Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Kazachstan

Atlas sveta: Kazachstan. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Kazachstan.

Domov - Ázia - Kazachstan

Informácie - Kazachstan

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Kazachstan. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Kazachstan. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Kazachstan tu:

Kazachstan - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Kazachstan? Začnime týmto: Etnické kazašci, zmes tureckých a mongolských kočovných kmeňov, ktorí sa do regiónu presťahovali do 13. storočia, boli len zriedka jednotní ako jeden národ. Oblasť bola dobytá Ruskom v 18. storočí a Kazachstan sa stal sovietskou republikou v roku 1936. Sovietska politika znížila počet etnických kazašov v tridsiatych rokoch minulého storočia a umožnila neetnickým kazašom, aby prevyšovali počet miestnych obyvateľov. Počas 50. a 60. rokov 20. storočia v programe "Virgin Lands" boli sovietskych občanov povzbudzovaní, aby pomáhali pestovať severné pastviny Kazachstanu. Tento prílev prisťahovalcov (väčšinou Rusov, ale aj niektorých iných deportovaných národností) ešte viac narušil etnickú zmes. Nemuslimské etnické menšiny sa od polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia vzdali Kazachstanu vo veľkom počte a národný program repatrioval asi milión etnických Kazachstanov späť do Kazachstanu. Tieto trendy umožnili kazašom opäť získať tituly. Tento dramatický demografický posun tiež podkopal predchádzajúcu náboženskú rozmanitosť a urobil krajinou viac ako 70% moslimov. Kazachstánske hospodárstvo je väčšie ako hospodárstvo všetkých ostatných krajín strednej Ázie, ktoré sú z veľkej časti dôsledkom rozsiahlych prírodných zdrojov krajiny. Súčasné otázky zahŕňajú: rozvoj súdržnej národnej identity, rozširovanie rozvoja obrovských energetických zdrojov krajiny a ich export na svetové trhy, diverzifikáciu hospodárstva, posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti Kazachstanu a posilnenie vzťahov so susednými štátmi a zahraničnými mocnosťami. Astana úspešne usporiadala medzinárodne uznávanú expozíciu v roku 2017. Trojmesačná Expo 2017, tému Future Energy, bola prvá takáto výstava bývalého sovietskeho štátu.

Geografia - Kazachstan

Kde na svete je Kazachstan? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Ázia, severozápadne od Číny; malá časť západne od rieky Ural (najväčšia východná Európa). Celková plocha krajiny Kazachstan je 2,724,900 km2, z čoho 2,699,700 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: rozsiahla plochá stepa sa rozprestiera od Volhy na západe až po Altai hory na východe a od roviny západnej Sibír na severe až po oázy a púšte Strednej Ázie na juhu. Kazachstan má najnižší bod Vpadina Kaundy -132 m, najvyšší bod Khan Tangiri Shyngy (Pik Khan-Tengri) 6995 m. Podnebie je kontinentálne, studené zimy a horúce leto, suchá a poloriadna.


Obyvatelia - Kazachstan

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Kazachstan. To číslo je: 18,556,698 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Kazašský (Qazaq) 63,1%, ruský 23,7%, Uzbek 2,9%, ukrajinský 2,1%, ujgurskej 1,4%, Tatar 1,3%, Nemecký 1,1%, ostatný 4,4% (2009 est.). Aké sú jazyky v krajine Kazachstan? Kazašský (oficiálny, Qazaq) 74% (rozumieť hovorenému jazyku), ruský (oficiálny, používaný v každodennom živote označovaný ako "jazyk interetnickej komunikácie") 94.4% ) (V roku 2009). A náboženstvá: Moslim 70,2%, kresťan 26,2% (hlavne ruskí pravoslávni), iní 0,2%, ateistí 2,8%, nešpecifikovaní 0,5% (rok 2009). Koľko rokov je ľudom v priemere? 30.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 71.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Kazachstan? Tu: väčšina krajiny vykazuje nízku hustotu obyvateľstva, najmä interiér; populačné zoskupenia sa objavujú v mestských aglomeráciách na ďalekom severnom a južnom úseku krajiny. Hlavné mestské oblasti krajiny Kazachstan sú: Almaty 1,523 milióna; Astana (hlavné mesto) 759.

Vláda a hospodárstvo - Kazachstan

Hlavné mesto krajiny Kazachstan je Astana a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 14 provincií (oblyslar, singular - oblys) a 2 mestá (qalalar, singular - qala); Almaty, Aqmola (Kokshetau), Aqtobe, Astana, Atyrau, Batys Qazaqstan [West Kazachstan] (ústne), Mangghystau (Aqtau), Ongtustik Qazaqstan [Shymkent], Pavlodar, Qaraghandy, Qostanay, Qyzylorda , Zhambyl (Taraz). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Kazachstan, dôležité priemyselné produkty sú ropa, uhlie, železná ruda, mangán, chromit, olovo, zinok, meď, titán, bauxit, zlato, striebro, fosfáty, síra, urán, železo a oceľ; traktory a iné poľnohospodárske stroje, elektromotory, stavebné materiály. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Obilie (väčšinou jarná pšenica a jačmeň), zemiaky, zelenina, melóny; hospodárske zvieratá. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa a ropné produkty, zemný plyn, železné kovy, chemikálie, stroje, obilie, vlna, mäso, uhlie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Taliansko 20.3%, Čína 11.5% %, Holandsko 8,9%, Švajčiarsko 7,3%, Francúzsko 4,9% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, kovové výrobky, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Rusko 36,2%, Čína 14,5%, Nemecko 5,7%, USA 5,1%. Ako bohatá je krajina Kazachstan a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $26,100 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 2.7% (2015 odhad).


Mapa - KazachstanE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia