Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Tchaj-wan

Atlas světa: Tchaj-wan. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Tchaj-wan.

Domů - Asie - Tchaj-wan

Informace - Tchaj-wan

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Tchaj-wan. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Tchaj-wan. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Tchaj-wan:

Tchaj-wan - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Tchaj-wan? Začněme tímto: Poprvé obývaný Austronesian lidmi, Taiwan se stal domovem pro přistěhovalce Han začínat v pozdní dynastii Ming (17. století). V roce 1895 přinesla vojenská porážka čínskou dynastii Qing, aby přenesla Tchaj-wan do Japonska, která pak vládla Tchaj-wanu již 50 let. Tchaj-wan se dostal pod kontrolu čínského nacionalisty (Kuomintang, KMT) po druhé světové válce. S komunistickým vítězstvím v čínské občanské válce v roce 1949 vládla nacionalisticky řízená republika Číny a 2 miliony nacionalistů utekla na Tchaj-wan a nadále tvrdila, že je legitimní vládou pevninské Číny a Tchaj-wanu na základě ústavy z roku 1947 vypracované pro všechny z Číny. Až do roku 1987 však nacionalistická vláda vládla Tchaj-wanu v rámci deklarace vojenského práva občanské války z roku 1948. Počátkem sedmdesátých let, Nacionalistické orgány postupně začaly začleňovat domorodé obyvatelstvo do řídící struktury mimo místní úroveň. Demokratizační proces se v 80. letech rychle rozvinul, což vedlo v roce 1986 k nelegálnímu založení první taiwanské opoziční strany (demokratická progresivní strana nebo DPP) a zrušení stanného práva v následujícím roce. Tchaj-wan uskutečnil parlamentní volby v roce 1992, první ve více než čtyřicet let a první přímé prezidentské volby v roce 1996. V prezidentských volbách v roce 2000 prošel Tchaj-wan svůj první mírový převod moci se ztrátou KMT DPP a poté prodělal dvě další demokratické přenosy energie v letech 2008 a 2016. Během tohoto období se ostrov prosperoval, stal se jedním z ekonomických "Tigerů" východní Asie. a po roce 2000 se stal hlavním investorem v pevninské Číně, když zesílila křížová vazba. Dominantními politickými tématy jsou nadále hospodářská reforma a růst, stejně jako správa citlivých vztahů mezi Taiwanem a Čínou.

Geografie - Tchaj-wan

Kde je na světě Tchaj-wan? Umístění této země je Východní Asie, které hraničí s ostrovy Východočínského moře, Philippine moře, Jihočínské moře a Taiwanské úžině, na severu Filipín, od jihovýchodního pobřeží Číny. Tchaj-wan má celkovou plochu 35,980 km2, z čehož 32,260 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: východní dvě třetiny převážně drsných hor; ploché až mírně se pohybující pláně v západní části. Nejnižší bod země Tchaj-wan je Jihočínské moře 0 m, nejvyšší bod Yu Shan 3 952 m. A klima je tropických; námořní; období dešťů v jihozápadním monzunu (červen až srpen); přetrvávající a rozsáhlé oblačnosti všichni.


Obyvatelé - Tchaj-wan

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Tchaj-wan. Počet obyvatel je: 23,508,428 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? více než 95% čínských Číňanů (včetně Hoklo, kteří tvoří přibližně 70% populace Tchaj-wanu, Hakku a dalších skupin pocházejících z pevninské Číny), 2,3% původních malajo-polynézských národů. Jaké jsou tu požívané jazyky? Tchaj-wan hovoří jazyky Mandarin čínských (oficiálních). A náboženství: Buddhista 35,3%, taoista 33,2%, křesťan 3,9%, taoista nebo konfucianský lidový náboženský přibližně 10%, žádný nebo neurčený 18,2% (2005 est.). Kolik let je tady lidem? 40.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 80.2 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Distribuce vykazuje periferní pobřežní osídlení. největší populace na severním a západním pobřeží. Hlavní městské oblasti v zemi Tchaj-wan jsou: Taipei (hlavní město) 2 666 milionů; Kaohsiung 1,523 milionu; Taichung 1,225 milionu; Tainan 815 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Tchaj-wan

Hlavní město země Tchaj-wan je Taipei a typ vlády poloprezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - zahrnuje hlavní ostrov Tchaj-wan a menší ostrovy poblíž a pobřežní provincie Fujian v Číně; Tchaj-wan je rozdělen do 13 krajů (xian, singulárních a plurálních), 3 měst (shi, singulárních a množných) a 6 zvláštních obcí přímo pod jurisdikcí výkonného juanu,. Pokud jde o ekonomiku, Tchaj-wan má tyto důležité průmyslové produkty: elektronika, komunikační a informační technologie výrobky, rafinace ropy, chemikálie, textil, železo a ocel, stroje, cement, zpracování potravin, vozidla, spotřební výrobky, léčiva. Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, zelenina, ovoce, čaj, květiny; prasata, drůbež; rybářská. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou polovodiče, petrochemie, automobilové / auto díly, lodě, bezdrátová komunikační zařízení, ploché displeje, ocel, elektronika, plasty, počítače a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou neznámo. Nejdůležitější importní komodity jsou olej / ropa, polovodiče, zemní plyn, textilií a nejdůležitější importní partneři jsou neznámo. Jakým bohatstvím oplývá Tchaj-wan a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $49,800 (2017 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 1.5% (2012 odhad).


Mapa Tchaj-wanZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí