Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Benin

Atlas of World: Benin. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Benin.


Informacje o Benin

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Benin. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Benin. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Benin tutaj:

Benin - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Benin? Zacznijmy od tego: Współczesny Benin był miejscem Dahomeju, królestwa Afryki Zachodniej, które zyskało popularność w około 1600 roku i przez następne dwa i pół wieku stało się potęgą regionalną, w dużej mierze opartą na handlu niewolnikami. Nadbrzeżne obszary Dahomeju zaczęły być kontrolowane przez Francuzów w drugiej połowie XIX wieku; całe królestwo zostało podbite do 1894 roku. Francuski Dahomej uzyskał niepodległość w 1960 roku; zmieniło nazwę na Republika Beninu w 1975 roku. Sukces rządów wojskowych zakończył się w 1972 roku wraz z dojściem do władzy Mathieu Kerekou i ustanowieniem rządu opartego na zasadach marksizmu-leninizmu. Przejście do rządu przedstawicielskiego rozpoczęło się w 1989 roku. Dwa lata później wolne wybory zapoczątkowały byłego premiera Nicephore'a Soglo na stanowisku prezydenta, oznaczając pierwsze udane przeniesienie władzy w Afryce z dyktatury na demokrację. Kerekou został przywrócony do władzy w wyniku wyborów przeprowadzonych w 1996 i 2001 roku, chociaż zarzucono pewne nieprawidłowości. Kerekou ustąpił pod koniec swojej drugiej kadencji w 2006 roku, a zastąpił ją Thomas YAYI Boni, niezależny polityk, niezależny, który wygrał drugą pięcioletnią kadencję w marcu 2011 roku. Patrice Talon, zamożny biznesmen, objął urząd w 2016 roku po kampanii mających na celu przywrócenie zaufania publicznego do rządu.

Geografia - Benin

Gdzie na świecie jest Benin? Lokalizacja tego kraju to Zachodnia Afryka, granicząca z Bight of Benin, między Nigerią a Togo. Całkowita powierzchnia kraju Benin wynosi 112,622 km2, z czego 110,622 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości płaskie, pofałdowane równiny; niektóre wzgórza i niskie góry. Najniższym punktem kraju Benin jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Mont Sokbaro 658 m. Klimat jest tropikalny; gorący, wilgotny na południu; półsuche na północy, w.


Mieszkańcy - Benin

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Benin. Liczba to: 11,038,805. To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Fon i powiązane 38,4%, Adja i powiązane 15,1%, Joruba i powiązane 12%, Bariba i powiązane 9,6%, Fulani i powiązane 8,6%, Ottamari i powiązane 6,1%, Yoa-Lokpa i powiązane 4,3%, Dendi i powiązane 2,9%, inne 0,9%, obcokrajowiec 1,9% (2013 est.). Jakie są języki w kraju Benin? francuski (urzędowy), Fon i Joruba (najczęstsze wernakulaty na południu), języki plemienne (co najmniej sześć głównych na północy). A religie: muzułmanów 27,7%, katolicy 25,5%, protestanci 13,5 % (Niebiański 6,7%, metodystyczny 3,4%, inny protestant 3,4%), Vodoun 11,6%, inne chrześcijańskie 9,5%, inne tradycyjne religie 2,6%, inne 2,6%, żadne 5,8% (2013 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 18.2 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 62.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Benin? Tutaj: ludność znajduje się przede wszystkim na południu, a najwyższe skupienie zamieszkuje miasta i okolice na wybrzeżu Atlantyku; większość północy pozostaje słabo zaludniona większymi skupiskami mieszkańców zachodniego. Główne obszary miejskie kraju Benin to: Porto-novo (stolica) 268 000 (2014); Cotonou (siedziba rządu) 682 000; Abomey-Calavi 757,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Benin

Stolica kraju Benin to Porto-Novo (kapitał konstytucyjny); Cotonou (siedziba rządu) i rządowy typ prezydencka republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 12 departamentów; Alibori, Atacora, Atlantique, Borgou, Collines, Couffo, Donga, Littoral, Mono, Oueme, Plateau, Zou. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Benin, ważnymi produktami przemysłowymi są tekstylia dla zwierząt , przetwórstwo spożywcze, materiały budowlane, cement. Ważne produkty rolne to Bawełna, kukurydza, maniok (maniok, tapioka), ignamy, fasola, olej palmowy, orzeszki ziemne, orzechy nerkowca;. Najważniejsze towary eksportowe to bawełna, orzechy nerkowca, masło shea, tekstylia, produkty palmowe, owoce morza, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Indie 14,3%, Malezja 12,2%, Bangladesz 9,5%, Białoruś 7,4%, Chiny 6,2%, Nigeria 6,1%, Niger 5,6% (2016). Najważniejsze towary importowe to żywność, dobra inwestycyjne, produkty naftowe, a najważniejsi partnerzy importowi to Indie 14,9%, Tajlandia 12,4%, Francja 10,1%, Chiny 8,4%, Togo 7,3%, Holandia 4,8%, Belgia 4,7% (2016). Jak bogaty jest Benin i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $2,200 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 36.2% (2011 oszacowanie).


Mapa - BeninBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności