Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Severné Mariány

Atlas sveta: Severné Mariány. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Severné Mariány.

Domov - Austrália & Oceánia - Severné Mariány

Informácie - Severné Mariány

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Severné Mariány. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Severné Mariány. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Severné Mariány tu:

Severné Mariány - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Severné Mariány? Začnime týmto: Pod vládou Spojených štátov amerických ako súčasti Tajomstva Tichého oceánu OSN sa obyvatelia severných Mariánskych ostrovov v 70. rokoch rozhodli, že nebudú hľadať nezávislosť, ale namiesto toho vytvoria užšie vzťahy s USA. Rokovania o územnom postavení sa začali v roku 1972. Dohoda o založení spoločného bohatstva v politickom zväzku s USA bola schválená v roku 1975 a nadobudla platnosť 24. marca 1976. Nová vláda a ústava vstúpili do platnosti v roku 1978.

Geografia - Severné Mariány

Kde na svete je Severné Mariány? Umiestnenie tejto krajiny je Oceánia, Severný Tichý oceán, asi tri štvrtiny cesty z Havaja na Filipíny. Celková plocha krajiny Severné Mariány je 464 km2, z čoho 464 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: južné ostrovy v tomto severo-južnom trendovom súostroví sú vápencové s okrajovými koralovými útesmi; severné ostrovy sú vulkanické s aktívnymi sopkami na niekoľkých ostrovoch. Severné Mariány má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod nadmorská výška na Agrihan 965 m. Podnebie je tropických morí; moderované severovýchodným obchodným vetrom, málo sezónne zmeny teploty; suchá sezóna december až jún, dažďová sezóna júl až október.


Obyvatelia - Severné Mariány

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Severné Mariány. To číslo je: 52,263 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Ázijské 50% (zahŕňa Filipínsky 35,3%, Číňan 6,8%, Kórejský 4,2% a iní Ázijčania 3,7%), Native Hawaiian alebo iný Tichý ostrovček 34,9% (vrátane Chamorro 23,9%, Carolinian 4,6% a iný Havajský alebo Pacifik Islander 6,4% %, dve alebo viac etnických skupín alebo ras 12,7% (v roku 2010). Aké sú jazyky v krajine Severné Mariány? Filipínske jazyky 32,8%, Chamorro (oficiálne) 24,1%, Anglický (oficiálne) 17%, ostatné ostrovné Pacific jazyky 10,1%, čínsky 6,8%, ostatné ázijské jazyky 7,3%, ostatní 1,9% (2010 est.). A náboženstvá: Christian (rímsky katolík väčšina, hoci tradičné viery a tabu môžu byť stále nájdené). Koľko rokov je ľudom v priemere? 33.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Severné Mariány? Tu: približne 90% obyvateľov žije na ostrove Saipan. Hlavné mestské oblasti krajiny Severné Mariány sú: Saipan (hlavné mesto) 49 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Severné Mariány

Hlavné mesto krajiny Severné Mariány je Saipan a typ vlády prezidentská demokracia; spoločenstvo v politickom zväzku s USA. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - žiadny (spoločenstvo v politickej únii s USA); neexistujú žiadne administratívne rozdiely prvého poriadku, ako ich definovala vláda USA, ale v druhom poradí sú 4 obce: severné ostrovy, Rota, Saipan, Tinian. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Severné Mariány, dôležité priemyselné produkty sú cestovný ruch, bankovníctvo, stavebníctvo, rybolov, remeslá, ostatné služby. Dôležité poľnohospodárske produkty sú zelenina a melóny, ovocie a orechy; okrasné rastliny; dobytok, hydina, vajcia; ryby a produkty akvakultúry. Najdôležitejšie vývozné komodity sú odevy a najdôležitejšími exportnými partnermi sú nevedno. Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, stavebné zariadenia a materiály, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú nevedno. Ako bohatá je krajina Severné Mariány a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $13,300 (2013 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - Severné MariányE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia