sprzęt do komunikacji bezprzewodowej, samochody, chemikalia wysokowartościowe, tekstylia, a najważniejsi partnerzy importowi to nieznane. Jak bogaty jest Taiwan i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $49,800 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że ludzie tutaj są średnio bogaci. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 1.5% (2012 oszacowanie).


Mapa - TaiwanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności