Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Kazachstan

Atlas of World: Kazachstan. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Kazachstan.

Strona główna - Azja - Kazachstan

Informacje o Kazachstan

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Kazachstan. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Kazachstan. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Kazachstan tutaj:

Kazachstan - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Kazachstan? Zacznijmy od tego: Etniczni Kazachowie, mieszanka koczowniczych plemion tureckich i mongolskich, którzy przybyli do tego regionu w XIII wieku, rzadko byli zjednoczeni jako jeden naród. Obszar ten został podbity przez Rosję w XVIII wieku, a Kazachstan stał się republiką radziecką w 1936 roku. Polityka sowiecka zredukowała liczbę etnicznych Kazachów w latach 30. XX w. I umożliwiła nieetnicznym Kazachom przewyższanie liczby tubylców. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku program rolniczy "Krainy Dziewicze" zachęcał obywateli radzieckich do pomocy w uprawie północnych pastwisk w Kazachstanie. Ten napływ imigrantów (głównie Rosjan, ale także kilku innych deportowanych narodowości) dalej wypaczał mieszankę etniczną. Nieme-muzułmańskie mniejszości etniczne odeszły z Kazachstanu w dużej liczbie od połowy lat 90. do połowy 2000 roku, a program narodowy spowodował repatriację około miliona etnicznych Kazachów z powrotem do Kazachstanu. Tendencje te pozwoliły Kazachom na ponowne uzyskanie tytularnej większości. Ta dramatyczna zmiana demograficzna podważyła również wcześniejszą różnorodność religijną i uczyniła z tego kraju ponad 70% muzułmanów. Gospodarka Kazachstanu jest większa niż w innych krajach Azji Środkowej, głównie ze względu na ogromne zasoby naturalne kraju. Aktualne zagadnienia obejmują: rozwijanie spójnej tożsamości narodowej, rozszerzanie rozwoju ogromnych zasobów energetycznych kraju i eksportowanie ich na rynki światowe, dywersyfikację gospodarki, zwiększanie konkurencyjności gospodarczej Kazachstanu i wzmacnianie stosunków z sąsiednimi państwami i obcą władzą. Astana z powodzeniem gościła międzynarodową ekspozycję w 2017 roku. Trzy miesiące Expo 2017, tematyczne Future Energy, było pierwszą taką wystawą w byłym Związku Radzieckim.

Geografia - Kazachstan

Gdzie na świecie jest Kazachstan? Lokalizacja tego kraju to Azja Środkowa, północny zachód od Chin; niewielka część na zachód od rzeki Ural (Zhayyq) w najbardziej na wschód wysuniętej Europie. Całkowita powierzchnia kraju Kazachstan wynosi 2,724,900 km2, z czego 2,699,700 km2 to ziemia. To bardzo duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: szeroki płaski step rozciągający się od Wołgi na zachodzie do Góry Ałtaj na wschodzie i od równin zachodniej Syberii na północy do oaz i pustyń Azji Środkowej na południu. Najniższym punktem kraju Kazachstan jest Vpadina Kaundy -132 m, najwyższy punkt Khan Tangiri Shyngy (Pik Khan-Tengri) 6 995 m. Klimat jest kontynentalne, mroźne zimy i gorące lata, jałowy i półpustynny,.


Mieszkańcy - Kazachstan

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Kazachstan. Liczba to: 18,556,698 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Kazachski (Qazaq) 63,1%, rosyjski 23,7%, uzbecki 2,9%, ukraiński 2,1%, ujgurski 1,4%, tatarski 1,3%, Niemiecki 1,1%, inne 4,4% (2009 rok.). Jakie są języki w kraju Kazachstan? Kazachski (oficjalny, Qazaq) 74% (rozumieć język mówiony), rosyjski (urzędowy, używany w codziennym biznesie, oznaczony jako "język komunikacji międzyetnicznej") 94,4% (rozumieć język mówiony (2009 r.). A religie: Muzułmanin 70,2%, chrześcijanin 26,2% (głównie rosyjski prawosławny), inny 0,2%, ateista 2,8%, nieokreślony 0,5% (2009 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 30.6 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 71.1 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Kazachstan? Tutaj: większość kraju wykazuje niską gęstość zaludnienia, zwłaszcza wnętrza; klastry ludności pojawiają się w aglomeracjach miejskich w dalekiej północnej i południowej części kraju. Główne obszary miejskie kraju Kazachstan to: Almaty 1,523 miliona; Astana (stolica) 759 000 (2015).

Rząd i gospodarka - Kazachstan

Stolica kraju Kazachstan to Astana i rządowy typ prezydenckiej republiki. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 14 prowincji (oblyslar, liczba pojedyncza - oblys) i 2 miasta (qalalar, liczba pojedyncza - qala); Almaty (Taldyqorghan), Almaty, Aqmola (Kokshetau), Aqtobe, Astana, Atyrau, Batys Qazaqstan [Zachodni Kazachstan] (Dżentalia), Mangghystau (Aqtau), Ongtustik Qazaqstan [Południowy Kazachstan] (Szymkent), Pawłodar, Qaraghandy, Qostanay, Qyzylorda , Shyghys Qazaqstan [Wschodni Kazachstan] (Oskemen), Soltustik Qazaqstan [Północny Kazachstan] (Petropavl), Zhambyl (Taraz). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Kazachstan, ważnymi produktami przemysłowymi są olej, węgiel, ruda żelaza, mangan, chromit, ołów, cynk, miedź, tytan, boksyt, złoto, srebro, fosforany, siarka, uran, żelazo i stal; traktory i inne maszyny rolnicze, silniki elektryczne, materiały budowlane. Ważne produkty rolne to Ziarna (głównie pszenica jara i jęczmień), ziemniaki, warzywa, melony; żywy inwentarz. Najważniejsze towary eksportowe to produkty naftowe i ropopochodne, gaz ziemny, metale żelazne, chemikalia, maszyny, zboża, wełna, mięso, węgiel, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Włochy 20,3%, Chiny 11,5%, Rosja 9,5 %, Holandia 8,9%, Szwajcaria 7,3%, Francja 4,9% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt, wyroby metalowe, żywność, a najważniejsi partnerzy importowi to Rosja 36,2%, Chiny 14,5%, Niemcy 5,7%, USA 5,1% (2016). Jak bogaty jest Kazachstan i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $26,100 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 2.7% (2015 oszacowanie).


Mapa - KazachstanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności