Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Benin

Atlas sveta: Benin. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Benin.

Domov - Afrika - Benin

Informácie - Benin

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Benin. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Benin. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Benin tu:

Benin - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Benin? Začnime týmto: Súčasný deň Benin bol miestom Dahomey, západoafrického kráľovstva, ktoré sa v roku 1600 zdvihlo do popredia a počas nasledujúcich dvoch a pol storočí sa stalo regionálnou mocou, ktorá sa vo veľkej miere zakladala na obchode s otrokmi. Pobrežné oblasti Dahomey začali byť kontrolované Francúzmi v druhej polovici 19. storočia; celé kráľovstvo bolo dobyté v roku 1894. Francúzsky Dahomey získal nezávislosť v roku 1960; zmenila svoj názov na republiku Benin v roku 1975. Postupnosť vojenských vlád skončila v roku 1972 s nástupom k moci Mathieu Kerekou a založením vlády založenej na marxisticko-leninských princípoch. Pohyb na zastupiteľskú vládu sa začal v roku 1989. O dva roky neskôr voľné voľby predstavili za prezidenta bývalého premiéra Nicepaře Sogla, ktorý označil prvý úspešný presun moci v Afrike z diktatúry do demokracie. Kerekou sa vrátili k moci vďaka voľbám, ktoré sa konali v rokoch 1996 a 2001, hoci boli spomenuté niektoré nezrovnalosti. Kerekou odstúpil na konci druhého volebného obdobia v roku 2006 a nasledoval Thomas YAYI Boni, politický outsider a nezávislý, ktorý vyhral druhé marcové päťročné funkčné obdobie v marci 2011. Patrice Talon, bohatý podnikateľ, nastúpil do funkcie v roku 2016 kampaň na obnovenie dôvery verejnosti vo vládu.

Geografia - Benin

Kde na svete je Benin? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, hraničiaca s Binom Beninom, medzi Nigériou a Togom. Celková plocha krajiny Benin je 112,622 km2, z čoho 110,622 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne rovinatý; niektoré kopce a nízke hory. Benin má najnižší bod Atlantský oceán 0 m, najvyšší bod Mont Sokbaro 658 m. Podnebie je ; horúce, vlhké na juhu; semiaridný na severe severne.


Obyvatelia - Benin

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Benin. To číslo je: 11,038,805. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Fon a súvisiace 38,4%, Adja a súvisiace 15,1%, Yoruba a súvisiace 12%, Bariba a súvisiace 9,6%, Fulani a súvisiace 8,6%, Ottamari a súvisiace 6,1%, Yoa-Lokpa a súvisiace 4,3%, Dendi a súvisiace 2,9% iné 0,9%, cudzinec 1,9% (2013). Aké sú jazyky v krajine Benin? Francúzsky (oficiálny), Fon a Jorub (najčastejšie obyvateľov na juhu), kmeňové jazyky (najmenej šesť hlavných na severe). A náboženstvá: Moslim 27,7%, rímskokatolícke 25,5% % (Nebesia 6,7%, metodista 3,4%, iní protestanti 3,4%), Vodún 11,6%, iní kresťania 9,5%, ostatné tradičné náboženstvá 2,6%, iné 2,6%, žiadne 5,8% (2013). Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 62.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Benin? Tu: obyvateľstvo sa nachádza predovšetkým na juhu, s najvyššou koncentráciou ľudí žijúcich v pobrežných oblastiach a okolo nich; väčšina zo severu zostáva riedko osídlená vyššou koncentráciou obyvateľov na západe. Hlavné mestské oblasti krajiny Benin sú: Porto-novo (hlavné mesto) 268 000 (2014); Cotonou (sídlo vlády) 682 000; Abomey-Calavi 757 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Benin

Hlavné mesto krajiny Benin je Porto-Novo (ústavný kapitál); Cotonou (sídlo vlády) a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 12 oddelenia; Alibori, Atacora, Atlantique, Borgou, Collines, Couffo, Donga, Littoral, Mono, Oueme, Plateau, Zou. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Benin, dôležité priemyselné produkty sú textil, potravinársky priemysel, stavebné materiály, cement. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlna, kukurica, maniok, maniok, tapioka, sladké bôby, fazuľa, palmový olej, arašidy, kešu; živočíšne. Najdôležitejšie vývozné komodity sú bavlna, kešu, bambucké maslo, textil, palmy, morské produkty a najdôležitejšími exportnými partnermi sú India 14,3%, Malajzia 12,2%, Bangladesh 9,5% Bielorusko 7,4%, Čína 6,2%, Nigéria 6,1%, Niger 5,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, investičné tovary, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú India 14,9%, Thajsko 12,4%, Francúzsko 10,1%, Čína 8,4%, Togo 7,3%, Holandsko 4,8%, Belgicko 4,7%. Ako bohatá je krajina Benin a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,200 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 36.2% (2011 odhad).


Mapa - BeninE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia