Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Wietnam

Atlas of World: Wietnam. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Wietnam.

Strona główna - Azja - Wietnam

Informacje o Wietnam

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Wietnam. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Wietnam. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Wietnam tutaj:

Wietnam - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Wietnam? Zacznijmy od tego: Podbój Wietnamu przez Francję rozpoczął się w 1858 r. I został ukończony w 1884 r. W 1887 r. Stał się częścią francuskiej Indochiny. Wietnam ogłosił niepodległość po drugiej wojnie światowej, ale Francja nadal rządziła do czasu pokonania w 1954 r. Przez komunistyczne siły pod Ho Chi MINH. Zgodnie z Porozumieniem Genewskim z 1954 r. Wietnam został podzielony na komunistyczną Północ i antykomunistyczne południe. Pomoc gospodarcza i militarna USA dla Wietnamu Południowego rosła w latach sześćdziesiątych, próbując wzmocnić rząd, ale siły zbrojne USA zostały wycofane po zawarciu porozumienia o zawieszeniu broni w 1973 roku. Dwa lata później wojska północnowietnamskie opanowały Południowe zjednoczenie kraju pod komunizmem reguła. Pomimo powrotu pokoju, przez ponad dekadę kraj ten odnotował niewielki wzrost gospodarczy z powodu konserwatywnej polityki przywództwa, prześladowania i masowy exodus jednostek - wielu z nich odnosi sukcesy południowo-wietnamskich kupców - i rosnąca międzynarodowa izolacja. Od czasu uchwalenia wietnamskiej polityki "doi moi" (renowacja) w 1986 r. Władze wietnamskie zobowiązały się do zwiększenia liberalizacji gospodarczej i uchwalenia reform strukturalnych potrzebnych do modernizacji gospodarki i do stworzenia bardziej konkurencyjnych gałęzi przemysłu opartych na eksporcie. Przywódcy komunistyczni utrzymują ścisłą kontrolę nad ekspresją polityczną, ale wykazali pewne skromne kroki w kierunku lepszej ochrony praw człowieka. W kraju nadal występują protesty na niewielką skalę, z których znaczna większość związana jest z kwestiami zagospodarowania terenu, wzywa do zwiększenia przestrzeni politycznej lub braku sprawiedliwych mechanizmów rozstrzygania sporów.

Geografia - Wietnam

Gdzie na świecie jest Wietnam? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowo-Wschodnia, granicząca z Zatoką Tajlandzką, Zatoką Tonkin i Morzem Południowochińskim, a także Chinami, Laosem i Kambodżą. Całkowita powierzchnia kraju Wietnam wynosi 331,210 km2, z czego 310,070 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: niska, płaska delta na południu i północy; wyżyny centralne; pagórkowaty, górzysty na dalekiej północy i północnym zachodzie. Najniższym punktem kraju Wietnam jest Morze Południowochińskie 0 m, najwyższy punkt Fan Si Pan 3.104 m. Klimat jest tropikalnych na południu; monsun na północy z gorącą porą deszczową (od maja do września) i ciepłą, suchą porą (od października do marca).


Mieszkańcy - Wietnam

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Wietnam. Liczba to: 96,160,163 (7/2017 oszacowanie). Ten kraj należy do najbardziej zaludnionych na świecie. Kto tu mieszka? Kinh (Viet) 85,7 %, Tay 1.9%, Thai 1.8%, Muong 1.5%, Khmer 1.5%, Mong 1.2%, Nung 1.1%, Hoa 1%, inne 4.3%. Jakie są języki w kraju Wietnam? wietnamski (oficjalny), angielski (coraz bardziej faworyzowany jako drugi język), trochę francuski , Chiński i Khmer, języki górskie (Mon-Khmer i Malayo-Polinezji). A religie: Buddyjski 7.9%, katolicki 6.6%, Hoa Hao 1.7%, Cao Dai 0.9%, protestancki 0.9%, muzułmański 0.1%, żaden 81.8% (2009 est .). Ile lat mają przeciętni ludzie? 30.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 73.7 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Wietnam? Tutaj: chociaż ma jedną z największych gęstości zaludnienia na świecie, populacja nie jest równomiernie rozproszona; skupiska są najcięższe wzdłuż Morza Południowochińskiego i Zatoki Tonkińskiej, z deltą Mekongu (na południu) i Doliną Czerwonej Rzeki (na północy) o największej koncentracji ludzi,. Główne obszary miejskie kraju Wietnam to: Ho Chi Minh, 7.298 mln; Hanoi (stolica) 3,629 mln; Can Tho 1,175 milionów; Haiphong 1,075 miliona; Da Nang 952 000; Bien Hoa 834,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Wietnam

Stolica kraju Wietnam to Hanoi (Ha Noi) i rządowy typ komunistycznego państwa. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 58 prowincji (tin, liczba pojedyncza i mnoga) i 5 gmin (thanh pho, liczba pojedyncza i mnoga). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Wietnam, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwórstwo żywności z owoców morza , odzież, buty, budowa maszyn; wydobycie, węgiel, stal; cement, nawozy sztuczne, szkło, opony, olej, telefony komórkowe. Ważne produkty rolne to Ryż, kawa, kauczuk, herbata, pieprz, soja, orzechy nerkowca, trzcina cukrowa, orzeszki ziemne, banany; wieprzowina; drób;. Najważniejsze towary eksportowe to ubrania, buty, elektronika, owoce morza, ropa naftowa, ryż, kawa, wyroby drewniane, maszyny, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 20,2%, Chiny 14,2%, Japonia 8,2% , Korea Południowa 6,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt, produkty naftowe, wyroby stalowe, surowce dla przemysłu odzieżowego i obuwniczego, elektronika, tworzywa sztuczne, samochody, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 25,1%, Korea Południowa 17,5%, Japonia 7,9%, US 6%, Tajlandia 4,7% (2016). Jak bogaty jest Wietnam i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $6,900 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 11.3% (2012 oszacowanie).


Mapa - WietnamBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności