Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Maroko

Atlas sveta: Maroko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Maroko.

Domov - Afrika - Maroko

Informácie - Maroko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Maroko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Maroko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Maroko tu:

Maroko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Maroko? Začnime týmto: V roku 788, asi storočie po arabskom dobývaní severnej Afriky, začala v Maroku vládnuť séria marockých moslimských dynastií. V 16. storočí saadská monarchia, najmä pod Ahmadom al-Mansurom (1578-1603), odpudila zahraničných útočníkov a otvorila zlatý vek. Alauitská dynastia, ktorej súčasná marocká kráľovská rodina patrí, pochádza zo 17. storočia. V roku 1860 obsadilo Španielsko severné Maroko a uviedlo pol storočia obchodnej rivality medzi európskymi mocnosťami, ktoré svedčili o tom, že marocká zvrchovanosť neustále narastá. v roku 1912 francúzsky uložil protektorát nad krajinou. Dlhý boj o nezávislosť s Francúzskom sa skončil úspešne v roku 1956. Medzinárodné mesto Tangier a väčšina španielskych majetkov sa v ten istý rok previedli do novej krajiny. Sultán Mohammed V, súčasný dedinský monarcha, zorganizoval nový štát ako ústavnú monarchiu av roku 1957 prevzal titul kráľa. Od odstúpenia Španielska z roku 1976 z dnešnej meny Západná Sahara Maroko rozšírilo de facto svoju administratívnu kontrolu na približne 80% tohto územia; OSN však neuznáva Maroko za spravujúcu moc pre Západnú Saharu. OSN od roku 1991 sleduje prímerie medzi Marokom a oslobodzovacím hnutím Polisario Front - Západná Sahara a vedie prebiehajúce rokovania o stave územia. Kráľ Mohamed VI. Na začiatku roka 2011 reagoval na šírenie prodemokratických protestov v regióne implementáciou reformného programu, ktorý zahŕňal novú ústavu, ktorú v júli 2011 schválila populárne referendum, podľa ktorého niektoré nové právomoci boli rozšírené na parlament a predsedu vlády, ale najvyššia autorita zostáva v rukách panovníka. V novembri 2011 získala strana spravodlivosti a rozvoja (PJD) - mierna islamistická strana - najväčší počet kresiel v parlamentných voľbách, čím sa stala prvá islamistická strana, ktorá viedla marockú vládu. V septembri 2015 uskutočnilo Maroko svoje prvé priame voľby pre regionálne rady, ktorá bola jednou z reforiem obsiahnutých v ústave v roku 2011. PJD opäť získal najväčší počet kresiel v celoštátnych parlamentných voľbách v októbri 2016. Maroko uskutočnilo svoje prvé priame voľby pre regionálne rady, čo je jedna z reforiem obsiahnutých v ústave 2011. PJD opäť získal najväčší počet kresiel v celoštátnych parlamentných voľbách v októbri 2016. Maroko uskutočnilo svoje prvé priame voľby pre regionálne rady, čo je jedna z reforiem obsiahnutých v ústave 2011. PJD opäť získal najväčší počet kresiel v celoštátnych parlamentných voľbách v októbri 2016.

Geografia - Maroko

Kde na svete je Maroko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Afrika, hraničiaca so severným Atlantickým oceánom a Stredozemným morom, medzi Alžírskom a Západnou Saharou. Celková plocha krajiny Maroko je 446,550 km2, z čoho 446,300 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: hornatom severnom pobreží (Rif Mountains) Hory) ohraničené veľkými plošinami s intermontánnymi údoliami a úrodnými pobrežnými rovinami. Maroko má najnižší bod Sebkha Tah -59 m, najvyšší bod Jebel Toubkal 4 165 m. Podnebie je Stredomoria, ktoré sa stávajú extrémnejšími na vnútornom.


Obyvatelia - Maroko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Maroko. To číslo je: 33,986,655 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Arab-Berber 99%, ostatné 1%. Aké sú jazyky v krajine Maroko? Arabský (oficiálny), Berberské jazyky (Tamazight (oficiálny), Tachelhit, Tarifit), francúzština (často jazyk podnikania, vláda a diplomacia). A náboženstvá: Muslim 99% (oficiálne, prakticky všetky sunnitské. Koľko rokov je ľudom v priemere? 29.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Maroko? Tu: najvyššia hustota obyvateľstva sa nachádza pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu a Stredozemného mora, množstvo husto osídlených aglomerácií sa nachádza v. Hlavné mestské oblasti krajiny Maroko sú: Alpách Casablanca 3,515 milióna, Rabat (hlavné mesto) 1,967 miliónov, 1,172 miliónov Fes, 1,134 milióna Marrakech, 982 000 Tangier (2015).

Vláda a hospodárstvo - Maroko

Hlavné mesto krajiny Maroko je Rabat a typ vlády parlamentná ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 11 regiónov (uznaných); Beni Mellal-Khenifra, Casablanca-Settat, Draa-Tafilalet, Fes-Meknes, Guelmim-Oued Noun, Laayoune-Sakia al Hamra, Oriental, Marrakech-Safi, Rabat-Sale-Kenitra, Souss-Massa, Tanger-Tetouan-Al Hoceima. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Maroko, dôležité priemyselné produkty sú diely pre automobilový priemysel, fosfát dolovania a spracovanie, letecký, potravinársky priemysel, kožené výrobky, textil, stavebníctvo, energetiky, cestovného ruchu. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Jačmeň, pšenica, citrusové plody, hrozno, zelenina, olivy; hospodárskych zvierat; Víno. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Oblečenie a textil, automobily, elektrické komponenty, anorganické chemikálie, tranzistory, surové minerálne látky, hnojivá ( vrátane fosfátov), ​​ropné produkty, citrusové plody, zelenina, ryby a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Španielsko 23,4%, Francúzsko 21,1%, Taliansko 4,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa, textilné tkaniny, telekomunikačné zariadenia, pšenica, plyn a elektrická energia, tranzistory, plasty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Španielsko 15,7% Francúzsko 13,2% Čína 9,1% %, Taliansko 5,4%, Turecko 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Maroko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $8,600 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 15% (2007 odhad).


Mapa - MarokoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia