Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Taiwan

Atlas sveta: Taiwan. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Taiwan.

Domov - Ázia - Taiwan

Informácie - Taiwan

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Taiwan. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Taiwan. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Taiwan tu:

Taiwan - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Taiwan? Začnime týmto: Najprv obývaný obyvateľmi Austronézie, Taiwan sa stal domovom pre prisťahovalcov Han začínajúcich v neskorej dynastii Ming (17. storočie). V roku 1895 vojenská porážka nútila čínsku dynastie Qing, aby postúpila Taiwan do Japonska, ktorá potom vládla Tchaj-wane už 50 rokov. Taiwan bol po druhej svetovej vojne pod kontrolou čínskeho nacionalistu (Kuomintang, KMT). Vďaka komunistickému víťazstvu v čínskej občianskej vojne v roku 1949 vládla nacionalisticky ovládaná republika Číny a 2 milióny nacionalistov utiekla do Taiwanu a pokračovala v tvrdení, že je legitímnou vládou pre pevninskú Čínu a Taiwan na základe ústavy z roku 1947 vypracovanej pre všetkých v Číne. Do roku 1987 však nacionalistická vláda vládla Taiwanu na základe vyhlásenia vojenského práva občianskej vojny z roku 1948. Začiatkom 70. rokov 20. storočia, Nacionalistické orgány postupne začali začleňovať domorodé obyvateľstvo do riadiacej štruktúry nad rámec miestnej úrovne. Proces demokratizácie sa v 80. rokoch rapídne rozšíril, čo viedlo k nelegálnemu založeniu prvej taiwanskej opozičnej strany (demokratickej progresívnej strany alebo DPP) v roku 1986 a zrušenia stanného práva v nasledujúcom roku. Tchaj-wan uskutočnil parlamentné voľby v roku 1992, prvé za viac ako štyridsať rokov a prvé priame prezidentské voľby v roku 1996. V prezidentských voľbách v roku 2000 prešiel Tchaj-wan prvým mierovým presunom moci s stratou KMT pre DPP a následne prežil dve ďalšie demokratické prenosy moci v rokoch 2008 a 2016. Počas tohto obdobia sa ostrov prosperoval, stal sa jedným z východnej Ázie ekonomické "Tigre" a po roku 2000 sa stal hlavným investorom v pevninskej Číne, keď zrelý kravaty. Dominantnými politickými otázkami sú aj ekonomické reformy a rast, ako aj riadenie citlivých vzťahov medzi Taiwanom a Čínou.

Geografia - Taiwan

Kde na svete je Taiwan? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Ázia, ostrovy na pobreží Východočínskeho mora, Filipínske more, južné Čína a Taiwanské úžiny, severne od Filipín, mimo juhovýchodného pobrežia Číny. Celková plocha krajiny Taiwan je 35,980 km2, z čoho 32,260 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: východných dvoch tretín väčšinou drsných hôr; ploché až mierne sa pohybujúce pláne v západnej oblasti. Taiwan má najnižší bod južné Čína mora 0 m, najvyšší bod Yu Shan 3,952 m. Podnebie je tropických; morské; dažďová sezóna počas juhozápadného monzúnu (jún až august); pretrvávajúca a rozsiahla oblačnosť všetkých.


Obyvatelia - Taiwan

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Taiwan. To číslo je: 23,508,428 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? viac ako 95% Han čínskych (vrátane Hoklo, ktorí tvoria približne 70% taiwanskej populácie, Hakka a ďalších skupín pochádzajúcich z pevninskej Číny), 2,3% domácich malajo-polynézskych obyvateľov. Aké sú jazyky v krajine Taiwan? Mandarin čínskych (oficiálnych), taiwanských (Min). A náboženstvá: Budhistický 35,3%, taoista 33,2%, kresťan 3,9%, taoista alebo konfucian ľudový nábožensky približne 10%, žiaden alebo nešpecifikovaný 18,2% (2005 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 40.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 80.2 rok. Kde ľudia žijú v krajine Taiwan? Tu: Distribúcia vykazuje periférny pobrežný osídlenie. najväčšie populácie na severnom a západnom pobreží. Hlavné mestské oblasti krajiny Taiwan sú: Taipei (hlavné mesto) 2,666 milióna; Kaohsiung 1,523 milióna; Taichung 1,225 milióna; Tainan 815 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Taiwan

Hlavné mesto krajiny Taiwan je Taipei a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - zahŕňa hlavný ostrov Taiwanu plus menšie ostrovy v blízkosti a pri pobreží čínskej provincie Fujian; Taiwan je rozdelený na 13 okresov (xian, singulárne a množné číslo), 3 mestá (shi, singulárne a plurálne) a 6 osobitných obcí priamo pod jurisdikciou výkonného jüanu.. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Taiwan, dôležité priemyselné produkty sú elektronika rýb , komunikačné a informačné technológie, rafinácia ropy, chemikálie, textil, železa a ocele, stroje, cement, spracovanie potravín, vozidlá, spotrebný tovar, liečivá. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ryža, zelenina, ovocie, čaj, kvety; ošípané, hydina;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú polovodiče, petrochémia, automobilové / auto diely, lode, bezdrôtové komunikačné zariadenia, ploché displejové displeje, oceľ, elektronika, plasty, počítače a najdôležitejšími exportnými partnermi sú nevedno. Najdôležitejšie dovozné komodity sú olej / ropa, textil a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú nevedno. Ako bohatá je krajina Taiwan a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $49,800 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 1.5% (2012 odhad).


Mapa - TaiwanE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia