Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Pobřeží slonoviny

Atlas světa: Pobřeží slonoviny. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Pobřeží slonoviny.

Domů - Afrika - Pobřeží slonoviny

Informace - Pobřeží slonoviny

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Pobřeží slonoviny. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Pobřeží slonoviny. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Pobřeží slonoviny:

Pobřeží slonoviny - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Pobřeží slonoviny? Začněme tímto: Úzké vazby na Francii po nezávislosti v roce 1960, rozvoj výroby kakaa pro vývoz a zahraniční investice všechny způsobily, že Cote d'Ivoire je jedním z nejprosperujících států západní Afriky, ale nechránila ji před politickými turbulencemi. V prosinci 1999 vojenský převrat - první v historii Pobřeží slonoviny - svrhl vládu. Vedoucí Junta Robert GUEI zjevně zmanipuloval volby konané koncem roku 2000 a prohlásil se za vítěze. Populární protest ho přinutil k odchodu a volby přinesly Laurent Gbagbo k moci. Ivoirianští disidenti a neosobní členové armády zahájili neúspěšný pokus o převrat v září 2002, který se vyvinul do povstání a pak občanské války. V roce 2003 došlo k příměří, kdy se země rozdělila s rebely držícími sever, s vládou na jihu, a mírové síly vyrovnávací zónu mezi těmito dvěma. V březnu 2007 prezident Gbagbo a bývalý vůdce povstaleckého ozbrojeného svazu New Forces Guillaume SORO podepsali dohodu, ve které SORO vstoupila do vlády Gbagbo jako premiéra a obě strany souhlasily s opětovným spojením země tím, že zrušily nárazníkové zóny a začlenila povstalecké síly do národních ozbrojených sil. konání voleb. Problémy při přípravě volebních rejstříků odložily hlasování do roku 2010. V listopadu 2010 vyhrál Alassane Dramane Ouattara prezidentské volby nad Gbagbo, ale Gbagbo odmítl předat moc, což mělo za následek pět měsíců obnovení násilného konfliktu. V dubnu 2011, po rozsáhlých bojích, byl Gbagbo formálně vyhozen z úřadu ozbrojenými příznivci Ouattary s pomocí OSN a francouzských sil. Meziná rodní mise OSN odjel v červnu 2017. Ouattara se zaměřuje na obnovu ekonomiky a infrastruktury země při přestavbě bezpečnostních sil. Gbagbo je v Haagu na soudu pro zločiny proti lidskosti.

Geografie - Pobřeží slonoviny

Kde je na světě Pobřeží slonoviny? Umístění této země je Západní Afrika, hraničící s severním Atlantickým oceánem, mezi Ghanou a Libérií. Pobřeží slonoviny má celkovou plochu 322,463 km2, z čehož 318,003 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně ploché až zvlněné pláně; hory na severozápadě. Nejnižší bod země Pobřeží slonoviny je Guinejský záliv 0 m, nejvyšší bod Monts Nimba 1,752 m. A klima je tropické podél pobřeží, polopříští na dalekém severu; tři sezóny - teplé a suché (listopad až březen), horké a suché (březen až květen), horké a mokré (červen až říjen).


Obyvatelé - Pobřeží slonoviny

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Pobřeží slonoviny. Počet obyvatel je: 24,184,810. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Akan 28,8%, Voltaique nebo Gur 16,1%, Severní Mande 14,5%, Kru 8,5%, Jižní Mande 6,9%, Nespecifikováno 0,9%, Non-Ivoirian 42,3% 2014 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Pobřeží slonoviny hovoří jazyky Francouzština (oficiální), 60 původních dialektů, z nichž Dioula je nejvíce mluvený. A náboženství: muslimský 42,9%, katolický 17,2%, evangelický 11,8%, metodista 1,7%, jiný křesťan 3,2%, animist 3,6%, jiné náboženství 0,5% none 19.1%. Kolik let je tady lidem? 20.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 59 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace je primárně umístěna v zalesněném jihu, s nejvyšší koncentrací lidí žijících v pobřežních oblastech a kolem měst na pobřeží Atlantiku; většina severní savany zůstává řídce osídlena vyššími koncentracemi umístěnými podél dopravních koridorů. Hlavní městské oblasti v zemi Pobřeží slonoviny jsou: Yamoussoukro (hlavní město) 259 000 (2014); Abidjan (sídlo vlády) 4,86 ​​milionu; Bouake 762 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Pobřeží slonoviny

Hlavní město země Pobřeží slonoviny je Yamoussoukro (legislativní kapitál), Abidjan (správní kapitál); poznámka - i když Yamoussoukro je oficiálním kapitálem od roku 1983, Abidjan zůstává správním kapitálem i oficiálně určeným obchodním kapitálem; stejně jako jiné země, udržuje své velvyslanectví v Abidžanu a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 12 okresů a 2 samostatné okresy; Abidjan, Bas-Sassandra, Comoe, Denguele, Goh-Djiboua, Lacs, Lagunes, Montagnes, Sassandra-Marahoue, Savanes, Vallée du Bandama, Woroba, Yamoussoukro, Zanzan. Pokud jde o ekonomiku, Pobřeží slonoviny má tyto důležité průmyslové produkty: potraviny, nápoje; výrobky ze dřeva, rafinace ropy, těžby zlata, kamion a autobus montáž, textil, hnojiva, stavební materiály, elektřina. Důležité zemědělské produkty jsou káva, kakaové boby, banány, palmové jádra, kukuřice, rýže, maniok, tapioka, sladké brambory, cukr, bavlna; timbe. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou kakao, káva, dřevo, ropa, bavlna, banány, ananasy, palmový olej, ryby a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Nizozemsko 11,3%, USA 7,4%, Francie 6,8%, Belgie 6,1%, v Německu o 5,2%, Indie 5,1%, Burkina Faso 4,6%, Mali 4,5%, ve Švýcarsku o 4,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou palivo, kapitálové vybavení, potraviny, a nejdůležitější importní partneři jsou Francie 13,5%, Nigérie 13,3%, Čína 11,8%, USA 4,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Pobřeží slonoviny a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $3,900 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 46.3% (2015 odhad).


Mapa Pobřeží slonovinyZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí