Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Maroko

Atlas of World: Maroko. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Maroko.


Informacje o Maroko

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Maroko. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Maroko. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Maroko tutaj:

Maroko - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Maroko? Zacznijmy od tego: W 788 r., Około sto po arabskim podboju Afryki Północnej, w Maroku zaczęła rządzić seria marokańskich dynastii muzułmańskich. W XVI wieku monarchia Sa'adi, zwłaszcza Ahmada al-Mansura (1578-1603), odepchnęła zagranicznych najeźdźców i zapoczątkowała złoty wiek. Dynastia Alaouite, do której należy obecna marokańska rodzina królewska, pochodzi z XVII wieku. W 1860 r. Hiszpania zajęła północne Maroko i zapoczątkowała półwieczną rywalizację handlową między europejskimi potęgami, które dostrzegły suwerenność Maroka. w 1912 r. Francuzi nałożyli protektorat na kraj. Przedłużona walka o niepodległość z Francją zakończyła się pomyślnie w 1956 roku. Umiędzynarodowione miasto Tanger i większość hiszpańskich posiadłości zostały w tym samym roku oddane do nowego kraju. Sułtan Mohammed V, dziadek obecnego monarchy, zorganizował nowe państwo jako monarchię konstytucyjną iw 1957 r. przyjął tytuł króla. Od wycofania się Hiszpanii z 1976 r. Z dzisiejszej Sahary Zachodniej, Maroko rozszerzyło swoją faktyczną kontrolę administracyjną na około 80% tego terytorium; jednakże ONZ nie uznaje Maroka za władzę administracyjną Sahary Zachodniej. ONZ od 1991 r. Monitorowało zawieszenie broni między Marokiem a Fishem Polisario - ruch wyzwoleńczy w Saharze Zachodniej - i prowadzi ciągłe negocjacje w sprawie statusu tego terytorium. Król Mohammed VI na początku 2011 roku zareagował na rozprzestrzenianie się protestów prodemokratycznych w regionie poprzez wdrożenie programu reform, który obejmował nową konstytucję, uchwaloną przez referendum powszechne w lipcu 2011 roku, w ramach którego niektóre nowe uprawnienia zostały rozszerzone na parlament i premiera, ale ostateczna władza pozostaje w rękach monarchy. W listopadzie 2011 r. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD) - umiarkowana partia islamistów - zdobyła największą liczbę mandatów w wyborach parlamentarnych, stając się pierwszą partią islamistyczną, która przewodzi marokańskiemu rządowi. We wrześniu 2015 r. Maroko przeprowadziło pierwsze w historii bezpośrednie wybory do rad regionalnych, jedną z reform ujętych w konstytucji z 2011 roku. PJD ponownie wygrała największą liczbę mandatów w ogólnopolskich wyborach parlamentarnych w październiku 2016 r. Maroko przeprowadziło pierwsze w historii bezpośrednie wybory do rad regionalnych, jedną z reform ujętych w konstytucji z 2011 roku. PJD ponownie wygrała największą liczbę mandatów w ogólnopolskich wyborach parlamentarnych w październiku 2016 r. Maroko przeprowadziło pierwsze w historii bezpośrednie wybory do rad regionalnych, jedną z reform ujętych w konstytucji z 2011 roku. PJD ponownie wygrała największą liczbę mandatów w ogólnopolskich wyborach parlamentarnych w październiku 2016 r.

Geografia - Maroko

Gdzie na świecie jest Maroko? Lokalizacja tego kraju to Północna Afryka, granicząca z Północnym Atlantykiem i Morzem Śródziemnym, między Algierią a Saharą Zachodnią. Całkowita powierzchnia kraju Maroko wynosi 446,550 km2, z czego 446,300 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: górzystym wybrzeżu północnym (Góry Rif) i wnętrzu (Atlas Góry) otoczone dużymi płaskowyżami z dolinami intermontanowymi i żyznymi równinami nadmorskimi. Najniższym punktem kraju Maroko jest Sebkha Tah -59 m, najwyższy punkt Jebel Toubkal 4 163 m. Klimat jest Morze Śródziemne, stając się bardziej ekstremalnym na śródziemnomorskim.


Mieszkańcy - Maroko

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Maroko. Liczba to: 33,986,655 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Arab-Berber 99%, pozostałe 1%. Jakie są języki w kraju Maroko? Arabski (oficjalny), berberyjski (Tamazight (oficjalny), Tachelhit, Tarifit), francuski (często język biznesu, rządu i dyplomacji). A religie: muzułmanin 99% (oficjalny, praktycznie wszystkie sunnit,. Ile lat mają przeciętni ludzie? 29.3 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 77.1 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Maroko? Tutaj: najwyższa gęstość zaludnienia występuje wzdłuż wybrzeży Atlantyku i Morza Śródziemnego, liczba gęsto zaludnionych aglomeracji jest rozrzucona. Główne obszary miejskie kraju Maroko to: pośród gór Atlas w Casablance 3.515 milionów, Rabat (stolica) 1.967 milionów, Fes 1.172 milionów, Marrakech 1.134 milionów, Tangier 982,000 (2015).

Rząd i gospodarka - Maroko

Stolica kraju Maroko to Rabat i rządowy typ parlamentarnej monarchii konstytucyjnej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 11 regionów (uznanych); Beni Mellal-Khenifra, Casablanca-Settat, Draa-Tafilalet, Fes-Meknes, Guelmim-Oued Noun, Laayoune-Sakia al Hamra, Oriental, Marrakech-Safi, Rabat-Sale-Kenitra, Souss-Massa, Tanger-Tetouan-Al-Husajima. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Maroko, ważnymi produktami przemysłowymi są części samochodowe, wydobycie i przetwarzanie fosforanów, przemysł lotniczy, przetwórstwo spożywcze, wyroby skórzane, tekstylia, budownictwo, energia, turystyka. Ważne produkty rolne to Jęczmień, pszenica, owoce cytrusowe, winogrona, warzywa, oliwki; żywy inwentarz; wina. Najważniejsze towary eksportowe to odzież i tekstylia, samochody, komponenty elektryczne, chemikalia nieorganiczne, tranzystory, surowe minerały, nawozy ( w tym fosforany), produkty ropopochodne, owoce cytrusowe, warzywa, ryby, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Hiszpania 23,4%, Francja 21,1%, Włochy 4,6% (2016). Najważniejsze towary importowe to ropa naftowa, tkaniny tekstylne, sprzęt telekomunikacyjny, pszenica, gaz i elektryczność, tranzystory, tworzywa sztuczne, a najważniejsi partnerzy importowi to Hiszpania 15,7%, Francja 13,2%, Chiny 9,1%, USA 6,4%, Niemcy 5,9 %, Włochy 5.4%, Turcja 4.4% (2016). Jak bogaty jest Maroko i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $8,600 (2017 oszacowanie). To dość niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 15% (2007 oszacowanie).


Mapa - MarokoBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności