Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Pobrežie Slonoviny

Atlas sveta: Pobrežie Slonoviny. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Pobrežie Slonoviny.

Domov - Afrika - Pobrežie Slonoviny

Informácie - Pobrežie Slonoviny

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Pobrežie Slonoviny. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Pobrežie Slonoviny. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Pobrežie Slonoviny tu:

Pobrežie Slonoviny - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Pobrežie Slonoviny? Začnime týmto: Úzke väzby na Francúzsko po nezávislosti v roku 1960, rozvoj výroby kakaa na vývoz a zahraničné investície urobili Cote d'Ivoire jedným z najprosperujúcejších štátov západnej Afriky, ale nechránili ho pred politickými nepokojmi. V decembri 1999 vojenský prevrat - prvýkrát v histórii Pobrežia Slonoviny - zvrhol vládu. Vedúci Junta Robert GUEI neopatrne zmanipuloval voľby konané koncom roka 2000 a vyhlásil sa za víťaza. Obľúbený protest ho donútil odísť stranou a voľby priniesli Laurent Gbagbo do moci. Ivoirijskí disidenti a nezaujatí členovia armády spustili v septembri 2002 neúspešný pokus o prevrat, ktorý sa vyvinul v povstanie a potom v občianskej vojne. V roku 2003 došlo k prímeriu, keď krajina bola rozdelená na rebely, ktoré držali sever, vládu juhu, a mierové sily vytvárajú nárazníkovú zónu medzi týmito dvoma. V marci 2007 prezident Gbagbo a bývalý vodca povstaleckých ozbrojených síl Guillaume SORO podpísali dohodu, v ktorej sa SORO pripojil k Gbagboovej vláde ako predseda vlády a obaja súhlasili s opätovným zjednotením krajiny odstránením nárazníkovej zóny, integráciou povstaleckých síl do národných ozbrojených síl a voľby. Ťažkosti pri príprave volebných registrov oddialili hlasovanie do roku 2010. V novembri 2010 vyhral Alassane Dramane Ouattara prezidentské voľby nad Gbagbo, ale Gbagbo odmietol odovzdať moc, čo viedlo k päťmesačnému obnoveniu násilných konfliktov. V apríli 2011, po rozsiahlych bojoch, bol Gbagbo formálne nútený z funkcie ozbrojenými fanúšikmi Ouattary s pomocou OSN a francúzskych síl. Mírová misia OSN odišla v júni 2017. Ouattara sa zameriava na obnovu ekonomiky a infraštruktúry krajiny pri prestavbe bezpečnostných síl. Gbagbo je v Haagu na súdnom konaní za zločiny proti ľudskosti.

Geografia - Pobrežie Slonoviny

Kde na svete je Pobrežie Slonoviny? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika hraničiaca s severným Atlantickým oceánom medzi Ghanou a Libériou. Celková plocha krajiny Pobrežie Slonoviny je 322,463 km2, z čoho 318,003 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou ploché až zvlnené pláně; hory na severozápade. Pobrežie Slonoviny má najnižší bod Guinejský záliv 0 m, najvyšší bod Monts Nimba 1,752 m. Podnebie je tropických pozdĺž pobrežia, poludní na ďalekom severe; tri ročné obdobia - teplé a suché (november až marec), horúce a suché (marec až máj), horúce a mokré (jún až október).


Obyvatelia - Pobrežie Slonoviny

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Pobrežie Slonoviny. To číslo je: 24,184,810. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Akan 28,8%, Voltaique alebo Gur 16,1%, Northern Mande 14,5%, Kru 8,5%, Southern Mande 6,9%, nešpecifikované 0,9%, non-Ivoirian 42,3% 2014 est.). Aké sú jazyky v krajine Pobrežie Slonoviny? Francúzsky (oficiálny), 60 indických dialektov, z ktorých Dioula je najrozšírenejšia. A náboženstvá: moslimská 42,9%, katolícka 17,2%, evanjelická 11,8%, metodistická 1,7%, iná kresťanská 3,2%, animistová 3,6% žiadny 19,1%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 20.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 59 rok. Kde ľudia žijú v krajine Pobrežie Slonoviny? Tu: populácia sa nachádza predovšetkým v zalesnených južných oblastiach s najvyššou koncentráciou ľudí žijúcich v mestách na pobreží Atlantiku a okolo nich; väčšina severnej savany zostáva riedko osídlená vyššími koncentráciami, ktoré sa nachádzajú pozdĺž dopravných koridorov. Hlavné mestské oblasti krajiny Pobrežie Slonoviny sú: Yamoussoukro (hlavné mesto) 259 000 (2014); Abidjan (sídlo vlády) 4,86 ​​milióna; Bouake 762 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Pobrežie Slonoviny

Hlavné mesto krajiny Pobrežie Slonoviny je Yamoussoukro (legislatívny kapitál), Abidžan (administratívny kapitál); poznámka - aj keď Yamoussoukro je oficiálnym kapitálom od roku 1983, Abidjan zostáva administratívnym kapitálom, ako aj oficiálne určeným obchodným kapitálom; USA, rovnako ako ostatné krajiny, si udržiava veľvyslanectvo v Abidjane a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 12 okresov a 2 samostatné okresy; Abidjan, Bas-Sassandra, Comoe, Denguele, Goh-Djiboua, Lacs, Lagunes, Montagnes, Sassandra-Marahoue, Savanes, Vallée du Bandama, Woroba, Yamoussoukro, Zanzan. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Pobrežie Slonoviny, dôležité priemyselné produkty sú potraviny, nápoje; výrobky z dreva, rafinácia ropy, ťažby zlata, kamión a autobus montáž, textil, hnojivá, stavebné materiály, elektrina. Dôležité poľnohospodárske produkty sú káva, kakaové bôby, banány, palmové jadrá, kukurica, ryža, maniok, tapioka, sladké zemiaky, Tinbe. Najdôležitejšie vývozné komodity sú kakao, káva, drevo, ropa, bavlna, banány, ananásy, palmový olej, ryby a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Holandsko 11,3%, USA 7,4%, Francúzsko 6,8%, Belgicko 6,1%, v Nemecku o 5,2%, Indie 5,1%, Burkina Faso 4,6%, Mali 4,5%, vo Švajčiarsku o 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú palivo, kapitálové vybavenie, potraviny, a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Francúzsko 13,5%, Nigéria 13,3%, Čína 11,8%, USA 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Pobrežie Slonoviny a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,900 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 46.3% (2015 odhad).


Mapa - Pobrežie SlonovinyE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia