Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa

Atlas Świata: Argentyna

Atlas of World: Argentyna. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Argentyna.


Informacje o Argentyna

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Argentyna. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Argentyna. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Argentyna tutaj:

Argentyna - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Argentyna? Zacznijmy od tego: W 1816 r. Zjednoczone Prowincje Rio Plata ogłosiły niepodległość od Hiszpanii. Po Boliwii, Paragwaju i Urugwaju poszły ich odrębnymi drogami, obszar, który pozostał pozostał Argentynie. Ludność i kultura tego kraju były silnie kształtowane przez imigrantów z całej Europy, a Włochy i Hiszpania dostarczały najwięcej nowych przybyszów w latach 1860-1930. Aż do połowy XX wieku większość historii Argentyny była zdominowana przez okresy wewnętrznego konfliktu politycznego. między federalistami a unitarianami oraz między cywilnymi i wojskowymi frakcjami. Po drugiej wojnie światowej ery peronistycznego populizmu oraz bezpośredniej i pośredniej interwencji militarnej w kolejnych rządach podążała wojskowa junta, która przejęła władzę w 1976 roku. Demokracja powróciła w 1983 roku po nieudanej próbie przejęcia Falklandów (Islas Malvinas) siłą , i trwa pomimo licznych wyzwań, z których najpoważniejszym był poważny kryzys gospodarczy w latach 2001-2002, który doprowadził do gwałtownych publicznych protestów i kolejnych rezygnacji kilku prezydentów. Lata 2003-15 były okresem panowania Peronistów przez Nestora i Cristinę Fernandez de Kirchner, których polityka izolowała Argentynę i powodowała stagnację gospodarczą. Po wyborach Mauricio Macri w listopadzie 2015 r. Argentyna rozpoczęła okres reform i reintegracji międzynarodowej.

Geografia - Argentyna

Gdzie na świecie jest Argentyna? Lokalizacja tego kraju to Południowa Ameryka Południowa, na południowym Atlantyku, między Chile a Urugwajem. Całkowita powierzchnia kraju Argentyna wynosi 2,780,400 km2, z czego 2,736,690 km2 to ziemia. To bardzo duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: bogate równiny Pampasów w północnej części, płaskie do płaskiego płaskowyżu Patagonii na południu, odporne Andy wzdłuż zachodniego brzegu. Najniższym punktem kraju Argentyna jest Laguna del Carbon -105 m (położone pomiędzy Puerto San Julian i Comandante Luis Piedra Buena w prowincji Santa Cruz), najwyższy punkt Cerro Aconcagua 6962 m (położone w północno-zachodniej części prowincji Mendoza, najwyższy punkt w Ameryce Południowej). Klimat jest większości umiarkowanych; suchych na południowym wschodzie; subantarktyczne na południowym zachodzie.


Mieszkańcy - Argentyna

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Argentyna. Liczba to: 44,293,293 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? europejskie (głównie hiszpańskie i włoskie) i mestizo (mieszane pochodzenie europejskie i indiańskie) 97,2%, indiańskie 2,4%, afrykańskie 0,4% (2010 r.). Jakie są języki w kraju Argentyna? Hiszpański (oficjalny) , włoski, angielski, niemiecki, francuski, rodzime (Mapudungun, keczua). A religie: nominalnie rzymskokatolicki 92% (mniej niż 20% praktykujących), protestanci 2%, 2%, żydowskiej, inne 4%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 31.7 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 77.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Argentyna? Tutaj: jedno- trzecia część populacji mieszka w Buenos Aires; obszary aglomeracji występują w północnej i środkowej części kraju; Patagonia na południu pozostaje słabo zaludniona. Główne obszary miejskie kraju Argentyna to: Buenos Aires (stolica) 15,18 mln; Cordoba 1,511 miliona; Rosario 1.381 milionów; Mendoza 1,009 mln; San Miguel de Tucuman 910 000; La Plata 846 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Argentyna

Stolica kraju Argentyna to Buenos Aires i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 23 prowincje (prowincje, liczba pojedyncza - provincia) i 1 miasto autonomiczne; Buenos Aires, Catamarca, Chaco, Chubut, Ciudad Autonoma de Buenos Aires, Cordoba, Corrientes, Entre Rios, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, Neuquen, Rio Negro, Salta, San Juan, San Luis, Santa Cruz, Santa Fe, Santiago del Estero, Ziemia Ognista - Antartida i Islas del Atlantico Sur (Ziemia Ognista), Tucuman. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Argentyna, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwarzanie żywego inwentarza , pojazdy silnikowe, towary konsumpcyjne trwałego użytku, tekstylia, chemikalia i produkty petrochemiczne, poligrafia, hutnictwo, stal. Ważne produkty rolne to Nasiona słonecznika, cytryny, soja, winogrona, kukurydza, tytoń, orzeszki ziemne, herbata, pszenica;. Najważniejsze towary eksportowe to ziarna soi i pochodne, ropa naftowa i gaz, pojazdy, kukurydza, pszenica, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Brazylia 15,5%, USA 7,7%, Chiny 7,6%, Wietnam 4.4 % (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny, pojazdy mechaniczne, ropa naftowa i gaz ziemny, chemikalia organiczne, tworzywa sztuczne, a najważniejsi partnerzy importowi to Brazylia 24,3%, Chiny 18,7%, USA 12,5%, Niemcy 5,5% (2016). Jak bogaty jest Argentyna i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $20,700 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 32.2%.


Mapa - ArgentynaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2020 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet