Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Mariany Północne

Atlas of World: Mariany Północne. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Mariany Północne.

Strona główna - Australia & Oceania - Mariany Północne

Informacje o Mariany Północne

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Mariany Północne. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Mariany Północne. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Mariany Północne tutaj:

Mariany Północne - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Mariany Północne? Zacznijmy od tego: Pod administracją Stanów Zjednoczonych w ramach Powierniczego Terytorium NZ na Pacyfiku, mieszkańcy Północnych Mariana Wysp zdecydowali, że w latach 70. XX wieku nie będą dążyć do niepodległości, lecz zamiast tego nawiążą bliższe stosunki z USA. Negocjacje w sprawie statusu terytorialnego rozpoczęły się w 1972 roku. Porozumienie o ustanowieniu wspólnoty w unii politycznej z USA zostało zatwierdzone w 1975 roku i weszło w życie 24 marca 1976 roku. Nowy rząd i konstytucja weszła w życie w 1978 roku.

Geografia - Mariany Północne

Gdzie na świecie jest Mariany Północne? Lokalizacja tego kraju to Oceania, wyspy w Północny Pacyfik, około trzech czwartych drogi z Hawajów na Filipiny. Całkowita powierzchnia kraju Mariany Północne wynosi 464 km2, z czego 464 km2 to ziemia. To jest mały kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: południowymi wyspami tego archipelagu biegnącego z północy na południe są wapień z frędzlonymi rafami koralowymi; wyspy północne są wulkaniczne, z aktywnymi wulkanami na kilku wyspach. Najniższym punktem kraju Mariany Północne jest Oceanu Spokojnego 0 m, najwyższy punkt nienazwana elewacja na Agrihan 965 m. Klimat jest Tropikalne morze; umiarkowane przez północno-wschodnie wiatry, niewielkie wahania sezonowe; pora sucha od grudnia do czerwca, pora deszczowa od lipca do Octobe.


Mieszkańcy - Mariany Północne

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Mariany Północne. Liczba to: 52,263 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Azjatyckie 50% (obejmuje Filipiński 35,3%, chiński 6,8%, koreański 4,2% i inne azjatyckie 3,7%), rodzimy Hawajczyk lub inny wyspiarski rejon wysp Pacyfiku 34,9% (w tym Chamorro 23,9%, Carolinian 4,6%, i inny rdzenni mieszkańcy Hawajów lub Pacyfiku 6,4%), inne 2,5 %, dwie lub więcej grup etnicznych lub ras 12,7% (2010 est.). Jakie są języki w kraju Mariany Północne? Języki filipińskie 32,8%, Chamorro (oficjalny) 24,1%, angielski (oficjalny) 17%, inne języki wysp Pacyfiku 10,1%, chiński 6,8%, inne azjatyckie języki 7,3%, inne 1,9% (2010 r.). A religie: Chrześcijańscy (większość rzymskokatolicka, chociaż tradycyjne poglądy i tabu można wciąż znaleźć). Ile lat mają przeciętni ludzie? 33.6 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 75.4 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Mariany Północne? Tutaj: około 90% ludności mieszka na wyspie Saipan. Główne obszary miejskie kraju Mariany Północne to: Saipan (stolica) 49 000 (2014).

Rząd i gospodarka - Mariany Północne

Stolica kraju Mariany Północne to Saipan i rządowy typ demokracja prezydencka; wspólnota w unii politycznej z USA. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - brak (wspólnota w unii politycznej z USA); nie ma podziału administracyjnego pierwszego rzędu według definicji rządu USA, ale w drugim rzędzie są 4 gminy: Wyspy Północne, Rota, Saipan, Tinian. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Mariany Północne, ważnymi produktami przemysłowymi są turystyka, bankowość, budownictwo, rybołówstwo, wyroby rzemieślnicze, inne usługi. Ważne produkty rolne to Warzyw i melonów, owoców i orzechów; rośliny ozdobne; żywy inwentarz, drób, jaja; produkty rybołówstwa i akwakultury. Najważniejsze towary eksportowe to odzieży, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są nieznane. Najważniejsze towary importowe to żywność, sprzęt i materiały budowlane, produkty naftowe, a najważniejsi partnerzy importowi to nieznane. Jak bogaty jest Mariany Północne i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $13,300 (2013 oszacowanie). To całkiem dobrze. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: nieznany%.


Mapa - Mariany PółnocneBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności