Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Dominikana

Atlas of World: Dominikana. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Dominikana.


Informacje o Dominikana

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Dominikana. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Dominikana. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Dominikana tutaj:

Dominikana - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Dominikana? Zacznijmy od tego: Taino - rdzenni mieszkańcy Hispanioli przed przybyciem Europejczyków - podzielili wyspę na pięć naczelnych i terytoriów. Krzysztof Kolumb zbadał wyspę podczas pierwszej podróży w 1492 r. stała się odskocznią do hiszpańskiego podboju Karaibów i kontynentu amerykańskiego. W 1697 r. Hiszpania uznała dominację Francji nad zachodnią trzecią wyspą, która w 1804 r. Stała się Haiti. Pozostała część wyspy, znana wówczas pod nazwą Santo Domingo, dążyła do uzyskania własnej niepodległości w 1821 roku, ale została podbita i rządzona przez Haitańczyków przez 22 lata; w 1844 r. Dominikanie dobrowolnie powrócili do Imperium Hiszpańskiego, ale dwa lata później rozpoczęli wojnę, która przywróciła niepodległość w 1865 r. Spuścizna niepokojów, przeważała zasada niereprezentatywna, ograniczona dyktaturą Rafaela Leonidasa Trujillo w latach 1930-1961. Juan Bosch został wybrany na prezydenta w 1962 r., ale został zdetronizowany podczas wojskowego zamachu stanu w 1963 r. W 1965 r. Stany Zjednoczone przeprowadziły interwencję w środku wojna domowa wywołana przez powstanie w celu przywrócenia Boscha. W 1966 roku Joaquin Balaguer pokonał Boscha podczas wyborów prezydenckich. Balaguer utrzymywał silną władzę przez większość następnych 30 lat, kiedy międzynarodowa reakcja na wadliwe wybory zmusiła go do skrócenia kadencji w 1996 roku. Od tego czasu odbywają się regularne, konkurencyjne wybory, w których kandydaci opozycji zdobyli prezydenturę. Były prezydent Leonel Fernandez Reyna (pierwsza kadencja 1996-2000) wygrał wybory do nowej kadencji w 2004 r. W związku z poprawką konstytucyjną umożliwiającą prezydentom służbę w więcej niż jednej kadencji, a następnie został ponownie wybrany do drugiej kolejnej kadencji. W 2012 r. Prezydentem został Danilo Medina Sanchez; został ponownie wybrany w 2016 roku.

Geografia - Dominikana

Gdzie na świecie jest Dominikana? Lokalizacja tego kraju to Karaiby, wschodnie dwie trzecie wyspy Hispaniola, między Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim, na wschód od Haiti. Całkowita powierzchnia kraju Dominikana wynosi 48,670 km2, z czego 48,320 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: trudnych górach i górach przeplatanych żyznymi dolinami. Najniższym punktem kraju Dominikana jest Lago Enriquillo -46 m, najwyższy punkt Pico Duarte 3 098 m. Klimat jest tropikalne morze; niewielkie wahania temperatury sezonowej; sezonowa zmienność opadów w.


Mieszkańcy - Dominikana

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Dominikana. Liczba to: 10,734,247 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? mieszany 70,4% (mestizo / indio 58%, mulat 12,4%), czarny 15,8%, biały 13,5%, inny 0,3%. Jakie są języki w kraju Dominikana? hiszpański (oficjalny). A religie: rzymskokatolicki 95%, inne 5%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 28.1 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 78.3 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Dominikana? Tutaj: rozwój wybrzeża jest znaczące, zwłaszcza na południowych równinach nadbrzeżnych iw Dolinie Cibao, gdzie gęstość zaludnienia jest najwyższa; mniejsze skupiska ludności istnieją we wnętrzu gór (Cordillera Central). Główne obszary miejskie kraju Dominikana to: Santo Domingo (stolica) 2.945 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Dominikana

Stolica kraju Dominikana to Santo Domingo i rządowy typ republiki prezydenckiej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 10 regionów ( regiones, w liczbie pojedynczej - region); Cibao Nordeste, Cibao Noroeste, Cibao Norte, Cibao Sur, El Valle, Enriquillo, Higuamo, Ozama, Valdesia, Yuma. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Dominikana, ważnymi produktami przemysłowymi są turystyka jajeczna, przetwórstwo cukru, wydobycie złota, tekstylia, cement, tytoń, elementy elektryczne, wyroby medyczne. Ważne produkty rolne to Kakao, tytoń, trzcina cukrowa, kawa, bawełna, ryż, fasola, ziemniaki, kukurydza, banany; bydło, świnie, produkty mleczne, wołowina,. Najważniejsze towary eksportowe to złoto, srebro, kakao, cukier, kawa, tytoń, mięso, towary konsumpcyjne, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są USA 47,3%, Haiti 12%, Kanada 7,8%, Indie 6,2% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa naftowa, artykuły spożywcze, bawełna i tkaniny, chemikalia i farmaceutyki, a najważniejsi partnerzy importowi to USA 40,4%, Chiny 12,5%, Meksyk 5,2% (2016). Jak bogaty jest Dominikana i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $17,000 (2017 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 30.5% (2016 oszacowanie).


Mapa - DominikanaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności