Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Wybrzeże Kości Słoniowej

Atlas of World: Wybrzeże Kości Słoniowej. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Wybrzeże Kości Słoniowej.

Strona główna - Afryka - Wybrzeże Kości Słoniowej

Informacje o Wybrzeże Kości Słoniowej

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Wybrzeże Kości Słoniowej. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Wybrzeże Kości Słoniowej. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Wybrzeże Kości Słoniowej tutaj:

Wybrzeże Kości Słoniowej - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Wybrzeże Kości Słoniowej? Zacznijmy od tego: Bliskie związki z Francją po odzyskaniu niepodległości w 1960 r., Rozwój produkcji kakao na eksport oraz inwestycje zagraniczne sprawiły, że Wybrzeże Kości Słoniowej stało się jednym z najlepiej prosperujących państw Afryki Zachodniej, ale nie uchroniło go przed politycznymi zawirowaniami. W grudniu 1999 r. Przewrót wojskowy - pierwszy w dziejach Wybrzeża Kości Słoniowej - obalił rząd. Przywódca Junty Robert GUEI rażąco sfałszował wybory pod koniec 2000 roku i ogłosił się zwycięzcą. Popularny protest zmusił go do odejścia i wybory doprowadziły Laurenta Gbagbo do władzy. Iventiańscy dysydenci i zniechęceni członkowie wojska rozpoczęli nieudaną próbę zamachu stanu we wrześniu 2002 r., Która przerodziła się w bunt, a następnie wojnę domową. W 2003 r. Zawieszenie broni spowodowało podział kraju na rebeliantów z północy, rząd na południu, a operacje pokojowe wymuszają strefę buforową między tymi dwoma. W marcu 2007 r. Prezydent Gbagbo i były przywódca rebeliantów Nowych Sił Guillaume SORO podpisali porozumienie, w którym SORO przyłączył się do rządu Gbagbo jako premier i obaj zgodzili się zjednoczyć kraj, demontując strefę buforową, integrując siły rebeliantów z krajowymi siłami zbrojnymi, oraz przeprowadzanie wyborów. Trudności w przygotowaniu rejestrów wyborczych opóźniły głosowanie do 2010 r. W listopadzie 2010 r. Alassane Dramane Ouattara wygrał wybory prezydenckie nad Gbagbo, ale Gbagbo odmówił przekazania władzy, co doprowadziło do pięciomiesięcznego wznowienia brutalnych konfliktów. W kwietniu 2011 roku, po szeroko rozpowszechnionych walkach, Gbagbo formalnie został zmuszony przez uzbrojonych kibiców Ouattary z pomocą sił ONZ i Francji. Misja pokojowa ONZ odjechała w czerwcu 2017 r. Ouattara koncentruje się na odbudowie gospodarki i infrastruktury kraju podczas odbudowy sił bezpieczeństwa. Gbagbo jest w Hadze na procesie za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Geografia - Wybrzeże Kości Słoniowej

Gdzie na świecie jest Wybrzeże Kości Słoniowej? Lokalizacja tego kraju to Zachodnia Afryka, granicząca z Oceanem Atlantyckim, między Ghaną i Liberią. Całkowita powierzchnia kraju Wybrzeże Kości Słoniowej wynosi 322,463 km2, z czego 318,003 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości płaskie do falistych równin; góry na północnym zachodzie. Najniższym punktem kraju Wybrzeże Kości Słoniowej jest Zatoka Gwinei 0 m, najwyższy punkt Monts Nimba 1,752 m. Klimat jest tropikalna wzdłuż wybrzeża, półpustynna na dalekiej północy; trzy pory roku - ciepłe i suche (od listopada do marca), gorące i suche (od marca do maja), gorące i mokre (od czerwca do października), w.


Mieszkańcy - Wybrzeże Kości Słoniowej

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Wybrzeże Kości Słoniowej. Liczba to: 24,184,810. Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Akan 28,8%, Voltaique lub Gur 16,1%, Northern Mande 14,5%, Kru 8,5%, Southern Mande 6,9%, nieokreślone 0,9%, nie-Ivoirian 42,3% ( 2014 est.). Jakie są języki w kraju Wybrzeże Kości Słoniowej? Francuski (oficjalny), 60 rodzimych dialektów, z których Dioula jest najczęściej używanym. A religie: muzułmaninem 42,9%, katolicki 17,2%, ewangelicki 11,8%, metodystyczny 1,7%, inny chrześcijanin 3,2%, animista 3,6%, inny wyznawca 0,5%, brak 19,1%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 20.9 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 59 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Wybrzeże Kości Słoniowej? Tutaj: ludność zamieszkuje głównie na zalesionym południu, z największą koncentracją ludzi mieszkających w miastach i wokół nich na wybrzeżu Atlantyku; większość północnej sawanny jest słabo zaludniona wyższymi stężeniami położonymi wzdłuż korytarzy transportowych. Główne obszary miejskie kraju Wybrzeże Kości Słoniowej to: Jamusukro (stolica) 259 000 (2014); Abidżan (siedziba rządu) 4,86 ​​mln; Bouake 762,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Wybrzeże Kości Słoniowej

Stolica kraju Wybrzeże Kości Słoniowej to Jamusukro (stolica ustawodawcza), Abidżan (stolica administracyjna); uwaga - choć Jamusukro było oficjalną stolicą od 1983 r., Abidżan pozostaje stolicą administracyjną, a także oficjalnie wyznaczoną stolicą handlową; USA, podobnie jak inne kraje, utrzymuje swoją ambasadę w Abidżanie i rządowy typ prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 12 powiatów i 2 autonomiczne dzielnice; Abidżan, Bas-Sassandra, Comoé, Denguélé, Goh-Djiboua, Lacs, Lagunes, Montagnes, Sassandra-Marahoué, Savanes, Vallee du Bandama, Woroba, Jamusukro, Zanzan. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Wybrzeże Kości Słoniowej, ważnymi produktami przemysłowymi są artykuły spożywcze, napoje; produkty drzewne, rafinacja ropy naftowej, wydobycie złota, montaż ciężarówek i autobusów, tekstylia, nawozy, materiały budowlane, elektryczność. Ważne produkty rolne to kawy, ziarna kakaowego, bananów, ziaren palmowych, kukurydzy, ryżu, manioku (manioku, tapioki), słodkich ziemniaków, cukru, bawełny, gumy; timbe. Najważniejsze towary eksportowe to kakao, kawa, drewno, ropa naftowa, bawełna, banany, ananasy, olej palmowy, ryby, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Holandia 11,3%, USA 7,4%, Francja 6,8%, Belgia 6,1%, Niemcy 5,2%, Indie 5,1%, Burkina Faso 4,6%, Mali 4,5%, Szwajcaria 4,1% (2016). Najważniejsze towary importowe to paliwo, wyposażenie kapitałowe, żywność, a najważniejsi partnerzy importowi to Francja 13,5%, Nigeria 13,3%, Chiny 11,8%, USA 4,2% (2016). Jak bogaty jest Wybrzeże Kości Słoniowej i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $3,900 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 46.3% (2015 oszacowanie).


Mapa - Wybrzeże Kości SłoniowejBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności