Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Kazachstán

Atlas světa: Kazachstán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Kazachstán.

Domů - Asie - Kazachstán

Informace - Kazachstán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Kazachstán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Kazachstán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Kazachstán:

Kazachstán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Kazachstán? Začněme tímto: Etnické kazachové, směs Turkic a mongolských kočovných kmenů, kteří se do 13. století stěhovali do tohoto regionu, se zřídkakdy spojili jako jediný národ. Oblast byla dobytá Ruskem v 18. století a Kazachstán se stal sovětskou republikou v roce 1936. Sovětská politika snižovala počet etnických kazašů ve třicátých letech minulého století a umožnila neetnickým kazámcům překonat počet domorodců. Během padesátých a šedesátých let dvacátého a šedesátého létového programu "Virgin Lands" byli sovětští občané povzbuzováni k tomu, aby pomohli pěstovat severní pastviny Kazachstánu. Tento příliv přistěhovalců (většinou Rusů, ale i některých dalších deportačních národností) dále vyvedl etnickou směsnost. Nemuslimské etnické menšiny od poloviny devadesátých let od poloviny 90. let odešly z velkého množství Kazachstán a národní program vrátil zpět do Kazachstánu asi milion kazachů. Tyto trendy umožnily Kazachstům opět stát se tituly. Tento dramatický demografický posun také podkopal předchozí náboženskou rozmanitost a dělal zemi více než 70% muslimů. Kazachstánské hospodářství je větší než v ostatních středoasijských státech, a to především kvůli obrovským přírodním zdrojům země. Současné otázky zahrnují: rozvoj soudržné národní identity, rozšiřování rozvoje rozsáhlých energetických zdrojů země a jejich export na světové trhy, diverzifikaci hospodářství, posílení hospodářské konkurenceschopnosti Kazachstánu a posílení vztahů se sousedními státy a zahraničními mocnostmi. Astana úspěšně uspořádala mezinárodní výstavu v roce 2017. Tříměsíční Expo 2017, tématická budoucí energie, byla první výstavou bývalé sovětské země.

Geografie - Kazachstán

Kde je na světě Kazachstán? Umístění této země je Střední Asie, severozápadně od Číny; malá část západně od řeky Ural (nejvyšší část Evropy). Kazachstán má celkovou plochu 2,724,900 km2, z čehož 2,699,700 km2 je země. Takže to je velmi velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: velká plochá steppa, která se táhne od Volhy na západě Altai hory na východě a od roviny západní Sibiři na severu k oázám a pouštům střední Asie na jihu. Nejnižší bod země Kazachstán je Vpadina Kaundy -132 m, nejvyšší bod Khan Tangiri Shyngy (Pik Khan-Tengri) 6,995 m. A klima je kontinentální, studené zimy a horké léto, suchá a polořadovka.


Obyvatelé - Kazachstán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Kazachstán. Počet obyvatel je: 18,556,698 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Kazašský (Qazaq) 63,1%, Ruský 23,7%, Uzbekský 2,9%, Ukrajinský 2,1%, Ujgur 1,4%, Tatarský 1,3% Němčina 1,1%, ostatní 4,4% (2009 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Kazachstán hovoří jazyky Kazachština (oficiální, Qazaq) 74% (rozumět mluvenému jazyku), ruština (oficiální, používaný v každodenním podnikání, označovaný jako "jazyk interetnické komunikace") 94.4% ) (V roce 2009). A náboženství: Muslim 70,2%, křesťan 26,2% (většinou ruští ortodoxní), jiní 0,2%, ateisté 2,8%, nespecifikováno 0,5% (rok 2009). Kolik let je tady lidem? 30.6 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 71.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: většina země vykazuje nízkou hustotu obyvatelstva, zejména vnitřek; populační skupiny se objevují v městských aglomeracích v dalekých severních a jižních částech země. Hlavní městské oblasti v zemi Kazachstán jsou: Almaty 1,523 milionu; Astana (hlavní město) 759 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Kazachstán

Hlavní město země Kazachstán je Astana a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 14 provincií (oblyslar, singular - oblys) a 2 měst (qalalar, singular - qala); Almaty, Atyrau, Atyrau, Batys Qazaqstan [západní Kazachstán] (ústní), Mangghystau (Aqtau), Ongtustik Qazaqstan [Shymkent], Pavlodar, Qaraghandy, Qostanay, Qyzylorda , Zhambyl (Taraz). Pokud jde o ekonomiku, Kazachstán má tyto důležité průmyslové produkty: ropa, uhlí, železná ruda, mangan, chromit, olovo, zinek, měď, titan, bauxit, zlato, stříbro, fosfáty, síra, uran, železo a ocel; traktory a další zemědělská technika, elektromotory, stavební materiály. Důležité zemědělské produkty jsou Obilí (většinou jarní pšenice a ječmen), brambory, zelenina, melouny; hospodářských zvířat. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa a ropné produkty, zemní plyn, železné kovy, chemikálie, stroje, obilí, vlna, maso, uhlí a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Itálie 20.3%, Čína 11.5% %, Nizozemsko 8,9%, Švýcarsko 7,3%, Francie 4,9% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, kovové výrobky, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Rusko 36,2%, Čína 14,5%, Německo 5,7%, USA 5,1%. Jakým bohatstvím oplývá Kazachstán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $26,100 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 2.7% (2015 odhad).


Mapa KazachstánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí